گزارش هفتگی نفت | هفته منتهی به ۷ دی

0
188

مقدمه

blueدر حالی که سال ۲۰۱۸ به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود، بازار نفت شاهد نوسانات شدید قیمتی است. نفت روز چهارشنبه در حالی رشد ۱۰ درصدی را در بازار آمریکا به ثبت رساند که در روز کاری قبل از آن بیش از ۶ درصد کاهش قیمت را تجربه کرده بودو روز پنج‌شنبه‌نیز حدود ۴درصد کاهش یافت. برخی کارشناسان شناسایی فرصت خرید از سوی معامله‌گران بعد از افت‌های پیاپی را مهم‌ترین‌ دلیل رشد قیمت نفت در روز چهارشنبه‌ عنوان می‌کنند و برخی دیگر بر این باورند که پایین بودن حجم معاملات و بسته بودن برخی بازارها به دلیل قرار گرفتن در بین تعطیلات کریسمس و سال نو میلادی، مهم‌ترین‌ دلیل نوسانات شدید بازارها بوده است. با این حال نگرانی‌ها از وضعیت اقتصاد جهانی به دنبال ریسک‌هایی که سیاست‌های کاخ سفید به اقتصاد دنیا تحمیل کرده است، نیز عامل موثری در نوسانات بازار نفت عنوان می‌شود. در واقع در حال حاضر بازار نفت و بازارهای جهانی سهام تاثیر مستقیمی بر یکدیگر می‌گذارند و در حالی که بازارهای سهام به دلیل ریسک‌های موجود با نوسانات شدیدی مواجه است، بازار نفت نمی‌تواند به این موضوع واکنش نشان ندهد.

blueروز پنج‌شنبه اما مجددا نفت رو به کاهش گذاشت و حدود ۴ درصد افت قیمت را به ثبت رساند. مهم‌ترین‌ عامل کاهش قیمت‌ها در این روز انتشار آماری از افزایش موجودی انبارهای نفتی آمریکا بود. موسسه نفت آمریکا (API) در این روز اعلام کرد که در هفته پیش از آن موجودی انبارهای نفتی این کشور ۶.۹ میلیون بشکه افزایش یافته و به بیش از ۴۴۸ میلیون بشکه رسیده است. دقیق‌ترین آمار از وضعیت موجودی انبارهای نفتی این کشور چهارشنبه هر هفته از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می‌شود که در هفته گذشته به دلیل قرار گرفتن در آستانه سال جدید میلادی و تعطیلی برخی بازارها با تاخیر مواجه شد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

orangeروز دو‌شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با افت ۰.۹ درصدی به قیمت ۴۲.۵ دلار رسید. نفت آخرین هفته سال جاری میلادی را منفی آغاز کرد تا نگرانی‌ها در مورد آینده قیمت این بازار ادامه داشته باشد. نگرانی از مازاد عرضه مهم‌ترین عامل سقوط تاریخی قیمت نفت در مدت اخیر بوده است.

orangeروز سه‌شنبه طی آخرین معاملات بازار جهانی پیش از تعطیلی کریسمس، بهای هر بشکه نفت خام آمریکا با ثبت ریزش ۵.۱درصدی در شامگاه دوشنبه به کف ۲۸ ماهه یعنی ۴۲.۷ دلار رسید. بهای نفت برنت نیز با کاهش ۶ درصدی به کانال ۵۰ دلاری وارد شد. تعطیلی بخشی از دولت فدرال آمریکا در پی عدم توافق با کنگره و تهدید ترامپ در مورد اخراج رئیس فدرال رزرو با وارد کردن شوک منفی باعث اصلاح ۲۰ درصدی شاخص‌ها در وال ‌استریت شد و به این ترتیب بازارهای سهام پیش از کریسمس وارد محدوده خرسی شدند.

orangeروز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۴۶.۲ دلار معامله شد تا بخشی از ریزش اخیر خود را جبران کند. در هفته‌های گذشته نگرانی از کند شدن رشد اقتصاد جهانی و مازاد عرضه، نفت را نزولی کرده بود. اما رسیدن بهای طلای سیاه به کف قیمت باعث شد تا فعالان بازار موقعیت خرید به خود بگیرند.

orangeروز جمعه هر بشکه نفت خام وست تگزاس آمریکا به قیمت ۴۴.۸ دلار معامله شد. در پی ریزش بازارهای سهام جهانی پیش از تعطیلات کریسمس، نگرانی از کاهش رشد اقتصاد جهانی بالا گرفت و بهای نفت سقوط کرد. اما با بازگشایی بازارها شاهد مثبت شدن محدوده معاملاتی بودیم و همین سیگنال به رشد ۱۰ درصدی طلای سیاه در شامگاه چهارشنبه منجر و بهای نفت به مرز ۴۷ دلاری نزدیک شد. اما بازگشت دوباره تنش میان روابط پکن و واشنگتن چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی را بار دیگر مکدر کرد و نگرانی از کاهش سمت تقاضا در سال آتی میلادی موجب اصلاح بهای نفت شد. حال باید منتظر گزارش‌های معوقه موجودی‌های تجاری نفت آمریکا و تعداد دکل‌های نفتی فعال این کشور ماند تا با مشاهده شرایط عرضه و تقاضا، بتوان مسیر نوسان نفت در هفته جاری را متصور شد.

چشم انداز نفت

چشم‌انداز بازار نفت به اندازه سال ۲۰۱۶ تیره نیست، چراکه در سال ۲۰۱۶ اوپک هیچ‌گونه تصمیمی برای حمایت از قیمت‌ها نداشت. قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ به کمتر از ۳۰ دلار بر بشکه سقوط کرد که کمترین سطح ظرف ۱۳ سال پیش از آن محسوب می‌شد. اما در اوایل ماه جاری میلادی، اوپک و متحدانش در وین به توافقی برای کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه در روز برای نیمه اول سال ۲۰۱۹ دست یافتند. علاوه بر آن بسیاری از وزرای نفت اوپک در روزهای اخیر از احتمال تمدید یا تعمیق توافق نفتی خبر داده‌اند. در واقع به نظر می‌رسد در حال حاضر برخلاف سال ۲۰۱۶، اوپک حاضر است به هر اقدامی برای حمایت از قیمت‌ها دست زند.

نظر بدهید