گزارش هفتگی طلا | منتهی به ۷ دی

0
163

بازار جهانی

icon blue tickروز دوشنبه هر اونس طلای جهانی ضمن ثبت رشد ۰.۵ درصدی به قیمت ۱۲۶۲ دلار رسید. مشکلات عدیده سیاسی ایالات متحده بر اقتصاد این کشور اثر گذاشته و طلا نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین دارایی‌های گرانبها تحت تاثیر قرار گرفته است. تعطیلی چند روزه دولت فدرال در پی اختلاف بین دونالد ترامپ و کنگره با اکثریت دموکرات باعث تلاطم بازارهای آمریکا شد؛ به‌طوری‌که هفته گذشته اکثر بازارهای سهام در محدوده منفی قرار گرفتند.

icon blue tickروز سه‌شنبه هر اونس طلای جهانی طی آخرین معاملات پیش از سال نو میلادی با رشد ۰.۵ درصدی به قیمت ۱۲۶۹ دلار معامله شد. به این ترتیب بهای فلز زرد به اوج ۶ ماهه رسید. وضعیت نامناسب بازارهای موازی، طلا را در موقعیت جذاب قرار داد.

icon blue tickروز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی ضمن ثبت رشد ۰.۲ درصدی به قیمت ۱۲۷۲ دلار مبادله شد. فلز زرد در حاشیه تلاطم سیاسی آمریکا به رشد خود ادامه داد وکاهش شاخص دلار و ریسک‌های پرمخاطره بازارهای موازی از رشد بهای طلا حمایت کردند. عدم توافق کاخ سفید و کنگره نمایندگان بر سر بودجه دیوار مرزی بین مکزیک و ایالات متحده، دولت فدرال را به تعطیلی کشانده و باعث تضعیف بازارهای سهام و شاخص دلار شده است.

icon blue tickروز جمعه هر اونس طلای جهانی با افزایش ۰.۵ درصدی به قیمت ۱۲۷۹ دلار معامله شد. سقوط شاخص دلار قیمت فلز زرد را در بازار جهانی صعودی کرد. طی هفته گذشته درگیری دولت و کنگره آمریکا فضای اقتصادی این کشور را دچار التهاب کرد و به ریزش بازارهای سهام این کشور منجر شد. همچنین تصمیم ترامپ مبنی بر تحریم کمپانی‌های چینی ZTE و هوآوی، ترس جنگ تجاری را دوباره در دل فعالان اقتصادی بیدار کرد. گزارش شاخص اعتماد مصرف‌کنندگان آمریکا نیز که پنج‌شنبه منتشر شد، بیشترین افت را در سه سال گذشته ثبت کرد تا با عملکرد بد اقتصادی، شاخص دلار عقبگردی دو هفته‌ای داشته باشد. با افزایش ریسک‌های اقتصادی موقعیت طلا به عنوان پایگاه امن حفظ سرمایه جذاب می‌شود. کاهش شاخص دلار نیز با قدرتمند کردن خریداران ارزهای غیردلاری با تقویت تقاضا قیمت طلا را صعودی می‌کند.

بازار ایران

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۲۵ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۴۸۵ هزار تومان رسید. مدتی است که نوسان بازار ارز مستقیما روی بهای سکه اثر می‌گذارد؛ به‌طوری‌که افزایش ۰.۵ درصدی دیروز دلار به افزایش ۰.۷ درصدی بهای سکه انجامید.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید با افزایش ۲۴۵ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان معامله شد. بازهم سکه همگام با دلار حرکت کرد و افزایش ۸ درصدی نرخ ارز به رشد ۷ درصدی سکه و بازگشت قیمت آن به ۱۴ روز پیش انجامید. رشد تقاضای فصلی دلار باعث افزایش نرخ فروش صرافی‌های عامل بانک مرکزی شد و قیمت دلار با عقبگردی ۱۶ روزه به کانال ۱۱ هزار تومانی بازگشت.

روز چهار‌شنبه هرسکه طرح با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان معامله شد. به این ترتیب سه رشد متوالی سکه متوقف شد و رشد ۲.۲ درصدی نرخ ارز به افزایش ۲.۷ درصدی بهای سکه انجامید. بازار سکه شاهد نوسان زیاد قیمت‌ها در طول روز گذشته بود و دلیل این امر حرکت مداوم دلار در کانال‌های قیمتی مختلف بود.

هر سکه طرح جدید طی هفته گذشته ۱۸۰ هزار تومان گران شد و به قیمت ۳ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان رسید. رشد نرخ ارز و افزایش بهای جهانی طلا دو عامل اصلی افزایش بهای سکه در هفته قبل بودند. طبق معمول قیمت‌های بازار سکه با نوسان دلار دچار تغییر اساسی شد و سکه همگام با دلار در هفته قبل فراز و نشیب داشت. با افزایش قیمت دلار در روزهای ابتدایی هفته بهای سکه نیز صعودی شد و در چهارشنبه به مرز ۴ میلیونی هم نزدیک شد، اما سیاست هوشمندانه بازارساز در نزدیک نگه‌ داشتن قیمت دلار به نرخ بازار باعث شد تا تقاضای احتیاطی حذف شده و با کنترل هیجان قیمت‌ها دوباره وارد محدوده منفی شود. در پی سقوط سهام وال استریت در هفته گذشته نیز قیمت طلا به اوج ۶ ماهه رسید و به رشد ۵ درصدی بهای سکه کمک کرد.

پیش‌بینی

گزارش ها نشان می دهد که طلا نزدیک به یک سطح پایین قیمت قرار دارد ولی در ماه‌های آینده به کمتر از ۱۲۰۰ دلار نمی‌رسد. نرخ واقعی تورم خوشبینانه است. نشانه ای از یک کاهش سریع برای یورو وجود ندارد. ما اعتقاد داریم که قیمت طلا در ۲۰۱۹ به ۱۳۰۰ دلار افزایش پیدا می‌کند و در محدوده ۱۲۰۰ تا ۱۳۷۵ دلار قرار می‌گیرد. زیر ۱۲۰۰ دلار بدبینانه است و به سختی می‌توان تصور کرد قیمت طلا به کمتر از ۱۲۰۰ دلار برسد.

احتمال قیمت بین ۱۲۰۰ تا ۱۲۷۵ دلار ضعیف است و بالای ۱۲۷۵ نسبتا خوشبینانه. بالای ۱۳۷۵ دلار هم که بسیار خوش بینانه است.

به اعتقاد تحلیلگران، طلا در ۲۰۱۹ در محدوده ۱۳۰۰ تا ۱۳۷۵ دلار قرار می گیرد. اگر طلا موفق شود از مرز ۱۳۷۵ دلار بگذرد، در خوشبینانه‌ترین حالت (به احتمال ۲۰ درصد) به ۱۵۵۰ دلار در ۲۰۱۹ می رسد. در بدبینانه ترین حالت (احتمال ۵ درصد) طلا به سختی بالای ۱۲۰۰ دلار می ماند و به ۱۰۵۰ دلار می‌رسد.

نظر بدهید