گزارش هفتگی طلا | منتهی به ۹ آذر

0
226

بازار جهانی

icon blue tickروز دوشنبه هر اونس طلای جهانی با رشد ۲/۰ درصدی به قیمت ۱۲۲۶ دلار رسید. افت دسته‌جمعی بازارهای سهام و نفت در هفته قبل طلا را در موقعیت جذاب قرار داد. برقراری توافق برگزیت بین انگلیس و اتحادیه اروپا در کنار پاسخ مثبت ایتالیا حول بازنگری بودجه خود، ضمن حمایت از بهای پوند و یورو باعث کاهش شاخص دلار شد.

icon blue tickروز سه‌شنبه هر اونس طلای جهانی با افت اندک ۱۶/۰ درصدی به قیمت ۱۲۲۴ دلار معامله شد. کم‌نوسانی در بازار طلا ادامه دارد و از شنبه هفته قبل بالغ بر ۹ روز است که طلا بین کانال‌های ۱۲۲۰ و ۱۲۳۰ دلاری نوسان می‌کند. نگاه بازار طلا در این هفته به سخنرانی مسوولان بانک مرکزی آمریکا دوخته شده است.

icon blue tickروز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی با کاهش ۸/۰ درصدی به قیمت ۱۲۱۴ دلار معامله شد. بهای طلا به کف قیمت ۱۲ روزه رسیده است. اظهارات روز گذشته دونالد ترامپ مبنی بر افزایش نرخ تعرفه کالاهای وارداتی چینی از ۱۰ به ۲۵ درصد باعث اوج‌گیری شاخص دلار به بیشترین سطح خود در دو هفته اخیر شد.

icon blue tickروز جمعه هر اونس طلای جهانی بدون تغییر نسبت به روز قبل به قیمت ۱۲۲۳ دلار مبادله شد. ثبات قیمت طلا در تقابل عوامل ناهمسو شکل گرفت. شاخص دلار تحت تاثیر اظهارات رئیس فدرال رزرو مبنی بر ارتقای نرخ بهره دلار در دسامبر صعودی شد. بانک مرکزی آمریکا قرار است هفته جاری در خصوص تعیین نرخ بهره در دسامبر و همچنین سیاست‌های پولی این نهاد برای سال آینده میلادی تصمیم بگیرد. از سوی دیگر نگاه بازار به نشست سران ۲۰ اقتصاد بزرگ دنیاست. جایی که دیدار روسای‌جمهور چین و آمریکا می‌تواند با پایان بخشیدن به جنگ اقتصادی، خون تازه‌ای به شریان اقتصاد جهانی جاری کند. افزایش تلاطم‌های شاخص‌های سهام و کالایی نیز طلا را در موقعیت جذاب برای خرید قرار داده است. سرمایه‌گذاری در بازار طلا روشی امن برای حفظ سرمایه در زمان زیان‌دهی بازارهای موازی محسوب می‌شود.

بازار ایران

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۲۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید. چهارمین روز پیاپی کاهش قیمت سکه افت ۵/۰ درصدی را برای این بازار رقم زد. کاهش تدریجی دلار طی هفته قبل نبض بازار سکه را به‌دست گرفت و روند کاهشی به آن داد.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید با کاهش ۶۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان مبادله شد. روند نزولی بهای سکه در بازار ادامه دارد و روز گذشته سکه با ثبت افت ۵/ ۱ درصدی برای سومین روز متوالی زیر مرز ۴ میلیون تومانی قرار گرفت.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان رسید. کاهش همگام سکه با نرخ ارز ادامه یافت به‌طوری که کاهش ۵ درصدی دلار به افت ۵ درصدی سکه منجر شد.

روز پنج‌شنبه هر سکه طرح جدید با افزایش ۶۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان مبادله شد. با این حال، بازار سکه طی هفته قبل با ریزش ۷/۶ درصدی مواجه شد و پس از یک هفته صعودی بار دیگر روند نزولی به خود گرفت. روند نوسانات بازار سکه طی روزهای قبل همگام با تغییرات بازار ارز بود. سیاست نوسان‌گیری و کاهش تدریجی قیمت دلار توسط صرافی‌های عامل بانک مرکزی طی هفته قبل به‌صورت مداوم باعث ریزش بهای دلار شد و این روند به بازار سکه هم سرایت کرد. افت پیاپی بازار باعث شد تا در ابتدای پنج‌شنبه بهای سکه به کمترین سطح خود از ۱۷ مرداد یعنی مرز ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی برسد. اما رسیدن به کف قیمت با تقویت سمت تقاضا همراه شد و قیمت سکه در انتهای هفته اصلاح شد و افزایش یافت.

پیش‌بینی

بازگشت سیاست پولی به جریان عادی گذشته در ایالات متحده آمریکا و تقویت دلار همچنان مانع از افزایش قیمت‌ طلا در ماه‌های آتی خواهد شد

سرعت رشد تولید طلا در معادن جهان طی سال‌های آتی و در مقایسه با رکودی که این صنعت در فاصله سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۶ تجربه کرد پرشتاب خواهد شد؛ زیرا افزایش نسبی قیمت‌ها و بهبود وضعیت مالی شرکت‌های فعال در این صنعت معدن‌کاران بزرگ را به سرمایه‌گذاری تشویق خواهد کرد.

گزارش هفتگی طلا

نظر بدهید