گزارش هفتگی طلا | منتهی به ۲۳ آذر

0
159

بازار جهانی

icon blue tickروز دوشنبه هر اونس طلای جهانی با کاهش ۰.۲ درصدی به قیمت ۱۲۴۹.۴ دلار مبادله شد. روند صعودی فلز زرد که با افت شاخص دلار همراه شده بود با تغییر رویه این شاخص متوقف شد و جهت عکس به خود گرفت. نوسان شاخص دلار با تغییر قدرت خرید ارزهای غیر دلاری، به صورت معکوس بر قیمت طلا اثر می‌گذارد.

icon blue tickروز سه‌شنبه هر اونس طلای جهانی بدون تغییر ملموسی به قیمت ۱۲۴۷.۲ دلار مبادله شد. برای سومین روز پیاپی است که بهای طلا نمی‌تواند سقف مقاومتی ۱۲۵۰ دلاری را بشکند. با مذاکرات مثبت دیروز وزیر خزانه‌داری آمریکا و معاون اول رئیس‌جمهور چین در مورد توافق تجاری بین دو کشور، بار دیگر خوش‌بینی‌ها در مورد آینده اقتصاد جهانی بالا گرفت. در همین راستا بازارهای سهام جهانی روز موفقی را سپری کردند.

icon blue tickروز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۵۰ دلار رسید. شاخص دلار در سقف ماهانه به سر می‌برد و فشار را بر قیمت طلا حفظ کرده است. صبح دیروز بازده اسناد خزانه آمریکا روند صعودی را تجربه کرد و از کف سه ماهه فاصله گرفت. در همین راستا حمایت مناسبی از شاخص دلار شد.

icon blue tickروز جمعه هر اونس طلای جهانی با افت ۰.۵ درصدی به قیمت ۱۲۴۱.۴ دلار معامله شد. رشد شاخص دلار به اوج ماهانه با اثرگذاری معکوس بر بهای طلا باعث شد تا فلز زرد پس از ۸ روز کانال ۱۲۴۰ دلاری را واگذار کند. افت ارزش پوند و یورو مهم‌ترین دلایل افزایش شاخص دلار محسوب می‌شود. سخنان ناامید کننده روز پنج‌شنبه رئیس بانک مرکزی اروپا پیرامون چشم‌انداز اقتصادی حوزه یورو در کنار ابراز نگرانی نسبت به شیوه خروج بریتانیا از این اتحادیه باعث عقب‌نشینی یورو نسبت به دلار شد. سفر نخست وزیر انگلستان به بروکسل حول مساله برگزیت نیز بی‌نتیجه ماند تا پوند تحت فشار قرار گیرد و به تبع آن رشد شاخص دلار افزایش یابد. با توجه به احتمال زیاد تصویب افزایش نرخ بهره در نشست فدرال رزرو در هفته جاری، به‌نظر می‌رسد عقب‌نشینی طلا ادامه داشته باشد.

بازار ایران

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان معامله شد. ریزش ۲.۷ درصدی سکه دقیقا معادل افت دلار بود و بهای سکه را به کف قیمت خود از ۱۷ مرداد رساند. نوسانات نرخ ارز طی هفته‌های قبل مهم‌ترین پارامتر موثر بر قیمت سکه محسوب می‌شود به‌طوری‌که تمامی فراز و نشیب‌های دلار و سکه بر هم منطبق هستند.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان مبادله شد. افت ۲.۷ درصدی دیروز، بهای این دارایی ارزشمند را به کمترین میزان خود از ۱۶ مرداد‌ماه رساند. مدت زیادی است که نوسانات بهای سکه در دست تغییرات شاخص ارزی کشور قرار دارد. ریزش قابل توجه دلار در روز گذشته و نزدیک شدن به مرز روانی ۱۰ هزار تومانی تحت نظر و کنترل صرافی‌های عامل بانک مرکزی رخ داد.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید در روز با رشد ۴۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان مبادله شد. رشد ۱.۱ درصدی بهای سکه بر خلاف روند عادی روزهای گذشته بود زیرا این بار کاهش نرخ ارز به افت قیمت سکه ختم نشد. ارزش سکه از کاهش قیمت جهانی طلا نیز تبعیت نکرد که این امر را باید در نوسانات بازار جست‌وجو‌ کرد.

هر سکه طرح جدید در معاملات هفته قبل با افت ۵.۷ درصدی به قیمت ۳ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان رسید. بازده منفی هفتگی کمتر سکه نسبت به ریزش ۱۰ درصدی دلار باعث شد تا حباب سکه به بیش از ۳۰۰ هزار تومان برسد. دلیل مقاومت سکه در کاهش قیمت در مقایسه با ریزش نرخ ارز را می‌توان در پنج‌عامل یافت. اول آنکه عده‌ای اعتقاد داشتند افت نرخ ارز روانی است و قیمت‌ها دوباره به مدار صعودی بازمی‌گردد. دوم آنکه نمی‌توان همچون ارز با باز کردن شیر عرضه قیمت‌ها را در بازار سکه شکست. همچنین با پایان محرم و صفر تقاضای فیزیکی برای سکه افزایش یافته است. احتمال صعود بهای طلای جهانی هم از رشد قیمت سکه حمایت کرد. امنیتی بودن بازار ارز نیز باعث شد تا بسیاری از فعالان ارزی به فعالیت در بازار سکه اقدام کنند.

پیش‌بینی

دو عاملی که می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی طلا تا پایان سال‌جاری میلادی شود، سیاست‌های فدرال رزرو آمریکا و روشن شدن وضعیت تجاری مبهم میان آمریکا و چین است. لحن بیانیه منتشرشده از آخرین نشست نوامبر فدرال رزرو آمریکا سیگنالی متفاوت با بیانیه‌های پیشین کمیته بازار باز داشت و بر همین اساس پیش‌بینی‌های مربوط به روند افزایشی نرخ بهره هدف را دچار دوگانگی کرد. احتمال ثبت چهارمین نوبت رشد نرخ بهره در نشست پایان سال ۲۰۱۸ میلادی از بالای سطح ۹۰ درصدی ماه گذشته به ۷۰ درصد کاهش یافت. در واقع، از احتمال حفظ شتاب پیشین در خصوص افزایش نرخ بهره ظرف ماه‌های آتی کاسته شده است. وقوع آتش‌بس تجاری بین آمریکا و چین نیز به زیان شاخص دلار آمریکا و به سود ارزش طلای جهانی خواهد بود.

نظر بدهید