گزارش هفتگی طلا | منتهی به ۱۶ آذر

0
199

بازار جهانی

icon blue tickروز دوشنبه هر اونس طلای جهانی با افزایش ۰.۵ درصدی به قیمت ۱۲۳۹.۶ دلار معامله شد. در نشست گروه ۲۰، روسای جمهور چین و آمریکا ضمن اعلام توقف اعمال تعرفه‌های بیشتر روی کالاهای وارداتی یکدیگر اعلام کردند طی بازه ۹۰ روزه به توافق تجاری جدید دست یابند. پس از این خبر امید سرمایه‌گذاری در بازارهای پرریسک افزایش یافت و شاخص دلار روند نزولی به خود گرفت.

icon blue tickروز سه‌شنبه هر اونس طلای جهانی با رشد ۰.۵۶ درصدی به قیمت ۱۲۴۶.۶ دلار مبادله شد. رشد چشمگیر نرخ طلا، قیمت این فلز گرانبها را به اوج ۶ هفته‌ای رساند. آتش‌بس جنگ تعرفه‌ای چین و آمریکا در نشست گروه ۲۰ و تعیین مدت ۹۰ روزه برای رسیدن به توافق تجاری بین دو کشور طلا را صعودی کرد.

icon blue tickروز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی با ۴ دلار کاهش نسبت به سه‌شنبه به قیمت ۱۲۴۲.۶ دلار مبادله شد. با اعلام پایان جنگ تجاری بین چین و آمریکا، طلا رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرد. اما ریزش بازارهای سهام جهانی در چهارشنبه ضمن بازگرداندن نگرانی‌ها در مورد کند شدن شتاب اقتصاد جهانی، ترمز حرکت صعودی فلز زرد را کشید.

icon blue tickروز جمعه هر اونس طلای جهانی با رشد ۱۰.۲ دلاری به قیمت ۱۲۵۲.۸ دلار معامله شد. تضعیف شاخص دلار در دو روز پایانی هفته عامل اصلی حرکت طلا به سمت اوج ۵ ماه اخیر شد. دو عامل اصلی دلار را در این هفته تحت فشار قرار دادند. یکی افزایش تردید‌ها در خصوص سیاست افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و دیگری آمار بازار کار آمریکا. روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد که سگینال‌های جدید حاکی از توقف قریب‌الوقوع سیاست‌های انقباض پولی آمریکا در نشست فدرال رزرو در دسامبر است. از طرفی، انتشار آمار ضعیف اشتغال آمریکا در روز پنج‌شنبه شاخص دلار را تحت فشار قرار داد. روز جمعه نگاه بازارها به آمارهای ماهانه بازار کار آمریکا بود که انتشار این آمار در شامگاه جمعه می‌تواند شاخص دلار و متعاقبا قیمت طلا را دستخوش نوسانات شدید کند.

بازار ایران

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با کاهش ۹۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان مبادله شد. دیروز سکه نیز مانند دلار به روند نزولی بازگشت و افت ۲.۳ درصدی را ثبت کرد. روند نوسانات بازار سکه در گرو تغییرات نرخ ارز است.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید بدون تغییر نسبت به روز ماقبل به قیمت ۳ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان مبادله شد. بر خلاف روند روزهای گذشته نوسان نرخ ارز بر بازار سکه تاثیرگذار نبود. روز گذشته با اینکه نرخ ارز روند کاهشی را پیمود، رشد نزدیک به یک درصدی بهای طلای جهانی به عنوان سدی در برابر کاهش بهای سکه عمل کرد.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید با کاهش ۲۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۷۴۰ تومان رسید. آرامش و کم‌نوسانی شاخص ارزی کشور طی معاملات چهارشنبه در بازار سکه نیز تجلی پیدا کرد. با سیاست قیمت‌گذاری صرافی‌های بانک مرکزی، تاکتیک نوسان‌گیری و کسب سود دلالان ارزی با شکست مواجه شد.

هر سکه طرح جدید در معاملات آخرین روز هفته با رشد ۱۲۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۸۶۰ هزار تومان معامله شد. بهای سکه که مدت‌هاست از حرکت‌های صعودی و نزولی دلار تبعیت می‌کند، در این هفته نوسانات پردامنه‌تری نسبت به شاخص ارزی کشور ثبت کرد و سرانجام در هفته‌ای که دلار به رشد ۰.۴ درصدی بسنده کرد، حدود ۳ درصد افزایش یافت. به این ترتیب، اگر چه رشد نرخ دلار در آخرین روز هفته از سکه حمایت کرد اما به نظر می‌رسد نوسان مثبت بهای طلای جهانی هم در رشد قیمت سکه اثرگذار بوده است. حرکت طلای جهانی برای فتح قله ۵ ماهه در پی تضعیف شاخص دلار و افزایش تلاطم بازارهای جهانی عاملی است که می‌تواند از سکه حمایت کند. با این حال، همبستگی بالاتر سکه با دلار، قیمت این فلز گرانبها را به سرنوشت دلار پیوند زده است.

پیش‌بینی

افت شاخص دلار آمریکا، نزول مجدد بهای نفت خام و ریزش شاخص بازارهای جهانی سهام در بخش تکنولوژی منجر به صعود قیمت طلا به بالاترین سطح خود در ۵ ماه اخیر شد. گمانه‌زنی‌های مربوط به افت شتاب روند افزایشی نرخ بهره فدرال‌رزرو آمریکا، شاخص دلار را وارد کانال کاهشی کرد، توافق اوپک برای کاهش تولید بهای نفت خام برنت را کاهش داد و دستگیری مدیر شرکت هوآوی در کانادا، وضعیت بازارهای سهام را با نوسان همراه کرد. همزمانی این ۳ رویداد موجب رشد تقاضا برای سرمایه‌گذاری برای خرید ذخایر امن جایگزین به‌ویژه فلزات گرانبها شد. اونس طلا از روز پنج‌شنبه تا عصر روز گذشته بالاتر از سطح ۱۲۴۵ دلاری معامله می‌شد که از نیمه دوم ماه جولای بالاترین سطح ثبت‌شده برای فلز زرد به‌شمار می‌رود.

گزارش هفتگی طلا

نظر بدهید