گزارش هفتگی نفت | هفته منتهی به ۲۸ دی

0
168

مقدمه

blue«قطع جریان صادرات نفت خام ایران به بازار جهانی» در حالی هدف اصلی تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران است که به عقیده تحلیلگران بین‌المللی، آمریکا به این هدف دست نخواهد یافت. به گزارش رویترز، تحلیلگران بر این باورند که آمریکا برای صفر کردن خرید نفت ایران با مشکلاتی مواجه است، از این رو نمی‌تواند آن‌طور که مدعی است معافیت از تحریم‌ها را تمدید نکند. تحلیلگران بر این باورند که در پایان مهلت ۶ماهه معافیت‌ از خرید نفت ایران در ماه مه (اردیبهشت ۹۸) از ۸ کشور فعلی، معافیت پنج کشور چین، هند، ژاپن، کره‌جنوبی و ترکیه برای خرید نفت ایران تمدید می‌شود. این کشورها خریداران اصلی نفت خام ایران در آسیا هستند. تحلیلگران انتظار دارند معافیت ایتالیا، یونان و تایوان به عنوان سه کشور دیگر که از تحریم‌های نفتی ایران معاف هستند، تمدید نشود. براساس گزارش‌های موجود، این سه کشور با وجود دریافت معافیت از آمریکا بعد از شروع تحریم‌ها محموله‌ای از ایران وارد نکرده‌اند. براساس این گزارش، یکی از مهم‌ترین مشکلات آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت خام ایران، اثر این اتفاق بر رشد قیمت نفت است. قطع صادرات نفت ایران برای دولت ترامپ که خواهان نفت ارزان است، ریسکی جدی به‌شمار می‌رود.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

orangeروز دو‌شنبه هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا (WTI) در ضمن ثبت افت ۱/۱ درصدی به قیمت ۵۰.۵ دلار مبادله شد. افزایش ریسک‌های اقتصادی با تهدید رشد اقتصاد جهانی نفت را به قیمت‌های پایین‌تر فرستاد. پس از انتشار آمار ضعیف شاخص قیمت مصرف‌کننده در هفته گذشته توسط مرکز آمار چین، امروز گمرک این کشور از افت ملموس میزان صادرات و واردات این کشور در ماه دسامبر خبر داد.

orangeروز سه‌شنبه هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا با افزایش ۳ درصدی نسبت به روز دوشنبه به قیمت ۵۲ دلار و ۱۰ سنت معامله شد. انتشار آمار ناامید‌کننده وضعیت صادرات و واردات کشور چین در دوشنبه، نگرانی از کاهش رشد اقتصاد جهانی و افت سمت تقاضا از طرف بزرگ‌ترین مصرف‌کننده طلای سیاه، بهای نفت را در مدار نزولی قرار داد.

orangeروز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵۲.۳ دلار معامله شد. تقابل نیروهای کاهشی و افزایشی رشد روزانه یک درصدی را برای طلای سیاه ثبت کرد. در پی آمار ناامیدکننده اقتصادی چین، دولت این کشور با تزریق نقدینگی ۸۴ میلیارد دلاری توانست وضعیت نابسامان اقتصادی این کشور را کنترل کرد. در همین راستا نفت در کنار سایر کالاهای پایه رشد کرد.

orangeروز جمعه هر بشکه نفت وست تگزاس آمریکا ضمن ثبت رشد روزانه ۲.۶ درصدی به قیمت ۵۳ دلار و ۷۰ سنت معامله شد. تقویت مجرای تقاضا در کنار کاهش کنترل‌شده عرضه، نفت را افزایشی کرد. اداره انرژی آمریکا در گزارش شامگاه چهارشنبه خود اعلام کرد که موجودی‌های تجاری نفت این کشور بیش از دو برابر پیش‌بینی‌ها و به میزان ۲.۶۸ میلیون بشکه کاهش یافته است. افت قابل توجه نسبت به برآوردهای پیشین حاکی از تقویت سمت تقاضا است. در عین حال اتمام مطلوب دور آخر مذاکرات تجاری بین دو غول اقتصادی و سیاست‌های حمایت‌گرایانه چین به عنوان بزرگ‌ترین‌ مصرف کننده نفت خام از وضعیت نامناسب اقتصادی خود، از صعود نفت حمایت کرد. حال انتشار گزارش تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا می‌تواند با مشخص کردن تغییرات مجرای عرضه، مسیر آینده بهای نفت را تعیین کند.

چشم انداز نفت

هفته گذشته سه منبع رسمی اوپک، آژانس بین‌المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش ماهانه خود از بازار نفت را منتشر کرده و برآوردهایی از آینده طلای‌سیاه ارائه دادند. آژانس بین‌المللی انرژی متعادل کردن بازار نفت را نیازمند زمان دانسته و آن را به مسابقات دو ماراتن تشبیه کرده است که بازیکنان آن باید با استقامت پیش‌ بروند و انتظار تحولات سریع در سمت عرضه و تقاضای بازار را نداشته باشند. این در حالی است که اوپک نگاه بدبینانه‌تری به بازار دارد، محاسبات این سازمان نشان می‌دهد که با وجود اجرای توافق نفتی، تولیدکنندگان نباید انتظار متعادل شدن بازار نفت را داشته باشند و احتمالا موجودی انبارهای نفتی به رشد خود ادامه دهد. اما اداره اطلاعات انرژی آمریکا با تاکید بر تداوم افزایش موجودی انبارهای نفتی جهان در نیمه اول سال ۲۰۱۹، بر این باور است که در نیمه دوم سال بازار به سوی متعادل شدن پیش‌ خواهد رفت. این سازمان پیش‌بینی می‌کند که متوسط قیمت نفت برنت در سال جاری ۶۱ دلار و حدود ۱۰ دلار کمتر از ۲۰۱۸ باشد. در ادامه برخی پارامترهای مهم بازار از نگاه این سه منبع اطلاعاتی مورد بررسی قرار گرفته است.

گزارش هفتگی نفت

نظر بدهید