گزارش هفتگی نفت | هفته منتهی به ۲۳ آذر

0
91

مقدمه

blueاوپک گزارش ماهانه خود از بازار نفت را منتشر کرد. داده‌های منتشر‌شده در گزارش دسامبر اوپک این مساله را مطرح می‌کند که هرچند توافق کاهش تولید می‌تواند بازار نفت را در نیمه نخست ۲۰۱۹ متعادل کند اما ممکن است این توافق نیمه دوم سال آینده کافی نباشد. به‌طور مثال ممکن است در سه ماه چهارم ۲۰۱۹ به کاهش تولیدی دوبرابر مقدار کنونی نیاز باشد تا از مازاد عرضه پیشگیری شود. بر اساس این گزارش، تقاضا برای نفت اوپک در سال ۲۰۱۹ حدود ۳۱.۴ میلیون بشکه در روز خواهد بود که نسبت به سقف تعیین شده برای اوپک حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر است. این سازمان ضعف تقاضا را یکی از دلایل عمده وضعیت کنونی بازار نفت می‌داند و رشد تقاضا را برای سال آینده ۱.۲۹ میلیون بشکه در روز برآورد می‌کند.

blueاوپک معتقد است که رشد اقتصادی سال آینده ۳.۵ درصد خواهد بود که نسبت به امسال ۰.۲ درصد کاهش خواهد داشت. آن‌طور که اوپک برآورد می‌کند رشد عرضه غیراوپکی‌ها در سال‌جاری ۲.۵ میلیون بشکه در روز بوده، این رقم نسبت به پیش‌بینی ماه قبل اوپک حدود ۲۰۰ هزار بشکه بیشتر است. اوپک نیز مانند آژانس پیش‌بینی خود از رشد عرضه غیراوپکی‌ها در ۲۰۱۹ را کاهش داده است. این سازمان رشد عرضه غیراوپکی‌ها را ۸۰ هزار بشکه نسبت به گزارش ماه قبل کاهش داده و به ۲.۱۶ میلیون بشکه در روز رسانده است. این سازمان رشد موجودی انبارهای نفتی کشورهای توسعه یافته در ماه اکتبر را بیش از آژانس و حدود ۷.۶ میلیون بشکه در روز دانسته و اعلام کرده در ماه یاد شده ۲۲.۵ میلیون بشکه بیشتر از متوسط پنج ساله خود بوده است.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

orangeروز دو‌شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با افت ۰.۴ درصدی به قیمت ۵۱ دلار معامله شد. خبر کاهش سطح تولید روزانه اوپک و نوپک به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در جمعه هفته قبل باعث شد تا نفت WTI به کانال ۵۲ دلاری صعود کند، اما شروع هفته کاری با افت بهای طلای سیاه در بازار جهانی همراه بود.

orangeروز سه‌شنبه نفت وست تگزاس آمریکا بدون تغییر ملموسی به قیمت ۵۱.۶ دلار به ازای هر بشکه معامله شد. قیمت نفت در بازار جهانی کماکان زیر فشار نگرانی‌ها از مازاد عرضه قرار دارد. کارتل نفتی اوپک در آخرین لحظات نشست خود به توافق کاهش سطح تولید کشورهای عضو و غیرعضو به میزان ۱.۲ میلیون بشکه طی ۶ ماه اول ۲۰۱۹رسید؛ اما به‌نظر می‌رسد این میزان کافی نباشد.

orangeروز پنجشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا ضمن ثبت رشد ۲.۳ درصدی به قیمت ۵۲.۶ دلار معامله شد. نفت برنت نیز با افزایش بها به قیمت ۶۱.۵ دلار در بازار جهانی به فروش رسید. افزایش بهای نفت در برآیند عوامل عرضه و تقاضا رقم خورد. پس از خارج شدن میدان اصلی نفت لیبی از مدار تولید، این کشور روز گذشته خبر از کاهش تولید یکی دیگر از میادین نفتی خود به میزان ۷۳ هزار بشکه داد.

orangeروز جمعه هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا با رشد ۳.۱ درصدی به قیمت ۵۲.۲ دلار رسید. بنا بر گزارش چهارشنبه شب اداره انرژی آمریکا (EIA) موجودی‌های تجاری نفت این کشور برای دومین هفته متوالی روند کاهشی را پیمود، اما کمتر بودن این میزان نسبت به پیش‌بینی‌ها از تضعیف سمت تقاضا حکایت دارد. در همین گزارش اعلام شد در سال ۲۰۱۹ تقاضای نفت از عرضه پیشی خواهد گرفت و این خبر قیمت نفت را صعودی کرد. دیروز وزارت نفت و گاز عمان اعلام کرد که در ۶ ماه نخست سال آتی میلادی تولید نفت خود را به میزان ۲ درصد کاهش خواهد داد که از کانال انقباض عرضه از رشد قیمت نفت حمایت کرد. حال گزارش بیکر هیوز در مورد تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا در شامگاه جمعه می‌تواند به عنوان عامل مهم عرضه بر بهای طلای سیاه اثرگذار باشد.

چشم انداز نفت

آژانس بین‌المللی انرژی مهم‌ترین‌ محور گزارش ماهانه خود از بازار نفت را به نشست اخیر اوپک و متحدانش اختصاص داده است. این سازمان بر این باور است که هنوز برای اینکه گفته شود «آیا توافق اخیر اوپک و غیراوپک اثرگذار خواهد بود و موجب متعادل شدن بازار نفت در سال ۲۰۱۹ می‌شود یا خیر» خیلی زود است. در واقع ممکن است با وجود کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه‌ای اوپک و متحدانش در نیمه اول سال ۲۰۱۹، بازار همچنان با مازاد عرضه مواجه باشد. این موضوعی است که در تازه‌ترین گزارش ماهانه اوپک نیز به آن اشاره شده است. آژانس بین‌المللی انرژی نیز برای مطرح کردن چنین ادعایی به رشد تولید اوپک در ماه‎های اخیر اشاره می‌کند.

بر اساس گزارش‌ IEA، تولید اوپک در ماه گذشته میلادی به بیش از ۳۳ میلیون بشکه در روز رسیده است و توافق اخیر به این معنا است که سطح تولید اوپک در سال آینده میلادی به حدود ۳۲.۲ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. بر اساس توافق اخیر اوپک، تولید این سازمان حدود ۸۰۰ هزار بشکه نسبت به سطح تولید ماه اکتبر در شش ماه نخست ۲۰۱۹ کاهش خواهد داشت. اما رسیدن سطح تولید این سازمان به ۳۲.۲ میلیون بشکه در روز برای جلوگیری از مازاد عرضه در بازار نفت کافی نیست چراکه آژانس تقاضا برای نفت اوپک را بسیار کمتر از این سطح می‌داند. بر اساس این گزارش به‌طور متوسط در سال آینده میزان تقاضا برای نفت اوپک ۳۱.۶ میلیون بشکه در روز خواهد بود که ۵۰۰ هزار بشکه کمتر از سقف تولید اوپک بر اساس توافق است. IEA بر این باور است که تنها اگر کاهش قابل‌توجهی در عرضه نفت ایران و ونزوئلا رخ دهد، می‌توان با اطمینان گفت که سال آینده مازاد عرضه‌ای رخ نخواهد داد. در این میان باید دید تاثیر خروج قطر از اوپک بر میزان کاهش تولید این سازمان چگونه خواهد بود. قطر با تولید روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام، طبق توافق کاهش تولید در ۲۰۱۶ باید روزانه تا ۳۰ هزار بشکه در روز از تولیداتش می‌کاست.

برآوردهای آژانس از عوامل اصلی بازار نفت در سال جاری میلادی و سال آینده تغییر چندانی نداشته است. بر اساس این گزارش، میزان رشد تقاضا در سال ۲۰۱۸ مانند گزارش قبلی این سازمان حدود ۱.۳ میلیون بشکه در روز برآورد شده است. آژانس بین‌المللی انرژی برای سال ۲۰۱۹ نیز رشد تقاضای ۱.۴ میلیون بشکه‌ای را پیش‌بینی کرده است. این مقادیر نسبت به پیش‌بینی‌های ابتدای سال کاهش یافته است. آژانس در ماه‌های گذشته قیمت‌ بالای نفت را عاملی برای کاهش تقاضا در سال جاری معرفی کرده بود و حال بر این باور است که کاهش رشد اقتصاد جهانی تاثیر کاهش اخیر قیمت‌ها بر میزان تقاضا را خنثی خواهد کرد؛ از این‌رو این سازمان برآورد خود از رشد تقاضا در سال آینده را تغییر نداده است. اما درخصوص عرضه، آژانس رشد عرضه کشورهای خارج از اوپک در سال‌جاری میلادی را ۲.۴ میلیون بشکه در روز برآورد کرده که بخش مهمی از این رشد عرضه از سوی آمریکا بوده است. با این حال این سازمان پیش‌بینی خود از رشد عرضه کشورهای غیرعضو در سال ۲۰۱۹ را ۴۱۵ هزار بشکه در روز کاهش داده و دلیل این تغییر در برآورد را تصمیم ایالت آلبرتای کانادا برای کاهش بیش از ۳۰۰ هزار بشکه‌ای عرضه در سال جدید و همچنین مشارکت روسیه در توافق نفتی دانسته است.

گزارش هفتگی نفت

نظر بدهید