گزارش هفتگی طلا | منتهی به ۲۵ آبان

0
268

بازار جهانی

icon blue tickروز دوشنبه هر اونس طلای جهانی با افت ۲/ ۰ درصدی در اولین روز کاری هفته به کف قیمت ماهانه خود رسید و با قیمت ۱۲۰۷ دلار معامله شد. تقویت ادامه‌دار شاخص دلار در چهار هفته گذشته فشار را بر بهای طلا حفظ کرده‌است. به طور سنتی افزایش شاخص دلار باعث کاهش بهای طلا می‌شود.

icon blue tickروز سه‌شنبه هر اونس طلای جهانی ضمن ثبت افت نیم درصدی به قیمت ۱۲۰۱ دلار رسید. طلا با ششمین افت پیاپی در روز گذشته، با رسیدن به مرز روانی ۱۲۰۰ دلار ، به پایین‌ترین سطح در یک ماه اخیر رسید. با افت شدید شاخص‌های سهام ایالات متحده آمریکا طی روز گذشته، جریان سرمایه از سهام به دلار حرکت کرد تا قدرت پایدار دلار کماکان مهم‌ترین عامل فشار بر ارزش طلا باشد.

icon blue tickروز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی با ثبت رشد ناچیز ۰۶/ ۰ درصدی به سطح ۷/ ۱۲۰۱ دلار رسید. ثبات قیمت طلا در بازار جهانی در حالی رقم خورد که در ابتدای روز با توجه به عنوان توافق معامله برگزیت ارزش پوند اندکی رشد و شاخص دلار اندکی عقب‌نشینی کرد اما مقاومت کابینه دولت ایتالیا در برابر کسری بودجه و اعمال مجازات‌های اتحادیه اروپا باعث ریزش بهای یورو و به تبع آن رشد شاخص دلار شد.

icon blue tickروز جمعه هر اونس طلای جهانی ضمن ثبت افزایش یک درصدی به قیمت ۱۲۱۷ دلار معادله شد. پس از کاهش چند روزه قیمت طلا در بازار جهانی و نوسان در محدوده ۱۲۰۰ دلار، با گارد صعودی دوباره از این مرز روانی فاصله گرفت. مهم‌ترین دلیل این موضوع کاهش شاخص دلار در روز گذشته ارزیابی می‌شود. هفته گذشته به‌دلیل مشکلات اتحادیه اروپا حول مساله برگزیت و کسری بودجه ایتالیا شاخص دلار با عبور از مرز ۹۷ واحد ضمن رسیدن به اوج ۱۶ ماهه، فشار مضاعفی بر طلا وارد کرد. اما ادامه مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا در کنار کم شدن التهاب سیاسی در حوزه یورو با حمایت از ارزش پوند و یورو همراه شد. به این ترتیب، به دنبال عقب‌نشینی شاخص دلار از سقف ۱۶ ماهه، بهای طلا هم به مدار صعودی بازگشت.

بازار ایران

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۲۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان معامله شد. مطابق با انتظارات با افت نرخ دلار در بازار ارز، سکه نیز به مسیر نزولی خود ادامه می‌دهد. البته قیمت سکه در معاملات دیروز با نوسانات قابل توجهی همراه بود، بر این اساس قیمت‌ها در بازه ۴۲۵۰ تا ۴۳۵۰ هزار تومان به گوش می‌رسید.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید با کاهش ۱۴۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان مبادله شد. با ریزش ۷/ ۳ درصدی بهای سکه برای چهارمین روز متوالی در این هفته کاهش پیدا کرد. روز دوشنبه بازار سکه در مقابل افت زیاد قیمت مقاومت کرد و فقط شاهد کاهش ۲۰ هزار تومانی در مبادلات بازار بودیم.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید با ثبت ریزش ۷/ ۵ درصدی به بهای ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله شد. روز چهارشنبه سکه ضمن ثبت ششمین روز افت متوالی خود مرز روانی ۴ میلیون تومانی را واگذار کرد.

هر سکه طرح جدید با ثبت ریزش ۵/ ۱۷ درصدی در مقیاس هفتگی، روز پنج‌شنبه به قیمت ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان معامله شد. بازگشت قیمت سکه به کف خود از سوم شهریور ماه عمدتا در سایه نوسان قیمت ارز ارزیابی می‌شود. جالب‌تر آنکه سکه در حرکت نزولی خود از دلار پیش افتاد و ۲ واحد درصد از دلار بیشتر افت کرد. علاوه بر سقوط دلار، عرضه بخشی از سکه‌های پیش‌فروش و خروج خریداران بزرگ از بازار مهم‌ترین عواملی بودند که زمینه‌ساز نزول سکه به زیر مرز ۴ میلیون شدند. در این میان، نوسانات محدود بهای طلای جهانی هم از مقاومت سکه در برابر دلار کاست. از طرفی، برخوردهای قضایی را هم یکی از دلایل کاهش فعالیت‌های سفته‌بازانه در بازار عنوان می‌کنند. برآیند این عوامل سبب شد تا حباب سکه در روزهای پایانی هفته گذشته مجددا وارد محدوده منفی شود.

پیش‌بینی

تنش‌ها تجاری چین و آمریکا نیز از ابتدای سال عامل مهمی در شکل‌گیری روندها به‌شمار می‌رود. مذاکرات میان این دو غول اقتصادی از سر گرفته شده است که تحقق آن می‌تواند از شدت ریسک‌ها کاسته و فضا را علیه اونس طلا بچرخاند. به‌نظر می‌رسد در ساعات پایانی هفته بازارهای جهانی نهایت رشد اونس طلا تا حدود قیمت ۱۲۲۳ دلاری میسر باشد. این قیمت با توجه به کف ۱۱۹۲ دلاری این هفته یک چرخه افزایشی کامل برای طلا محسوب می‌شود. با توجه به این موضوع که انتظار عملکرد عجیب از اونس با اخبار موجود وجود ندارد، نهایت رشد بهای آن تا ۱۲۲۳ دلار منطقی است.

گزارش هفتگی طلا

نظر بدهید