گزارش یک مهر ۹۸ بورس – هجوم خریداران به سهم‌های بزرگ بورسی

0
352

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات یک مهر ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با افزایش ۹۳۶۷ واحدی به ۳۱۱,۴۷۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۲۳,۶۸۰ میلیارد ریال (۱۹۴۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹,۰۲۶ میلیارد ریال (تقریباً ۱۳۹۶ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲۹,۳۶۸ میلیارد ریال بوده است.

گزارش یک مهر 98 بورس - هجوم خریداران به سهم‌های بزرگ بورسی

شاخص کل بورس اوراق بهادار در گزارش یک مهر ۹۸ بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه یک مهر ۹۸ بورس با افزایش ۹ هزار و ۳۶۷ واحد به رقم ۳۱۱ هزار و ۴۷۱ واحد رسید.

پس از نوسان چند روزه شاخص کل بورس تهران در محدوده ۳۰۰ هزار واحدی و افت روز چهارشنبه این نماگر اصلی بورسی به زیر مرز روانی یاد شده، امروز با هجوم خریداران به سهم‌های بزرگ بورسی، علاوه بر رشد بیش از ۳ درصدی شاخص کل، ارزش معاملات نیز بار دیگر به بیش از ۲ هزار میلیارد تومان رسید.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که شاخص هم‌وزن نیز با شتابی کم‌تر، رشد روزانه بیش از ۲.۵ درصدی را به ثبت رسانده‌است که بیانگر میل زایدالوصف سرمایه‌گذاران به خرید هرچه بیشتر سهام در معاملات امروز است.

بدون شک در چنین شرایطی، کم شدن سایه ریسک‌های غیرسیستماتیک یکی از عوامل اصلی چنین واکنشی از سوی سرمایه‌گذاران است. یکی از اصلی‌ترین ریسک‌های موجود در بازار سهام، ریسک‌های سیاسی‌ست. واکنش سرمایه‌گذاران در روز جاری نشان از انتظار آنها برای کم‌رنگ‌تر شدن این ریسک است.

اخبار واصله از گوشه و کنار احتمال مذاکره و دیدار رئیس جمهور کشورمان با دونالد ترامپ را در حاشیه نشست سازمان ملل تقویت می‌کند که تاثیر بسزایی در آرامش خرید و هجوم خریداران دارد. هرچند اینگونه اخبار تا قبل از اجرایی شدن تاثیر خود را دارد و در عمل با دست‌اندازها و شرایط گوناگونی همراه است اما اگر نگاه فعالان بورسی به وقایع پیش‌رو تحت تاثیر رویدادهای منفی و اظهارنظرهای مخالف قرار نگیرد، انتظار می‌رود که حرکت پرشتاب شاخص طی روزهای آتی نیز ادامه داشته باشد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش یک مهر 98 بورس - هجوم خریداران به سهم‌های بزرگ بورسی

نصب صندوق فروش برای ۵۰ نوع شغل از امروز کلید خورد

بر اساس فراخوان سازمان امور مالیاتی از امروز اول مهر گروهی از مشاغل و حرف (اشخاص حقیقی) مشمول نصب، راه اندازی و استفاده از سامانه صندوق فروش شدند.
طبق ماده ۳ آیین نامه اجرایی تبصره ۲ ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم و تبصره یک ماده مذکور از امروز به مدت ۴ ماه می توانند در سایت سازمان امور مالیاتی نسبت به انجام تکالیف و وظایف قانونی خود اقدام کنند. این فراخوان ۱۵ گروه شامل ۵۰ حرف و مشاغل را مشمول نصب راه اندازی و استفاده از سامانه صندوق فروش مکانیزه کرده است.
این صندوق برای اشخاص حقیقی در نظر گرفته شده است که از وکلا تا دفترداران، مشاورین املاک، چلوکبابی‌ها، تالارها و رستوران‌ها، آرایشگاه‌ها، میوه و تره‌بار، مجموعه‌های فرهنگی و ورزشی، لوازم التحریر، گیم نت ها و دفاتر خدمات ارتباطی را شامل می‌شود.
علی رستم پور مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون‌سپاری سازمان امور مالیاتی در همین باره به فارس گفت: براساس فراخوان انجام شده که اسامی همه حرف و مشاغل مشمول در آن وجود دارد در یک بازه زمانی ۴ ماهه باید نسبت به انجام تکالیف قانونی خود اقدام کنند.
وی تاکید کرد: تا پایان دی ماه سال ۹۸ مشمولان فراخوان نصب و راه اندازی صندوق فروش فرصت ثبت نام دارند و زمان استفاده از صندوق به صورت قطعی از اول فروردین ماه سال ۹۹ خواهد بود و تمامی معاملات آنها در سامانه باید ثبت شود. (فارس نیوز)

۶۹ درصد سود در یک نیمه

نیمه نخست ۹۸ با درخشش ویژه بورس در برابر رکود دیگر بازارها به پایان رسید. یکه‌تازی بورس در ۶ ماه نخست ۹۸ با بازدهی ۶۹ درصدی در برابر بازدهی منفی سکه و ارز رقم خورد. به این ترتیب بهترین عملکرد بورس از سال ۸۲ تاکنون در نیمه نخست سال به ثبت رسید. شاخص سهام به ابرکانال جدید ۳۰۰ هزار واحد وارد شد و با وجود نوسانات پایانی ماه، در نهایت شهریور را در کانال ۳۰۲ هزار واحد به پایان رساند. هفته‌های پایانی شهریور رکوردها یکی پس از دیگری جابه‌جا شدند و شاهد ثبت رکورد تاریخی ارزش معاملات بیش از ۲۲۰۰ میلیارد تومانی در بورس تهران بودیم. بالا ماندن ارزش معاملات در روزهای پایانی تابستان احتمال ادامه روزهای داغ معاملات بورس را پررنگ نگه داشته است.
از سوی دیگر دلار و سکه پس از تلاطم‌های بهاری در تابستان نیز به مسیر نزولی خود ادامه دادند. به نظر می‌رسد دلار پس از کانال‌‌شکنی‌های متوالی در کانال ۱۱ هزار تومانی آرامش نسبی را تجربه می‌کند و در نهایت با بازدهی منفی ۱۳ درصدی معاملات این ارز در نیمه نخست ۹۸ به پایان رسید. افسار نوسان قیمتی سکه نیز همچنان در دستان دلار است و ریزش قیمتی ارز بر قیمت سکه فشار وارد کرد. در نتیجه با وجود صعود قیمت طلا در بازار جهانی اما سکه نیز افت ۱۲ درصدی را در ۶ ماه نخست ۹۸ به ثبت رساند. (دنیای اقتصاد)

ارزآوری ۲۰۰ میلیون دلاری فروش بنزین در بورس طی هر هفته

مدیرعامل بورس انرژی ایران از ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار ارزآوری در هر هفته با عرضه بنزین در این بورس خبر داد.
سید علی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: از ابتدای شهریور، هفته‌ای ۲۵ هزار تن نفت سفید برای تقویت رونق تولید و حمایت از صنایع کوچک و متوسط در این بورس عرضه شد و همچنان ادامه دارد.
حسینی حمایت از رونق تولید و صنایع داخلی از جمله صنایع کوچک و متوسط را در دستور کار بورس انرژی ایران بیان کرد و گفت: این صنایع سهم بسزایی در اشتغال کشور دارند. با عرضه نفت سفید به عنوان خوراک صنایع شیمیایی و پالایشگاه‌های کوچک و متوسط به تدریج خریداران استقبال مناسبی از این عرضه‌ها داشتند.
مدیر عامل بورس انرژی ایران در خصوص قیمت عرضه نفت سفید نیز گفت: قیمت‌ها رقابتی و مناسب برای خریداران است و با توجه به توان تولید داخل در پالایشگاه‌های بزرگ کشور، محدودیتی در عرضه نفت سفید در رینگ داخلی برای صنایع وجود ندارد و متناسب با تقاضا عرضه این محصول نیز می‌تواند افزایش یابد. (ایسنا)

نظر بدهید