گزارش هفتگی طلا | منتهی به ۳۰ آذر

0
153

بازار جهانی

icon blue tickروز دوشنبه هر اونس طلای جهانی با رشد ۰.۱ درصدی به قیمت ۱۲۵۱.۸ دلار معامله شد. عقبگرد شاخص دلار از اوج اخیر خود مهم‌ترین عامل حمایتی افزایش قیمت فلز زرد در بازار جهانی محسوب می‌شود. ارزش شاخص دلار به‌صورت معکوس باعث نوسان قیمت طلا می‌شود.

icon blue tickروز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی بدون تغییر به قیمت ۱۲۵۶.۴ دلار معامله شد. تصمیم بانک مرکزی آمریکا مبنی بر افزایش نرخ بهره در شامگاه چهارشنبه می‌تواند با اثرگذاری بر شاخص دلار، مسیر آینده قیمت طلا را ترسیم کند. انتظار می‌رود فدرال رزرو نرخ بهره آمریکا را افزایش دهد، همچنین زمزمه‌هایی مبنی بر توقف افزایش نرخ در سال آتی میلادی با توجه به رسیدن به سقف نرخ بهره به گوش می‌رسد.

icon blue tickشاخص دلار آمریکا در برابر ارزهای معتبر بین‌المللی به پایین‌ترین سطح در ۳ ماه اخیر رسید تا سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری به خرید ذخایر امنی از جمله طلا و ین از خود نشان دهند. بهای اونس عصر روز گذشته با شیفت سرمایه‌‌گذاران به بازارهای امن از ۱۲۶۰ دلار نیز عبور کرد. قیمت طلا روز پنج‌شنبه همزمان با تضعیف دلار بالغ‌بر ۱.۵ درصد افزایش یافت و در بازه‌ای قیمت این فلز گرانبها به ۱۲۶۸ دلار رسید که بالاترین رکورد از ۲۶ ژوئن به‌شمار‌می‌رود. گمانه‌زنی‌های مربوط به متوقف شدن روند پرشتاب افزایش نرخ بهره فدرال‌رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۹ میلادی فشار زیادی را بر شاخص دلار وارد کرد. در حالی که جرومی پاول رئیس فدرال‌رزرو آمریکا تاکید داشت که نرخ بهره طی سال‌های آینده نیز افزایش خواهد یافت؛ اما سرمایه‌گذاران بیشتر به نشانه‌های موجود در بازارها و پارامترهای دیگر توجه داشتند.

بازار ایران

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افزایش ۲۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان معامله شد. بازگشت دلار به کانال ۱۰ هزار تومانی بر قیمت سکه اثر گذاشت و به رشد ۰.۶ درصدی این دارایی گرانبها منجر شد. طی هفته‌های قبل نوسان قیمت سکه مستقیما از حرکت نرخ ارز تبعیت کرده و این روند ادامه دارد.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید با کاهش ۴۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان معامله شد. در ماه‌های اخیر افسار نوسان بهای سکه در دست نرخ ارز بوده است و دیروز افت ۰.۵ درصدی بهای دلار به کاهش ۱.۱ درصدی سکه انجامید. دلیل واکنش بیشتر نسبت به افت نرخ ارز، افزایش بهای طلای جهانی بود.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۱۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد. مدت زیادی است که سایر عوامل همچون قیمت طلای جهانی اثر مستقیمی بر تغییر قیمت سکه ندارند و تنها نرخ ارز یکه‌تاز میدان تغییرات ارزش سکه است.

روز پنج‌شنبه بهای هر سکه طرح جدید ۱۰ هزار تومان افزایش یافت و به قیمت ۳ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان رسید. به این ترتیب سکه کاهش ۱۷ درصدی در طول آذر، افت ۲۴ درصدی فصل پاییز و بازده مثبت ۱۱۰ درصد از ابتدای سال را تجربه کرد. بازار سکه در فصل پاییز بیش از هر عامل دیگری نسبت به نوسان نرخ ارز واکنش نشان داد. بازارساز توانست در طول پاییز با پاسخ‌دهی مناسب به نیاز متقاضیان فضای روانی بازار را کنترل و دلار را نزولی کند. علاوه بر این برخوردهای امنیتی نیز خط بطلانی بر فعالیت‌های دلالان کشید تا روند کاهشی سکه تداوم یابد؛ به‌طوری‌که در نیمه دوم پاییز بسیاری از سکه‌های پیش‌فروش به سمت بازار سرازیر شدند و از کانال ازدیاد عرضه به افت بیشتر بهای سکه دامن زدند.

پیش‌بینی

بسیاری از معامله‌گران در موقعیت فروش دلار قرار گرفتند. در این بین با سقوط مجدد قیمت نفت و تشدید نگرانی‌ها از کند شدن روند رشد اقتصاد جهانی تقاضا برای ین ژاپن و فرانک سوئیس افزایش یافته و منجر به کاهش شاخص دلار شده است. با کاهش شاخص دلار، قدرت خرید سرمایه‌داران غیر دلاری افزایش یافته و از کانال تقویت تقاضا باعث افزایش بهای طلا می‌شود.

نظر بدهید