گزارش هفتگی نفت | هفته منتهی به ۹ آذر

0
153

مقدمه

blueبهای نفت نسبت به اوایل ماه گذشته میلادی بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته و برای ثبت رکورد بیشترین افت قیمتی طی یک دهه گذشته خیز برداشته است. رشد تولید نفت از سوی عربستان، روسیه و آمریکا و ثبت رکورد تولید توسط هر سه کشور در کنار معافیت از تحریم برخی مشتریان نفت ایران موجب افزایش عرضه به بازار نفت شده است. این در حالی است که در سمت تقاضا، چشم‌انداز رشد اقتصادی جهان نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

blueنفت برنت کمتر از دو ماه پیش یعنی اوایل اکتبر در قیمت‌های بالاتر از ۸۶ دلار بر بشکه معامله می‌شد. در آن زمان بهای نفت خام آمریکا نیز تا ۷۶ دلار بر بشکه صعود کرده بود. مهم‌ترین‌ عامل رشد قیمت‌ها نگرانی از ایجاد کمبود عرضه در بازار به دنبال تحریم نفت ایران اعلام می‌شد. این نگرانی به حدی عمیق بود که بسیاری از کارشناسان و موسسات احتمال بازگشت نفت ۱۰۰ دلاری را در پیش‌بینی‌های قیمتی خود قرار داده بودند.

blueاما ماه‌عسل نفت چندان دوام نیاورد و قیمت‌ها خیلی زود رو به کاهش گذاشت. اول اینکه تداوم جنگ تجاری آمریکا و چین و انتشار آماری از کاهش رشد اقتصاد جهانی موجب شد که برآوردها از رشد تقاضا کاهش یابد. این در حالی بود که روسیه و عربستان نیز به دنبال درخواست ترامپ برای افزایش عرضه و جایگزینی نفت ایران در بازار، تولیدات خود را به شدت افزایش داده و عملا توافق نفتی را منحل کرده بودند. در این میان تولید نفت آمریکا با سرعتی فراتر از انتظارات افزایش یافت و بر این اساس هر کدام از این سه کشور در حال حاضر بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کنند که سطحی بی‌سابقه در تولید نفت هر سه کشور است. رشد عرضه در کنار کاهش تقاضا نه تنها نگرانی از کمبود نفت در بازار را از بین برد، بلکه موجب شد که نگرانی مبنی بر بازگشت مازاد عرضه شکل بگیرد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

orangeروز دو‌شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد ۴/۱ درصدی اندکی از ریزش جمعه سیاه را جبران کرد و به قیمت ۵۱ دلار معامله شد. نفت برنت نیز توانست از مرز ۶۰ دلار عبور کند و به بهبود وضعیت نابسامان خود بپردازد.

orangeروز سه‌شنبه نفت خام آمریکا با رشد اندک ۸/۰ درصدی به قیمت ۵/۵۱ دلار برای هر بشکه معامله شد. طلای سیاه حدود ۳۰ درصد از بیشترین قیمت خود در اکتبر را از دست داده است و به مرز روانی ۵۰ دلاری رسیده است. نگرانی از مازاد تولید باعث سقوط قیمت نفت شده است. تولید روسیه، آمریکا و عربستان در اوج خود قرار دارد.

orangeروز چهارشنبه هر بشکه نفت خام WTI آمریکا بدون تغییر محسوس به قیمت ۵/۵۱ دلار معامله شد. ریزش بهای نفت که در نتیجه ازدیاد عرضه بر تقاضا حاصل شده بود در دو روز گذشته متوقف شده است و بازار نفت فضای کم‌نوسانی را تجربه می‌کند. کشورهای عضو اوپک قصد دارند با کاهش تولید روزانه خود بازار نفت را به ثبات برسانند و این موضوع را در جلسه ۶ دسامبر بررسی خواهند کرد.

orangeروز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا بدون تغییر محسوسی به قیمت ۵۰ دلار و ۷۰ سنت معامله شد. مازاد عرضه و کند شدن رشد اقتصاد جهانی در سایه جنگ تجاری کماکان مهم‌ترین دلیل فشار بر نفت به شمار می‌رود. اوپک قصد دارد در جلسه این هفته میزان تولید خود را تنزل بخشد. اما با تداوم فشار رئیس جمهور آمریکا بر عربستان احتمال می‌رود که این کشور به تنهایی نتواند تولید خود را کاهش دهد. برای دهمین هفته متوالی موجودی تجاری نفت آمریکا روند افزایشی را تجربه کرد. به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا موجودی‌های تجاری نفت این کشور در هفته اخیر فراتر از پیش‌بینی‌ها افزایش یافت تا فشارها از کانال تقاضا بر بهای طلای سیاه حفظ شود. توافق احتمالی تجاری چین و آمریکا در حاشیه نشست G۲۰ می‌تواند بازار نفت را دستخوش تغییرات جدی کند.

چشم انداز نفت

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که اگر کشورهای تولیدکننده نفت نتوانند در نشست این هفته به توافقی برای کاهش تولید دست یابند، قیمت‌ها با سرعت بیشتری کاهش خواهد یافت و اتفاقی مانند اواخر سال ۲۰۱۴ در بازار رقم خواهد خورد. اوپک در آخرین نشست خود در سال ۲۰۱۴ که اواخر ماه نوامبر در این سال تشکیل شد، نتوانست به توافقی برای کاهش تولید دست یابد که مقصر اصلی آن عربستان بود. از این رو قیمت‌ها که تا پیش از این نشست کف ۷۵ دلاری را حفظ کرده بودند به کاهش خود ادامه داده و اوایل سال ۲۰۱۶ به کمتر از ۳۰ دلار بر بشکه رسیدند.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۳۰ نوامبر ۲۰۱۸

نظر بدهید