گزارش هفتگی نفت | هفته منتهی به ۳۰ آذر

0
169

مقدمه

blueدر روزهایی که کشورهای عضو و غیرعضو اوپک تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا با کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه‌ای تعادل را به بازار نفت بازگردانند، قیمت‌ها در این بازار به کمترین سطح در بیش از یک سال گذشته رسیده‌اند. افت مداوم قیمت نفت باعث شده است سال ۲۰۱۴ و سقوط شدید قیمت‌ها در آن سال مدام برای فعالان بازار یادآوری شود. با وجود شباهت‌هایی که ممکن است میان شرایط امروز بازار نفت با سال ۲۰۱۴ وجود داشته باشد، از یک تفاوت مهم نمی‌توان چشم‌پوشی کرد و آن توافق کاهش تولید است که در سال آینده میلادی وارد سومین سال اجرای خود می‌شود.

blueبه هم ریختن تعادل بازار را می‌توان از دریچه دوربین اوپک و ایران، اثر دلار، اقتصاد جهانی و الگوهای معاملاتی جدید بررسی کرد. به این ترتیب، تردید در اثرگذاری توافق کاهش تولید اوپک زیر سایه انتظارها برای افزایش عرضه به‌خصوص از سمت ایران، تصمیم ایالات متحده آمریکا برای افزایش نرخ بهره، ریزش بازارهای سهام، نگرانی از بازگشت رکود به بازار جهانی تحت تاثیر جنگ تجاری و الگوریتمی شدن معاملات از مهم‌ترین عواملی هستند که بازار نفت را در وضعیتی نگران‌کننده قرار داده است. در این میان احتمال تعطیلی دولت آمریکا به علت اختلافی که میان دولت و کنگره وجود دارد نیز از دیگر نگرانی‌های فعالان بازار بود. همچنین فرارسیدن کریسمس و تعطیلات سال نو نیز از دیگر دلایلی است که برای حجم اندک معاملات ذکر می‌شود.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

orangeروز دو‌شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد ۳.۱ درصدی به قیمت ۴۹.۸ دلار مبادله شد. نفت WTI آمریکا که در مهر و آبان‌ به ترتیب در کانال ۷۰ و ۶۰ دلاری معامله می‌شد، اکنون در کف کانال ۵۰ دلاری نوسان می‌کند. افزایش تولید غول‌های نفتی، تداوم نگرانی از مازاد تولید و کند شدن رشد اقتصاد جهانی شرایط فعلی بازار نفت را رقم زده‌اند.

orangeروز سه‌شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا قیمت ۴۶.۲ دلار مبادله شد. موسسه نفت آمریکا اعلام کرد موجودی‌های تجاری نفت این کشور بیش از پیش‌بینی‌ها، به میزان ۳.۴ میلیون بشکه افزایش یافت. گزارش‌های مذکور ضمن بیان افت چشمگیر تقاضا، باعث ریزش کم‌سابقه قیمت نفت شدند. صادرات قابل ملاحظه و خارج از پیش‌بینی‌های نفت ایران نیز با تقویت سمت عرضه فشار را بر قیمت نفت حفظ کرده است.

orangeروز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با ریزش ۴ درصدی به قیمت ۴۷.۲ دلار معامله شد. عوامل همسو از دو سمت عرضه و تقاضا و نگرانی از مازاد تولید یکی از حادترین سقوط‌های نفت را در سال‌های اخیر رقم زد و بهای طلای سیاه را به کف ۱۸ ماهه رساند. روز دوشنبه رویترز گزارش داد که سطح ذخایر نفتی در مرکز کوشینگ اوکلاهاما (محل تحویل فیزیکی قراردادهای آتی نفت خام آمریکا) در بازه ۴ روزه بیش از یک میلیون بشکه افزایش یافته است.

orangeروز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۵.۱ دلار رسید. به این ترتیب کاهش ماهانه ۱۷ درصد، افت فصلی ۳۶ درصد و بازده منفی ۲۸ درصد از ابتدای سال برای نفت رقم خورد. تحریم فروش نفت ایران باعث شد تا بهای نفت در اکتبر به اوج ۴ ساله برسد.در همین راستا تولید روزانه عربستان، روسیه و آمریکا در پاییز رکوردشکنی کرد، معافیت ۸ کشور خریدار نفت ایران نیز مزید بر علت شد تا نگرانی از مازاد تولید، نفت را به مسیر نزولی بازگرداند. جنگ تجاری نیز سرعت رشد اقتصاد جهانی را کاهش داد و اهرم فشار بر نفت را حفظ کرد. حتی تصمیم اوپک مبنی بر کاهش تولید روزانه ۱.۲ میلیون بشکه‌ای هم نتوانست به ریزش پیاپی طلای سیاه پایان دهد و در نهایت قیمت نفت به کف ۲۷ ماهه رسید.

چشم انداز نفت

معافیت دادن آمریکا به هشت مشتری نفت ایران، باعث وارد شدن شوک به بازاری بود که عربستان، روسیه و آمریکا، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آن، بنا به خواسته آمریکا و برای جبران خلاء نفت ایران در بازار تولید خود را به بالاترین حد رسانده بودند. این شوک باعث سقوط ناگهانی قیمت نفت و نگرانی عربستان و سایر اعضای اوپک شد. در اجلاس ۱۷۵ اوپک و درحالی که رییس جمهوری آمریکا پیش‌ از این اجلاس، بارها مخالفت خود را با کاهش تولید که افزایش قیمت نفت در بازار جهانی را در پی دارد، اعلام کرده بود، اعضای اوپک و غیراوپک بر سر کاهش ۱.۲ بشکه‌ای نفت به توافق رسیدند. قرار است این کاهش تولید، از ابتدای سال جدید میلادی اجرایی شود و کارشناسان بازار نفت بر این باورند که قیمت نفت در محدوده ۶۰ تا ۷۰ دلار نگه خواهد داشت.

نگرانی از بروز اتفاقاتی مانند آنچه در سال ۲۰۱۴ بر بازار نفت گذشت، نشان‌دهنده ناامیدی از بهبود وضعیت جهانی اقتصاد به ویژه زیر سایه جنگ تجاری است که آمریکا با چین و دیگر کشورها به راه انداخته است. بلومبرگ در گزارشی به این نکته اشاره کرده است که «در کنار تمام صحبت‌هایی که از اثرگذاری کاهش تولید و افزایش عرضه تولیدات شیل می‌شود، مشکل بزرگ بازار نفت اقتصاد است و وابستگی‌اش به این موضوع موید آن است.»

در کنار تمام عواملی که به‌عنوان اهرم فشار بر قیمت نفت شناسایی می‌شوند، اهرم دیگری که می‌تواند یکی از دلایل ریزش چشمگیر قیمت‌ها باشد، افزایش کامپیوتری شدن تجارت در بازار نفت و طراحی الگوریتم‌هایی برای معاملات نفت است. به عقیده کارشناسان، این تغییر در بازار نفت، یکی از عوامل ایجاد نوسانات شدید در بازار است. افزایش نفوذ معاملات الگوریتمی، به این معنا است که با الگوریتمی شدن معاملات نفت خام، توجه به عوامل بنیادی و فاندامنتال کاهش یافته و معاملات شکلی تکنیکال به خود می‌گیرند. این نگاه تک‌بعدی باعث می‌شود، با رسیدن قیمت نفت خام به کفی مشخص، حجم زیادی از نفت بر اساس منطق تعریف شده در معاملات الگوریتمی به فروش رود و ریزش بیشتر قیمت‌ها را باعث شود. در واقع معامله شدن نفت براساس عوامل تکنیکال موجب می‌شود انتشار خبری مانند تصمیم سیاست‌گذاران فدرال رزرو مبنی بر کاهش تعداد دفعات افزایش نرخ بهره در سال آینده، اثر چندانی بر بهبود قیمت‌ها نمی‌گذارد.

نظر بدهید