گزارش هفتگی نفت | هفته منتهی به ۱۴ دی

0
161

مقدمه

blue بازار نفت در سه روز نخست از فعالیتش در سال جدید میلادی، روندی رو به رشد داشته است. سیگنال‌های قوی اوپک برای کاهش تولید و امیدواری به تداوم گفت‌وگوها میان آمریکا و چین برای حل بحران تجاری میان این دو کشور، از مهم‌ترین عوامل رشد قیمت نفت بوده‌اند.

blue دیروز مقامات چین اعلام کردند مذاکرات این کشور با ایالات متحده آمریکا به منظور دست یافتن به یک راه حل برای پایان دادن به جنگ تجاری ادامه خواهد داشت. این موضوع در کنار کاهش تولید اوپک، موجب حمایت از قیمت نفت شد. در کنار دو عامل کاهش تولید اوپک و ادامه گفت‌وگوها میان چین و آمریکا، سومین عامل حمایت از قیمت‌ها اعلام آمار اولیه از میزان ذخایر نفت خام تجاری آمریکا بود. به گزارش API که در روز پنج‌شنبه اعلام شد، ذخایر نفت خام آمریکا ۴.۵ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۲۸ دسامبر کاهش داشته است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

orange روز دو‌شنبه هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا با رشد ۲.۶ درصدی به قیمت ۴۵.۴ دلار معامله شد و از کف ۱۸ ماهه فاصله گرفت. توییت یکشنبه رئیس جمهور آمریکا مبنی بر پیشرفت قابل ملاحظه مذاکرات تجاری با چین، ضمن کمرنگ کردن نگرانی‌ها از جنگ تجاری باعث افزایش قیمت نفت شد. در اوج جنگ تعرفه‌ای چشم‌انداز تقاضای نفت تیره شد و هراس از مازاد عرضه به سقوط بهای طلای سیاه منجر شد. در همین راستا وزیر انرژی الجزایر دیروز اعلام کرد که سیاست کاهشی اوپک در سال آینده میلادی تعادل را به بازار نفت باز خواهد گرداند و در صورت نیاز تولید بار دیگر کاهش می‌یابد.

orange روز سه‌شنبه بهای هر بشکه نفت خام آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۴ درصد افت کرد و به سطح ۴۵.۸ دلار رسید. در نیمه اول سال خروج آمریکا از برجام و تحریم دوباره نفت ایران، از مجرای انقباض عرضه قیمت نفت را صعودی کرد، به‌طوری‌که بهای نفت در اکتبر به اوج ۷۶ دلار رسید. افزایش بیش از یک میلیونی تولید اوپک و رکوردشکنی تولید نفت آمریکا و روسیه باعث تقویت سمت عرضه شد.

orange روز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۶.۵ دلار معامله شد. مرکز ملی آمار چین در گزارشی از افت شاخص مدیران خرید تولیدی این کشور در ماه دسامبر خبر داد. به این ترتیب نگرانی‌ها از تبعات جنگ تجاری افزایش یافت. چین بزرگ‌ترین وارد‌کننده نفت خام دنیا به شمار می‌رود و عملکرد ضعیف اقتصادی این کشور با انقباض تقاضا به افت بیشتر بهای طلای سیاه منجر شد.

orange روز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا ۳.۶ درصد رشد کرد و به قیمت ۴۸.۲ دلار رسید. نفت برنت دریای شمال نیز با فاصله گرفتن از کف ۵۰ دلاری به قیمت ۵۷ دلار به ازای هر بشکه معامله شد. به این ترتیب برآیند نیروهای ناهمسو از عرضه و تقاضا باعث رشد چشمگیر نفت شد و قیمت طلای سیاه به بیشترین حد خود از ۲۷ آذر ماه رسید. با شروع سال نو میلادی اوپک اقدام به تعهد کاهش ۱.۲ میلیون بشکه‌ای خود کرد و از کانال انقباض عرضه از رشد بهای نفت حمایت کرد. بنا به گزارش رویترز تولید روزانه اوپک در ماه دسامبر به میزان ۴۶۰ هزار بشکه کاهش یافته است. افزایش احتمالی توافق تجاری بین پکن و واشنگتن هم با کاهش نگرانی از روند نامناسب اقتصاد جهانی، از مجرای افزایش تقاضا به رشد بیشتر ارزش نفت کمک کرد.

چشم انداز نفت

جنگ تجاری که با اعمال تعرفه بر واردات کالاهای چینی، از ماه مارس۲۰۱۸ از سمت آمریکا آغاز شد یکی از مهم‌ترین عوامل نگرانی بازار از کند شدن رشد جهانی اقتصاد و فشار بر رشد تقاضای نفت خام شناسایی می‌شود. با گذشت چند ماه از آغاز جنگ تجاری میان دو قدرت اقتصادی دنیا، اگرچه در دوره‌هایی آتش این جنگ شعله می‌گرفت و بر نگرانی‌ها می‌افزود، اما حالا دوره‌ای از آرامش میان دو کشور ایجاد شده است. آمریکا و چین در حال حاضر در حال گذراندن یک دوره آتش‌بس ۹۰ روزه هستند. اما اتفاقی که روز گذشته باعث حمایت از قیمت نفت شد، اظهارات وزیر بازرگانی چین در رابطه با برگزاری یک نشست درباره جنگ تجاری در آینده‌ای نزدیک بود. هفتم و هشتم ژانویه، تاریخی بود که برای برگزاری این نشست، به میزبانی چین عنوان شد. این نشست در سطح معاون وزرا خواهد بود. به گزارش رویترز، این دو کشور بیشتر روزهای سال گذشته را درگیر جنگ تجاری بوده‌اند؛ جنگی که جریان تبادل میلیاردها دلار کالا میان دو کشور را دچار آسیب کرد، نگرانی‌ها از کند شدن رشد جهانی اقتصاد را افزایش داد و چشم‌انداز تقاضای کالایی مانند نفت را نیز تیره و تار کرد.

بعد از نشست کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در اوایل دسامبر ۲۰۱۸ و توافق آنها برای کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه‌ای در روز از ابتدای ژانویه ۲۰۱۹، چشم فعالان بازار به عملکرد این کشورها و میزان پایبندی آنها به اجرای توافق کاهش تولید بود. تمرکز فعالان بازار بر عملکرد اوپک برای کاهش تولید و اثر آن بر بازار هرچند نتایج خوش‌بینانه‌ای نداشت، اما با فرارسیدن موعد اجرای توافق کاهش تولید، گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد کاهش تولید اوپک یک ماه زودتر آغاز شده است.

گزارش هفتگی نفت

نظر بدهید