گزارش هفتگی نفت | هفته منتهی به ۲۵ آبان

0
243

مقدمه

blueمقابله به مثل نفتی ریاض با سیاست‌های اخیر کاخ سفید، بازگشت قیمت طلای سیاه از سرازیری را در پی داشت. هر بشکه نفت خام آمریکا پس از افت ۷ درصدی روز سه‌شنبه، در معاملات دیروز با بیش از یک درصد رشد همراه شد و به قیمت ۵۰/ ۵۷ دلار بر بشکه رسید. خبر وزیر نفت عربستان سعودی مبنی‌بر کاهش تولید ۵۰۰ هزار بشکه‌ای این کشور و کاهش صادرات نفت خام سعودی‌ها به آمریکا، از جمله عوامل رشد قیمت طلای سیاه عنوان شده است. به گفته منابع آگاه، سعودی‌ها حتی به‌دنبال کاهش ۴/ ۱ میلیون بشکه‌ای تولیدات کشورهای عضو و غیرعضو اوپک هستند تا شاید از این طریق بر احساس «بازی خوردن از آمریکا» غلبه کنند. سعودی‌ها در حالی به درخواست آمریکا و برای اجرای بی‌کم‌وکاست تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران تولیدات خود را با رشدی بیش از ۷۰۰ هزار بشکه‌ای در روز همراه کرده بودند که آمریکا بدون اطلاع هم‌پیمان خود در خاورمیانه، به هشت خریدار اصلی نفت خام ایران معافیت‌های تحریمی اعطا کرد. این اقدام خشم سعودی‌ها را برانگیخت اما ضربات بعدی واشنگتن با تحریم ۱۷ تن از مقامات سعودی در پی ترور خاشقجی و همچنین قطع سوخت‌رسانی به هواپیماهای ائتلاف عربی در جنگ یمن، موجب شد آنها به فکر تلافی باشند. تلافی‌ای که اثر توطئه نفتی آنها علیه ایران را کمرنگ می‌کند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

orangeروز دو‌شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد ۵/۱ درصدی به بهای ۷/۶۰ دلار مبادله می‌شد. یکشنبه وزیر انرژی عربستان در حاشیه نشست کمیته مشترک نظارت بر قیمت نفت اعلام کرد این کشور از ماه دسامبر تولید روزانه نفت خود را نیم میلیون بشکه کاهش خواهد داد که این خبر باعث توقف روند نزولی WTI پس از پنج هفته شد.

orangeروز سه‌شنبه بهای هر بشکه نفت خام آمریکا با افت قابل توجه ۳درصدی به قیمت ۸/۵۸ دلار رسید. بهای نفت طی هفته قبل برای مقاطعی به زیر مرز ۶۰ دلار تنزل کرد اما اظهارات وزیر انرژی عربستان در یکشنبه اخیر، مبنی بر کاهش نیم میلیون بشکه‌ای تولید روزانه خود برای ماه آتی و کاهش یک میلیون بشکه‌ای تولید اوپک در نیمه اول سال آتی، بازار را تحت‌الشعاع قرار داد و به این ترتیب، شاخص نفتی WTI مجددا به بالای مرز ۶۰ دلار ارتقا یافت.

orangeروز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با افت ۷/۴ درصدی به قیمت ۵۶ دلار رسید. در ادامه کاهش قیمت نفت در روز گذشته نفت WTI آمریکا سقوط سنگین ۷ درصدی را تجربه کرد و به کف سالانه خود به مرز ۵۵ دلار رسید اما در ادامه معاملات اندکی از افت خود را جبران کرد و در سطوح بالاتری مبادله شد.

orangeروز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد ۴/۱ درصدی به قیمت ۲/۵۷ دلار معامله شد.پس از سقوط تاریخی بهای نفت در هفته قبل، چشم‌انداز کاهش تولید از سوی عربستان و اوپک از قیمت‌ها حمایت کرد. با این حال، چشم‌انداز انقباض تقاضای بلندمدت عامل فشار بر طلای سیاه عنوان می‌شود. اوپک در آخرین گزارش ماهانه خود از کاهش بیش از انتظار تقاضا برای ۲۰۱۹ نسبت به پاییز امسال ابراز نگرانی کرد. آژانس بین‌المللی انرژی هم در گزارش هفتگی از کاهش تقاضای کشور‌های توسعه‌نیافته در سال آتی خبر داد. ضمن اینکه اداره انرژی آمریکا در گزارش هفتگی خود موجودی‌های نفت این کشور را فراتر از پیش‌بینی‌ها اعلام کرد. در همین گزارش تولید روزانه نفت آمریکا با رکوردزنی دوباره، به سطح ۷/۱۱ میلیون بشکه در روز رسید. به این ترتیب، انتظار می‌رود فشار بر قیمت‌ها ادامه داشته باشد.

چشم انداز نفت

خبر رشد شدید موجودی انبارهای نفتی آمریکا در هفته گذشته نگرانی‌ها نسبت به بازگشت مازاد عرضه به بازار نفت را تقویت کرد. آن‌طور که اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرده، موجودی انبارهای نفتی این کشور در هفته منتهی به ۹ نوامبر حدود ۳/ ۱۰ میلیون بشکه افزایش یافته و به بیش از ۴۴۲ میلیون بشکه رسیده است. این مقدار بیشترین سطح از اواسط دسامبر سال ۲۰۱۷ یعنی تقریبا ظرف حدود یک سال گذشته است. افزایش موجودی انبارهای نفتی نشان از ضعف تقاضا در برابر رشد عرضه دارد و با افزایش تولید نفت در آمریکا همسو است. بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا متوسط روزانه تولید نفت آمریکا در هفته منتهی به ۹ نوامبر به بیش از ۷/ ۱۱ میلیون بشکه در روز رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵/ ۲ میلیون بشکه در روز بیشتر است.

در این میان، خبر از سرگیری صادرات نفت از منطقه کرکوک عراق از دیگر عواملی بود که از رشد بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کرد. صادرات نفت کرکوک به دنبال تنش‌های دولت مرکزی عراق و دولت نیمه مختار منطقه کردستان ظرف یک سال گذشته قطع شده بود. دولت ترامپ در ماه‌های اخیر تلاش کرد که دو طرف به سمت حل و فصل اختلافات خود و از سرگیری صادرات نفت کرکوک پیش ‌بروند، چراکه سعی داشت احتمال ایجاد کمبود نفت در بازار به دنبال تحریم ایران را به حداقل برساند. حال آنطور که منابع آگاه به رویترز گفته‌اند، صادرات نفت کرکوک دیروز در سطح روزانه ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه آغاز شده و قرار است به مرور افزایش یابد. پیش از بحران‌های سال گذشته صادرات نفت این منطقه تا مرز ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته بود.

گزارش هفتگی نفت

نظر بدهید