گزارش هفتگی نفت | منتهی به ۱۸ آبان

0
128

مقدمه

blueبا ادامه یافتن افت قیمت‎ها در بازار جهانی نفت، هر دو نفت شاخص برنت و WTI کانال‌های دیگری را در روز گذشته از دست دادند. بهای هر بشکه نفت برنت به زیر ۷۰ دلار و نفت خام آمریکا به زیر ۶۰ دلار سقوط کردند. بر این اساس در حال حاضر بهای نفت نسبت به اوج قیمتی که اوایل ماه گذشته میلادی به‌دست آورده بود، ۲۰ درصد کاهش یافته‌ است. وضعیتی که در اصطلاح بازارهای مالی به معنای ورود به «محدوده خرسی» یا ایجاد «رکود رسمی» تعبیر می‌شود.

blueدر این میان تداوم رشد تولید آمریکا نیز بر نگرانی‌ها از بازگشت مازاد عرضه در بازار نفت افزوده است. آن‌طور که اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرده، تولید نفت این کشور در هفته منتهی به ۱۱ آبان حدود ۴۰۰ هزار بشکه رشد داشته و به بیش از ۶/ ۱۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. بنابراین آمریکا در حال حاضر بیش از روسیه و عربستان نفت تولید می‌کند و بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان محسوب می‌شود.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

orangeروز دو‌شنبه بازار نفت خام آمریکا برای چهارمین هفته متوالی به روند نزولی خود ادامه داد. در آخرین مبادلات بازار، هر بشکه نفت WTIبا افت نزدیک به ۷ ‌درصد نسبت به ابتدای هفته به قیمت ۶۲/ ۸۶ دلار مبادله شد که بیشترین کاهش از فوریه (حدود ۹ ماه قبل) محسوب می‌شود. افزایش عرضه نفت در بازار جهانی در کنار خبر اعطای معافیت‌های نفتی آمریکا برای هشت کشور تداوم افت قیمت نفت را رقم زدند.

orangeروز سه‌شنبه بهای هر بشکه نفت خام آمریکا طی هفته گذشته با افت ۷ درصدی ضمن رسیدن به کف قیمت خود از آوریل، به سطح ۹/ ۶۲ دلار رسید. چهارمین افت هفتگی نفت خام تحت تاثیر عوامل متقابل طرف عرضه و تقاضا رقم خورد. موجودی‌های تجاری نفت آمریکا برای ششمین هفته به روند صعودی خود ادامه داد هرچند هفته گذشته میزان انباشت از پیش‌بینی‌ها کمتر بود.

orangeروز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا بدون تغییر محسوسی به قیمت ۶۳ دلار معامله شد. پس از ریزش ۷ درصدی قیمت طلای سیاه طی هفته گذشته، فشار بر قیمت‌ها طی نخستین روز کاری این هفته نیز ادامه پیدا کرد و قیمت‌ها در چشم‌انداز تقویت سمت عرضه رشد چندانی نداشت.

orangeروز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا با افت ۳ درصدی به قیمت ۹/ ۵۹ دلار رسید. قیمت نفت از اول اکتبر تاکنون ۲۲ درصد کاهش یافته و به کمترین سطح طی ۹ ماه اخیر رسیده است. پس از اعطای معافیت ۶ ماهه آمریکا به ۸ مشتری ایران، نگرانی از کمبود عرضه رفع شد و قیمت نفت به سرعت در مسیر نزولی افتاد. از سویی، پس از رفع موقت محدودیت‌های صدور نفت ایران، نشانه‌های بیشتری از انبساط عرضه در بازار نمایان شد. برابر برآوردهای اداره اطلاعات انرژی در هفته قبل، تولید روزانه نفت آمریکا به رکورد جدید ۶/ ۱۱ میلیون بشکه رسیده است. علاوه بر رکوردشکنی تولید نفت آمریکا، سیگنال‌هایی از تقویت عرضه از سوی عراق، امارات و اندونزی هم بر نفت فشار وارد کرد. همچنین رشد فراتر از انتظار موجودی‌های نفت آمریکا برای هفتمین هفته متوالی، ضعف تقاضای نفت را به بازار مخابره کرد.

چشم انداز نفت

عربستان سعودی و روسیه، در حالی از زمان جدی شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در حال افزایش تولید روزانه نفت هستند که از نگاه کارشناسان این اقدام آنها بازار جهانی نفت را در معرض خطر ایجاد مازاد عرضه و ریزش قیمت‌ها قرار داده است. از همین رو، نماینده ایران در هیات‌ عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، در گفت‌وگو با رسانه‌های بین‌المللی، عربستان و روسیه را مسئول افزایش عرضه نفت و ریزش قیمت‌ها دانسته و بر این نکته تاکید کرده است که این کشورها باید تولید خود را کاهش دهند تا تعادل بازار جهانی نفت بیش از این از بین نرود.۱۴

گزارش هفتگی نفت

نظر بدهید