گزارش هفتگی طلا | منتهی به ۲۸ دی

0
119

بازار جهانی

icon blue tickروز دوشنبه هر اونس طلای جهانی با ثبت رشد ۵/۰ درصد به قیمت ۱۲۹۱.۳ دلار معامله شد. بازارهای جهانی این هفته را با شوک عملکرد نامطلوب اقتصادی چین آغاز کردند. صادرات این کشور برخلاف انتظار رشد ۲ درصدی در ماه دسامبر به میزان ۴/۴ درصد کاهش یافت و واردات نیز بر خلاف پیش‌بینی افزایشی در سراشیبی سقوط قرار گرفت. اخبار مذکور به افت تقاضای کالاها انجامید به‌طوری‌که بازارهای جهانی سهام در محدوده منفی بازگشایی شدند.

icon blue tickروز سه‌شنبه هر اونس طلای جهانی نسبت به روز ماقبل ۰.۲ درصد افت کرد و به قیمت ۱۲۸۸.۴ دلار معامله شد. ماراتن فلز زرد برای رسیدن به مرز ۱۳۰۰ دلاری ادامه دارد و عدم موفقیت طلا در صعود به بالای این مرز در معاملات دوشنبه باعث افت اندک بهای این دارایی گرانبها در بازار جهانی شد.

icon blue tickروز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی با افزایش ۰.۴ درصدی به قیمت ۱۲۹۳.۸ دلار معامله شد. در پی انتشار عملکرد نامطلوب صادرات و واردات چین در دسامبر، افق رشد اقتصاد جهانی مکدر شد و قیمت طلا صعودی شد. اما با حمایت دولت از اقتصاد این کشور با تزریق رکورد تاریخی ۸۶ میلیارد دلاری، بازارهای جهانی به مدار مثبت بازگشتند و از موقعیت جذاب طلا کاسته شد.

icon blue tickروز جمعه هر اونس طلای جهانی ۰.۷ درصد کاهش یافت و به قیمت ۱۲۸۲.۵ دلار به فروش رفت. افزایش امید به توافق تجاری بین چین و آمریکا و اخباری مبتنی بر کاهش تعرفه‌های ۲۰۰میلیارد دلاری آمریکا روی کالاهای چینی وارداتی جریان نقدینگی را به سمت بازارهای پرریسک سوق داد و طلا را تحت فشار قرار داد. از طرفی رای اعتماد دوباره پارلمان بریتانیا به ترزا می به فاصله یک روز پس از شکست طرح برگزیت و کم شدن احتمال خروج سخت این کشور از اتحادیه اروپا، با آرام کردن فضای متشنج سیاسی حوزه یورو، خوش‌بینی به رشد اقتصاد جهانی را افزایش داد و باعث عقب‌نشینی بیشتر فلز زرد شد. در هنگامه گشایش اقتصادی و سوددهی بازارهای موازی تقاضا برای طلا به عنوان پناهگاه امن سرمایه کاهش یافته و عطش ریسک‌پذیری سرمایه‌داران برای سود زیاد می‌شود.

بازار ایران

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید ضمن افزایش ۵ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۸۵۵ هزار تومان رسید. در روزی که شاخص ارزی کشور دومین کاهش قیمت پیاپی خود را تجربه کرد و با افت ۱.۳ درصدی به مرز ۱۱ هزار تومانی نزدیک‌تر شد، سکه در برابر موج کاهشی قیمت مقاومت کرد و در نهایت رشد محدود ۰.۱ درصد را ثبت کرد.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید ۵۵ هزار تومان افزایش یافت و به قیمت ۳ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان معامله شد. افزایش نرخ ارز و خوش‌بینی به رشد ارزش اونس طلا در بازار جهانی سومین صعود متوالی سکه را رقم زد و بهای این دارایی ارزشمند را به اوج ۵۰ روزه رساند. در کنار مدیریت عرضه توسط صرافی‌های بانک مرکزی، روز گذشته افزایش نرخ حواله درهم و رشد دلار در شهر مرزی هرات باعث صعود ۲ درصدی نرخ ارز شد و سکه نیز همگام با دلار به رشد قیمت پرداخت.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید ۲۲ هزار تومان افزایش یافت و به قیمت ۳ میلیون و ۹۳۲ هزار تومان رسید. همانند روزهای قبل نوسان دلار با واکنش سکه مواجه شد و رشد ۰.۲۶ درصدی نرخ ارز به افزایش ۰.۵۶ درصدی سکه منجر شد. نوسان سکه را می‌توان از منظر بازار دلار رصد کرد.

در آخرین معاملات پنج‌شنبه گذشته هر سکه طرح جدید هزار تومان افزایش قیمت یافت و به بهای ۳ میلیون و ۹۳۳ هزار تومان به فروش رسید. در طول معاملات هفته قبل دلالان بارها برای صعود سکه به بالای مرز ۴ میلیون تومانی اقدام کردند، اما رشد کم‌دامنه شاخص ارزی کشور و نوسان زیگزاگی بهای اونس طلا مانع از کامیابی آنها شد و به این ترتیب بازده ۲.۱ درصد هفتگی برای سکه رقم خورد. با داغ شدن بازار شایعات در خصوص خروج ایران از برجام توسط دلالان، جرقه‌های ورود تقاضای احتیاطی به بازار دلار و سکه زده شد و به این ترتیب نرخ ارز و قیمت سکه صعودی شد. اما سیاست هوشمندانه بازارساز در نقشه نوسان‌گیران و خصوصا در برابر صعود دلار به بالای مرز ۱۲ هزار تومان، عاملی شد تا بهای سکه برای پنجاه‌وششمین روز متوالی زیر مرز ۴ میلیون تومانی تثبیت شود.

پیش‌بینی

گمانه‌زنی‌های مربوط به متوقف شدن روند صعودی نرخ بهره هدف فدرال رزرو آمریکا ظرف ماه‌های آینده فشار زیادی بر شاخص دلار وارد کرده و این مساله در نهایت به نفع قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی شده است.

از همین رو، اونس فلز زرد فضای لازم برای صعود پرشتاب را در ریل بازارها از دست نداد و ظرف همین مدت نزدیک به ۵.۲ درصد رشد کرد. شاخص دلار در طول ۲ ماه از چند قدمی سطح ۹۸ واحدی تا چند میلی‌متری سطح ۹۵ واحدی نزول کرد. البته تنها دلیل افت شاخص دلار به برنامه‌های فدرال رزرو برای سال ۲۰۱۹ مربوط نمی‌شود و مذاکرات تجاری میان چین با ایالات‌متحده نیز منجر به کاهش استقبال از دلار آمریکا شده است. در ابتدای سال گذشته میلادی، تنش‌های تجاری همزمان با رشد شاخص دلار در رسانه‌ها منعکس می‌شدند. هرچند رابطه علمی میان این دو برقرار نیست؛ اما به محض تشدید تنش‌های تجاری دلار تقویت می‌شد و برخلاف جریان نااطمینانی موجود در اتمسفر تجارت بین‌الملل، طلا نزول می‌کرد. حالا که امیدواری نسبت به گفتمان تجاری میان سرمایه‌گذاران مشاهده می‌شود، رفتار بازارها دچار وارونگی شد و با رشد ذخایر امن همیشگی مانند طلا و ین ژاپن به دو جبهه مذاکرات پاسخ داد. پاسخ اول به مذاکرات پکن-واشنگتن با صعود همزمان دوقلوی ین-طلا ثبت شد و واکنش‌ها به مذاکرات اروپایی پیرامون «برگزیت» بروز دوگانه‌ای داشت. شاخص دلار به‌دلیل افول پوند و یورو رشد کرد و در برابر ین و طلا ایستادگی کرد. پیش از این مولفه نااطمینانی بیشتر به سود طلا و ین پیش‌ می‌رفت.

گزارش هفتگی طلا

نظر بدهید