گزارش یکشنبه ۳ شهریور ۹۸ بورس – ضعف تقاضا و مسیر معکوس قیمت سهام

0
461

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۷۶۰ واحدی به ۲۶۹,۲۲۵ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در روز یکشنبه ۳ شهریور ۹۸ بورس ۱۷,۰۱۸ میلیارد ریال (۸۰۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۱,۵۳۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱۹۲۶ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۵,۸۲۳ میلیارد ریال بوده است.

گزارش یکشنبه 3 شهریور 98 بورس - ضعف تقاضا و مسیر معکوس قیمت سهام

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز یکشنبه ۳ شهریور ۹۸ بورس با عقب نشینی ۷۶۰ واحدی به رقم ۲۶۹ هزار و ۲۲۵ واحد کاهش یافت. روز گذشته شاخص کل بورس تهران رکورد شکنی داشته است. امروز همچنین شاخص کل با معیار هم وزن ۱۶۹ واحد ریزش داشته و به رقم ۷۳ هزار و ۷۲۰ واحد رسید.

ارزش روز بازار در ۳ شهریور ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران که ناشی از قیمت سهام شرکت‌های موجود در تعداد سهام آنهاست به بیش از ۹۸۳ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورس اوراق بهادار بیش از ۵.۴ میلیارد سهام حق تقدم و سایر اوراق مالی در قالب ۴۵۲ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۷۰۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ضعف تقاضا و مسیر معکوس قیمت سهام در ۳ شهریور ۹۸ بورس

همان گونه که در روزهای قبل، عرضه‌های ناکافی منجر به تشکیل صف‌های کوتاه و رشدهای حداکثری بخشی از سهام بورسی شد، امروز ضعف تقاضا مسیر معکوسی را برای سهام نامنعطف‌تر بورسی رقم زد و در مواردی هم به افت حداکثری در دامنه مجاز روزانه ختم شد. افت قیمت در صنایعی با مقیاس‌های کوچک و متوسط نظیر لاستیک یا خودرویی و همچنین فشار شدید بر تک‌سهم‌ها را از همین منظر می‌توان نگریست.

البته فشار عمومی عرضه در بازار طی نیمه دوم معاملات کاهش یافت و قیمت‌ها تا حدودی از کف روزانه فاصله گرفتند و در برخی موارد هم به سطوح مثبت قیمت بازگشتند. جدایی حدود ۱۰۰۰ واحدی شاخص کل از کف روزانه به خوبی ماهیت هیجانی معاملات امروز را را نشان می‌دهد. هر چند بازگشایی مثبت نمادهایی چون «تاپیکو» و «تاصیکو» در این جدایی نقش داشتند اما فروکش فشار عرضه پیش از بازگشایی این نمادها قیمت‌ها را به سطوح بالاتری هدایت کرده بود. این روند در برخی از سهم‌های صنایعی چون خودرو، بانک، سیمان یا غذایی تغییر از محدوده منفی به منطقه مثبت قیمت قابل رصد بود.

حرکت بازار سهام به سمت نوعی تحلیل‌ناپذیری را می‌توان از مناظر مختلفی بررسی کرد. واقعیت این است که سهام از یک سو تحت تاثیر فشار فزاینده بازار جهانی و ترس از رکود و افت شدیدتر قیمت مواد خامی چون نفت و فلزات است و از سوی دیگر، به تغییر معادلات در حوزه سیاست‌های ارزی و همچنین به‌روزرسانی ارزش دارایی‌ شرکت‌های بورسی امید بسته است.

ترکیب این دو عامل محیطی، موجب تشدید ابهام در خصوص کیفیت درآمد شرکت‌های بورسی طی ماه‌های آتی شده و در نتیجه، پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها را دستخوش نااطمینانی‌های بیشتری کرده و از این حیث، بازار را در موقعیت اصطلاحا گذار قرار داده است. از طرف دیگر، فقدان جذابیت در بازارهای موازی نظیر بازار پول، ارز و سکه نیز سرمایه‌های خرد را به سمت بازار سهام سوق داده و به این ترتیب، یکی از معیارهای اصلی بورس‌بازان برای تصمیم‌گیری، یعنی سودآوری و در نتیجه نسبت قیمت به درآمد را متزلزل ساخته است.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش یکشنبه 3 شهریور 98 بورس - ضعف تقاضا و مسیر معکوس قیمت سهام

دلایل فقر پایدار در ایران

مرکز پژوهش‌های مجلس نیروهای بازتولید فقر در اقتصاد ایران را معرفی کرد. از نظر این مرکز، فراگیر نبودن رشد اقتصادی، شانس خروج از فقر را برای خانوارهای دهک‌های پایین کاهش داده است. چرا که حتی در زمان رشد اقتصادی نیز همگان به شکل برابر در آن سهیم نیستند.
مهم‌ترین عناصری که احتمال خروج افراد از فقر و نیل به دهک‌های بالا را کاهش داده، فراگیر نبودن رشد اقتصادی، پایین بودن تحرک درآمدی دهک‌های پایین و وجود شاغلان با درآمد اندک در اثر فقدان مهارت، عدم تناسب مهارت‌های مورد نیاز بازار کار و مهارت‌های آموزش داده شده در مراکز آموزشی، دسترسی نامتوازن به تسهیلات بانکی، عدم آینده‌نگری نسبت به تکانه‌های احتمالی خارجی و افزایش ناگهانی و بی‌رویه نرخ ارز و انتظارات تورمی بوده‌اند. (دنیای اقتصاد)

روز نخست اجلاس جی ۷

اختلاف بین فرانسه و آلمان با انگلیس و آمریکا بر سر مسائل تجاری و مالیاتی مهم‌ترین اتفاقات روز نخست اجلاس فرانسه بود. پس از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به برنامه جدید دولت فرانسه برای دریافت مالیات از فعالیت شرکت‌های اینترنتی که به طور ویژه شرکت‌های آمریکایی آمازون، گوگل و فیس بوک را هدف گرفته است تهدید کرد که بر واردات برخی محصولات فرانسوی تعرفه جدید وضع خواهد کرد، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه بار دیگر از قانون مالیاتی جدید دفاع کرد.
مکرون و ترامپ در ناهار کاری خود که دو ساعت به طول انجامید، در خصوص آخرین روابط بین دو کشور سخن گفتند و مکرون به ترامپ وعده داد که قصد اتخاذ رویکرد آمریکا ستیزانه را ندارد.
به گفته یک دیپلمات فرانسوی، مکرون در این جلسه به ترامپ گفته است که اعمال تعرفه بر واردات محصولات فرانسوی می‌تواند جنگ تجاری تازه‌ای را شروع کند.
ترامپ در توئیتر خود نوشت که دیدار خوبی با مکرون داشته و پیشرفت‌هایی بین دو طرف حاصل شده است.
از سوی دیگر دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا با اعلام حمایت اتحادیه اروپا از فرانسه گفت که در صورت عملی شدن تهدیدات آمریکا، اتحادیه اروپا به این اقدام پاسخ متقابل خواهد داد. لایحه مالیاتی جدید برای دولت فرانسه سالانه ۴۰۰ میلیون یورو درآمد خواهد داشت. همچنین بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس خواهان کاهش تنش بین چین و آمریکا شد و با ترامپ در خصوص امضای پیمان تجارت آزاد در دوران پس از برگزیت گفت‌وگو کرد. وی به خبرنگاران گفت که جنگ تجاری باعث کاهش رشد اقتصادی کشورها در سراسر جهان شده است و باید از میان برداشته شود.
جانسون پیش از این در دیدار با امانوئل مکرون و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از آن‌ها خواسته بود توافق قبلی اتحادیه اروپا با دولت سابق انگلیس را تغییر دهند و تهدید کرد در صورت قبول نکردن شرایط جدید، انگلیس بدون توافق، اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد. (ایسنا)

مخالفت صندوق بین‌المللی پول با سیاست تعرفه‌ای ترامپ

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد: سیاست‌های اعمال تعرفه از سوی ترامپ هیچ کمکی بر جبران عدم موازنه تجارت جهانی نخواهد کرد و بکارگیری تعرفه برای رسیدن به تعادل در بازارها، ابزاری ناکارآمد است.
صندوق بین‌المللی پول بر این باور است که آمریکا هرگز نمی‌تواند با افزایش تعرفه‌ها بر کالاهای چینی، بازار داخلی خود را در برابر ورود این کالاها به آمریکا محدود کند.
«جیتا گوپیناس» اقتصاددان برجسته صندوق بین‌المللی پول گفت: آمریکا با افزایش تعرفه‌ها در حقیقت بار سنگین هزینه بیشتر را بر شانه‌های مصرف‌کنندگان و وارد‌کنندگان داخلی متحمل کرده است.
به گفته گوپیناس، تأثیر ارزش بیشتر دلار آمریکا نسبت به ارزش یوان چین نیز دیگر نمی‌تواند ضررهای اقتصادی و تجاری این تعرفه‌ها را جبران کند و واشنگتن با نادیده گرفتن تبعات آتی به جنگ تجاری خود با چین ادامه می‌دهد.
همچنین چین تهدید عوارض تعرفه‌های دونالد ترامپ را با کاهش ارزش یوان و توانایی صادرات بیشتر پاسخ داد.
کاهش ارزش یوان به پایین‌ترین حد ظرف یک دهه گذشته رسیده و پکن همچنین واردات محصولات کشاورزی از آمریکا را به حال تعلیق در آورده است.
بانک مرکزی چین، ضعیف شدن یوان را به محافظه کاری و افزایش عوارض بر کالاهای چینی نسبت داد و اعلام کرد؛ هنوز هم می‌تواند یک ارز ثابت ارائه دهد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از تصمیم چین به عرضه گسترده یوان در بازار ارز که به کاهش ارزش یوان و رسیدن آن به پایین ترین سطح یک دهه اخیر منجر شد، این اقدام را نقض بزرگ قوانین عادلانه تجارت ارزی خواند و افزود: چینیها ارزش پول خود را به سطوح پایین تاریخی رسانده‎‌اند.
سیاست افزایش تعرفه‌ای ترامپ باعث افزایش شک و تردید و رکود بازارها شده و در صورت ادامه این روش، آمریکا در جنگ تجاری از چین شکست خواهد خورد.
سیاست دونالد ترامپ برابر چینی‌ها در حال شکست است؛ زیرا نتیجه رویکرد سختگیرانه آمریکا علیه چین، تا کنون هیچ امتیاز چشمگیری نداشته است.
به رغم هشدارهای نهادهای اقتصادی، رئیس جمهوری آمریکا و مقامات ارشد کاخ سفید با رد هر گونه نگرانی نسبت به کاهش رونق اقتصادی، تأکید کرده‌اند که هیچگونه چشم‌اندازی را برای ایجاد یک رکود اقتصادی متصور نیستند. ترامپ و مقامات او همزمان تصریح کرده‌اند که جنگ تجاری با چین، هیچگونه صدمه‌ای را متوجه نظام اقتصادی آمریکا نخواهد کرد. (بلومبرگ)

نظر بدهید