گزارش هفتگی نفت | هفته منتهی به ۲۱ دی

0
187

مقدمه

blueبازار نفت هفته گذشته روند رو به رشدی را تجربه کرده است. نفت برنت طی هفته گذشته ۶ درصد رشد را تجربه کرد. همچنین نفت نفت خام آمریکا نیز در هفته جاری رشد بالای ۷ درصد نسبت به هفته گذشته داشت.

blueکاهش ۱.۲ میلیون بشکه‌ای تولید اوپک با محدود کردن سمت عرضه به تداوم رشد قیمت‌ها و بازگشت تعادل به بازار نفت کمک کرده است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

orangeروز دو‌شنبه هر بشکه نفت خام به قیمت ۴۸.۵ دلار معامله شد و رشد ۱.۶ درصدی را ثبت کرد. تداوم خوش‌بینی نسبت به ادامه مذاکرات تجاری چین و آمریکا و عملیاتی شدن توافق کاهش تولید اوپک از عمده دلایل حرکت قیمت نفت به کانال‌های بالاتر محسوب می‌شوند. گفت‌وگوی تجاری دو روزه بین مقامات آمریکایی و چینی دیروز در پکن آغاز شد و سیگنال‌های مثبت از حاشیه این نشست ضمن کمرنگ کردن نگرانی از کاهش رشد اقتصاد جهانی و جنگ تعرفه‌ای، از رشد بهای نفت حمایت کرد.

orangeروز سه‌شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با افتی نامحسوس به قیمت ۴۹.۸ دلار معامله شد. به این ترتیب رشد متوالی نفت متوقف شد و طلای سیاه نتوانست به بالای مرز ۵۰ دلاری صعود کند. در پی اجرای توافق کاهش تولید اوپک، نفت در مسیر صعودی قرار گرفت. در همین راستا عربستان که تمامی تمرکز خود را بر کاهش تولید معطوف کرده‌ است، صادرات نفت خود به آمریکا را کاهش داد.

orangeروز چهارشنبه هر بشکه نفت وست تگزاس آمریکا (WTI) ضمن ثبت رشد ۵ درصدی به قیمت ۵۲.۳ دلار معامله شد. با شروع فاز اجرایی توافق کاهشی اوپک، بهای نفت به مدار صعودی بازگشت. دور جدید مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا نیز به افزایش بهای نفت کمک کرد. در پی انتشار خبر جو مثبت حاکم بر مذاکرات و اشتیاق رئیس‌جمهور آمریکا برای حل مناقشات تجاری، نگرانی از کاهش رشد اقتصاد جهانی رفع شد.

orangeروز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا (WTI) کاهش ۱.۷ درصدی را ثبت کرد و به قیمت ۵۱.۷ دلار معامله شد. انقباض مجاری عرضه و خوش‌بینی به مذاکرات تجاری پکن و واشنگتن مهم‌ترین دلایل رشد ادامه‌دار نفت محسوب می‌شوند. کاهش ۱.۲ میلیون بشکه‌ای تولید اوپک با محدود کردن سمت عرضه به تداوم رشد قیمت‌ها و بازگشت تعادل به بازار نفت کمک کرده است. در همین راستا وزیر انرژی عربستان اعلام کرد: تولید روزانه این کشور نسبت به نوامبر گذشته ۸۰۰ هزار بشکه کاهش داشته است. مذاکرات سازنده تجاری بین دو اقتصاد بزرگ دنیا با کمرنگ کردن تردید در رشد اقتصاد جهانی از رشد بهای نفت حمایت کرد. با این حال در گزارش پنج‌شنبه شب اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA)، موجودی تجاری نفت این کشور کمتر از پیش‌بینی‌ها کاهش یافت و با سیگنال افت تقاضا از رشد بیشتر نفت جلوگیری کرد.

چشم انداز نفت

 SK Innovation و Hanwha Total که دو خریدار بزرگ نفت ایران در کره‌جنوبی هستند، تا جولای ۲۰۱۸ از ایران واردات داشته‌اند. بر اساس گزارش بلومبرگ، منابع آگاه می‌گویند SK در ماه ژانویه دو میلیون بشکه نفت از ایران خریداری خواهد کرد اما سخنگوی این پالایشگاه از هرگونه اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده است. همچنین به گفته منابع اطلاعاتی آگاه، Hanwha Total قصد دارد برای ماه‌های فوریه-آوریل حدود ۴ میلیون بشکه از ایران میعانات گازی خریداری کند که این میزان شامل تمام معافیت این شرکت برای خرید نفت از ایران می‌شود. مقامات این پالایشگاه نیز از اعلام هرگونه نظر در این زمینه خودداری کرده‌اند.

اطلاعات مربوط به میزان خرید و فروش نفت خام ایران در دوران تحریم، محرمانه است و نه‌تنها خریداران خارجی حاضر به ارائه آمار در این رابطه نیستند، بلکه وزیر‌نفت کشورمان نیز بار دیگر اعلام کرده است «ایران در مورد حجم یا مقاصد صادراتی نفت خام خود تا زمانی که تحت تحریم‌های آمریکا باشد، با کسی بحث نخواهد کرد.»

گزارش هفتگی نفت

نظر بدهید