گزارش هفتگی طلا | منتهی به ۱۸ آبان

0
197

بازار جهانی

icon blue tickروز دوشنبه هر اونس طلای جهانی در پایان معاملات هفتگی، با افت نامحسوس ۰۶/ ۰ ‌درصدی نسبت به ابتدای هفته به سطح ۹/ ۱۲۳۲ دلار رسید و پس از دو هفته صعودی، روند متعادلی را سپری کرد. افزایش شاخص دلار مهم‌ترین عامل کنترل‌کننده رشد فلز زرد در بازار جهانی طی هفته گذشته محسوب می‌شود.

icon blue tickروز سه‌شنبه طلا هفته کم‌نوسانی را سپری کرد و هر اونس طلای جهانی طی هفته گذشته با افت ۰۶/ ۰ درصدی با قیمت ۹/ ۱۲۳۲ مبادله شد. توقف روند صعودی بهای فلز زرد حاصل افزایش شاخص دلار بود. از جمله عوامل تقویت دلار آمار منتشر شده گزارش اشتغال غیر‌کشاورزی آمریکا بود که فراتر از پیش‌بینی‌ها ظاهر شد و بیانگر وضعیت رو‌به‌رشد کسب‌و‌کار در آمریکا بود.

icon blue tickروز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی ساعت ۱۶ دیروز ضمن افت اندک به بهای ۱۲۳۲ دلار مبادله شد. بر خلاف انتظار بازار، بهای طلا در شروع هفته جاری از حرکت در مسیر صعودی بازماند و افت اندکی را تجربه کرد. پس از انتشار داده‌های قوی از بازار کار آمریکا و فشار بر طلا، خالص موقعیت‌های فروش آتی نیز به سقف سه هفته اخیر افزایش یافت و سیگنال منفی خود را به بازار نقدی فرستاد.

icon blue tickروز جمعه هر اونس طلای جهانی ساعت ۱۶ دیروز با افت ۶/ ۰ درصدی، به قیمت ۱۲۱۸ دلار رسید. نگاه بازار طلا در چند روز اخیر به انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا و بیانیه بانک مرکزی این کشور بود. با برگزاری انتخابات و توزیع قدرت بین دو حزب جمهوری‌خواه، تمرکز طلا به چشم‌انداز دلار معطوف شد. کمیته بازار باز بانک مرکزی آمریکا در آخرین نشست خود با نظر به هدف‌گذاری خود از نرخ رشد تولید، نرخ تورم و نرخ بیکاری، وضعیت را تقریبا متعادل عنوان کرد و چنان که انتظار می‌رفت، نرخ بهره را تغییر نداد. در عین حال، تاکید فدرال رزرو بر مواضع انقباضی خود، شاخص دلار را به بالاترین سطح طی یک‌و‌نیم سال اخیر هدایت کرد و عامل افت طلا شد. حال، حدود ۸۰ درصد از معامله‌گران انتظار دارند فدرال رزرو نرخ بهره را برای چهارمین بار در دسامبر افزایش دهد.

بازار ایران

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید ساعت ۱۶ دیروز با افت ۶۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان معامله شد. بهای سکه در روز انتهایی هفته گذشته همزمان با سقوط ۵ درصدی دلار، ۶ درصد از ارزش خود را از دست داد و فاصله خود را از اوج تاریخی به ۱۸ درصد افزایش داد.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید در ساعت ۱۶ روز گذشته با افزایش ۲۰۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان رسید. به این ترتیب، سکه در روزی که بازار طلای جهانی تعطیل بود، افزایش ۵/ ۴ درصدی را به ثبت رساند. تفاوت قیمت بازاری سکه با ارزش واقعی آن از ۳۰ هزار تومان در شنبه به بیش از ۱۰۰ هزار تومان در یکشنبه رسید که نشان‌دهنده‌ حباب قیمتی در بازار سکه است.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید ساعت ۱۶ روز گذشته با رشد ۴/۰ درصدی به قیمت ۴ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان معامله شد. به نظر می‌رسد عدم تایید لایحه CFT نقش موثری در بازگشت سکه و دلار به مدار صعودی داشته است.

هر سکه طرح جدید بازده ۴/۲ درصدی را طی هفته نیمه‌تعطیل قبل ثبت کرد و در آخرین روز کاری معاملات به قیمت ۴ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان معامله شد. با وجود اینکه بهای جهانی طلا نوسان ناچیزی را در هفته قبل ثبت کرد، قیمت سکه همسو با فراز و نشیب شاخص ارزی کشور به نوسان پرداخت و بیش از ۱۱۰ هزار تومان در مقیاس هفتگی بالاتر رفت. پس از معافیت‌های نفتی و شکست روند صعودی سکه، بازارهای دارایی، از جمله بازار سکه به عدم تایید لایحه CFT از سوی شورای نگهبان واکنش نشان دادند. در این فضای هیجانی، فعالیت‌های سفته‌بازانه شدت گرفت و در نتیجه، حباب سکه رشد قابل‌ملاحظه‌ای را ثبت کرد. با این حال، با عقبگرد قیمت دلار و سکه در معاملات آخرین روز کاری هفته اخیر، حباب سکه نیز افت کرد. اطمینان مصرف‌کنندگان نیز عوامل کاهنده دیگر علیه طلا به‌شمار می‌روند.

پیش‌بینی

هر چند طبق پیش‌بینی‌ها، فدرال رزرو آمریکا در پایان نشست روز پنج‌شنبه خود نرخ بهره را تغییر نداد؛ اما احتمال افزایش مجدد نرخ‌ بهره را در نشست ماه دسامبر (ماه پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی) در میان بیانیه خود بروز داد. رشد نرخ بهره، فضای انقباضی را پدید می‌آورد که از شاخص دلار حمایت می‌کند. به تبع افزایش قدرت دلار فشار وارده بر ارزش طلا تشدید خواهد شد که این پدیده ظرف روز پنج‌شنبه و جمعه رخ داد و بهای هر اونس از فلز زرد را به زیر ۱۲۱۸ دلار سوق داد.

گزارش هفتگی طلا

نظر بدهید