گزارش هفتگی نفت | هفته منتهی به ۱۶ آذر

0
186

مقدمه

blueاوپک بعد از دو روز مذاکرات فشرده توانست در نشست مشترک خود با کشورهای غیرعضو این سازمان در عصر روز گذشته به توافقی برای کاهش تولید دست یابد. بین کشورهای عضو، ایران، ونزوئلا و لیبی از این توافق معاف شده‌اند. بر این اساس، مجموع تولید کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از ابتدای سال ۲۰۱۹ به مدت ۶ ماه نسبت به سطح تولید ماه اکتبر سال جاری ۲/۱ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت. سهم یازده عضو اوپک از این کاهش تولید ۸۰۰ هزار بشکه و سهم ۱۰ کشور غیرعضو ۴۰۰ هزار بشکه در روز است. همچنین قرار است در ماه آوریل با برگزاری نشستی مجددا وضعیت بازار نفت و لزوم بازبینی در این توافق مورد بررسی قرار گیرد. به‌دنبال توافق برای کاهش تولید نفت، قیمت نفت برنت در بازارهای جهانی روز گذشته حدود ۵ درصد جهش کرد.

blueاما این توافق در شرایطی به دست آمد که طی دو روز گذشته حواشی بسیاری در وین رخ داد. از سفر غیرمنتظره نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به وین و دیدار او با مقامات سعودی، تلاش برخی کشورها برای حضور ایران در توافق کاهش تولید، طولانی شدن زمان نشست اوپک و کشیدن آن به روز دوم و همچنین وابستگی هرگونه توافق در اوپک به موافقت روسیه برای کاهش تولید از حواشی این نشست بودند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

orangeروز دو‌شنبه هر بشکه نفت خام WTI آمریکا با جهش ۵/۴ درصدی به قیمت ۵۳ دلار معامله شد. نفت برنت دریای شمال نیز بار دیگر به بالای کانال ۶۰ دلاری بازگشت و به قیمت ۶۱.۷ دلار رسید. جهش قیمت نفت در هم‌افزایی عوامل ناهمسو رقم خورد. پس از اعلام آتش‌ جنگ تجاری بین پکن و واشنگتن نگرانی‌ها از کاهش رشد اقتصاد جهانی رفع شد و چشم‌انداز رشد تقاضای نفت در سال آینده میلادی از افزایش بهای نفت حمایت کرد. از طرفی توافق روسیه و عربستان نیز در آستانه نشست هفته آینده سران اوپک مبنی بر کاهش سطح تولید، بازار طلای سیاه را دستخوش تغییرات کرد.

orangeروز سه‌شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۲/۵۳ دلار معامله شد. احتمال کاهش سطح تولید نفت اوپک با نزدیک شدن به نشست روز پنج‌شنبه این سازمان در وین طلای سیاه را از کف سالانه جدا کرده و به مدار صعودی بازگردانده است. روسیه از همکاری خود با کشورهای عضو اوپک حول کاهش تولید خبر داده است.

orangeروز چهارشنبه هر بشکه نفت وست تگزاس آمریکا با افت یک درصدی به قیمت ۵۳ دلار معامله شد. تقابل نیروهای ناهمسو از دو سمت عرضه و تقاضا نوسان ادامه‌دار نفت را رقم زده‌است. با قوت گرفتن خبر توافق روسیه و عربستان مبنی بر کاهش سطح تولید در جلسه امروز اوپک، نفت روند صعودی را پیمود. با این حال توانایی اوپک در کاهش سطح تولید به میزان ۳/۱ میلیون بشکه‌ در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

orangeروز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۲.۶ دلار معامله شد. اگرچه کاهش بیش از انتظار موجودی هفتگی آمریکا از قیمت‌ها حمایت کرد اما بهای نفت پس از نشست نافرجام اعضای اوپک و متحدانش در روز پنج‌شنبه حدود ۳ درصد کاهش یافت. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان اعلام کرد اوپک برای تصمیم‌گیری درباره کاهش تولید نفت، به همکاری روسیه نیاز دارد. تلاش‌های اوپک در حالی صورت گرفت که ایران در پی مستثنا کردن خود از برنامه کاهش تولید است و روسیه در نظر دارد تولید خود را حداکثر ۱۵۰ هزار بشکه برای سه ماهه نخست ۲۰۱۹ کم کند. در صورت عدم توافق اوپک و متحدان خود در خصوص کاهش بیش از یک‌ میلیونی تولید در شامگاه جمعه، قیمت‌ها می‌تواند مرزهای حمایتی خود را از دست بدهد. در مقابل، اجماع اعضای این نشست می‌تواند زمینه را برای ارتقای بهای طلای سیاه فراهم کند.

چشم انداز نفت

پیش بینی می شود اگر کاهش قیمت نفت اگر به روال کنونی آن باقی بماند تاثیری زیادی روی هزینه‌ها خواهد داشت به‌طوری‌که‌ انتظار می‌رود هم هزینه‌های تولید و هم هزینه‌های حمل‌و‌نقل هر دو کاهشی باشد که این مساله البته با توجه به کاهش همزمان قیمت کالا نسبت‌های فوق را ایجاد کرده است. نتیجه این امر احتمالا کاهش در ظرفیت‌های تولیدی است. ظرفیت‌های صنعتی در سال ۲۰۱۲ به بالاترین میزان خود رسیده بود اما از آن به بعد تا سال ۲۰۱۶ این ظرفیت‌ها کاهشی بود و از آن به بعد با تغییر جدی در این ظرفیت‌ها روبه‌رو نبوده ایم با این حال کاهش قیمت‌ها از یکسو و کاهش تقاضا در بازارهای جهانی از سوی دیگر باعث می‌شود تا ظرفیت‌های تولیدی نیز با کاهش روبه‌رو شوند.

یکی از اصلی‌ترین خطرات برای اقتصاد جهانی، جنگ تجاری و از جمله تقابل آمریکا و چین است. به‌رغم اینکه طرفین توافق کرده‌اند که عوارض تجاری متقابل را متوقف کنند، اما این به خودی خود ممکن است به‌عنوان اولین مرحله از جنگ سرد ادامه‌دار باشد. اگر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا عوارض واردات را برای تمامی کالاها از چین وضع کند، رشد تولید ناخالص داخلی چین ممکن است تا ۵/۱ درصد کاهش یابد. در این صورت می‌توان انتظار داشت که اقتصاد جهانی تا ۵ درصد سقوط کند. از طرف دیگر با توجه به نشست روز پنج‌شنبه سازمان اوپک، کاهش تولید نفت بین یک تا یک و نیم میلیون بشکه در روز دور از دسترس نخواهد بود به همین دلیل انتظار می‌رود قیمت نفت افزایش یابد. برخی پیش‌بینی‌ها از افزایش قیمت نفت تا ۷۵ دلار در هر بشکه حکایت دارند که در این صورت باید گفت بسیاری از مولفه‌های فوق ممکن است تغییر جهت دهند.

گزارش هفتگی نفت

نظر بدهید