گزارش هفتگی نفت در هفته سوم آبان ۹۸

0
225

• قیمت نفت در هفته سوم آبان ۹۸ در معاملات روز جمعه بازار جهانی تحت تاثیر دورنمای اوپک از تقاضا برای نفت در سال آینده که امیدها نسبت به تداوم محدودیت عرضه این گروه را برانگیخت، افزایش یافت.
• قیمت جهانی نفت خام در معاملات روز گذشته اگرچه شروع مثبتی داشت اما در ادامه با نگرانی از افزایش عرضه در سال آینده، وارد فاز نزولی شد. این در حالی بود که نشانه‌هایی از پایان یافتن اختلافات تجاری چین و آمریکا مشاهده شده بود. به گزارش رویترز، مشاور اقتصادی کاخ سفید روز پنج‌شنبه اعلام کرد که پکن و واشنگتن در حال نزدیک شدن به توافقی دو جانبه هستند. لری کودلا همچنین اعلام کرد مذاکرات دو جانبه میان طرف‌های درگیر با جنگ تجاری بسیار سازنده بوده است. در عین حال قیمت نفت در معاملات روز جمعه، تحت‌تاثیر دورنمای اوپک از تقاضا برای نفت در سال آینده نیز قرار داشت.

اهم تغییرات روزانه نفت در هفته سوم آبان ۹۸

 بهای هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا چهارشنبه به ۵۷.۱ دلار رسید. روز چهارشنبه با افزایش بدبینی‌ها به پیشرفت توافق تجاری چین و آمریکا قیمت طلای سیاه با افت ۱.۲ درصدی مواجه شد. ترامپ سه‌شنبه بیان کرد که توافق نهایی دو کشور نزدیک بود؛ اما جزئیات بیشتری از این توافق اعلام نکرد. ترامپ همچنین از به اجرا در آمدن تعرفه‌های ۱۵ درصدی علیه چین در دسامبر خبر داد. این مساله موجب ناامیدی فعالان بازار جهانی و ترس از تعمیق رکود اقتصاد جهانی شد. نااطمینانی‌ها از تصمیمات آینده اوپک و غیراوپک در نشست دسامبر اوپک پلاس و از سوی دیگر انتظار افزایش موجودی تجاری نفت آمریکا طی هفته جاری دو عامل دیگر موثر بر کاهش قیمت روز چهارشنبه نفت بودند. آمار موسسه API از موجودی‌های تجاری چهارشنبه شب منتشر می‌شود.

چشم انداز نفت

ذخایر نفت خام تجاری آمریکا در هفته گذشته نیز با سرعتی بیشتر نسبت به آنچه انتظار می‌رفت، افزایش یافته است. به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر نفت خام تجاری آمریکا در هفته قبل ۲.۲ میلیون بشکه افزایش داشته که بیشتر از پیش‌بینی ۱.۶۴۹ میلیون‌ بشکه‌ای بود که کارشناسان در نظرسنجی رویترز اعلام کرده بودند. در عین حال رشد تولید نفت خام آمریکا نیز به رکورد تازه‌ای دست یافت. به گزارش EIA، هفته گذشته تولید نفت خام آمریکا ۲۰۰ هزار بشکه در روز رشد داشته و به رکورد ۱۲.۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.

این میزان افزایش تولید اگرچه رکورد تازه‌ای در آمریکا به‌شمار می‌رود، اما کارشناسان عقیده دارند می‌تواند به راحتی تحت‌تاثیر فشار قیمت‌ها قرار گیرد و کند شود. در عین حال نمی‌توان از ورد رقیبانی تازه‌نفس در حوزه تولید نفت‌های غیرمتعارف چشم‌پوشی کرد. به گزارش رویترز، برزیل، نروژ و گویان از جمله رقبایی هستند که سال آینده میلادی سود تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا را تحت‌تاثیر قرار خواهند داد. این در حالی است که تولیدکنندگان شیل قصد دارند در سال آینده میلادی، یک برنامه دیگر برای کاهش هزینه‌ها اجرایی کنند که به‌طور حتم به کند شدن رشد تولیدات شیل‌ آمریکا منجر خواهد شد. براساس گزارش‌ بیکر هیوز، تعداد دکل‌های حفاری نفت خام ایالات‌متحده آمریکا در هفته گذشته برای سومین هفته متوالی کاهش یافته است.

گزارش هفتگی نفت در هفته سوم آبان 98

نظر بدهید