گزارش ۱ مرداد ۹۸ بورس – عقب نشینی در شروع ماه

0
289

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات روز سه‌شنبه ۱ مرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۱۷۷۸ واحدی به ۲۵۱,۲۷۸ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ روز سه شنبه ۱ مرداد ۹۸ بورس‌ ۷,۲۰۱ میلیارد ریال (۵۲۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵,۸۳۹ میلیارد ریال (تقریبا ۱۱۸۵ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۱,۳۳۲ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 1 مرداد 98 بورس – عقب نشینی در شروع ماه

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه‌شنبه ۱ مرداد ۹۸ با کاهش ۱۷۷۸ واحد به رقم ۲۵۱ هزار و ۲۷۸ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن ۸۲۹ واحد کاهش داشته و به رقم ۵۹ هزار و ۵۳۹ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران در این روز به بیش از ۹۲۵ هزار میلیارد تومان رسید.

روز سه شنبه ۱ مرداد ۹۸، معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۱.۶ میلیارد اوراق بهادار، سهام و حق تقدم در قالب ۲۲۲ هزار نوبت معامله و به ارزش ۷۲۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

عقب نشینی در ۱ مرداد ۹۸ بورس

شاخص کل بورس تهران پس از دو جهش متوالی در معاملات امروز تحت تاثیر انفعال اهالی سهام در دو سوی معاملات عقب‌نشینی ۱۷۷۸ هزار واحدی را تجربه کرد. در حالی که کارنامه‌های فصلی خبر از سودآوری مقبول شرکت‌ها می‌داد و برای دو روز موج قدرتمندی از تقاضا را رقم زده بود اما در معاملات امروز موج کم‌جان تقاضا مغلوب عرضه‌هایی شد که عموما در پی شناسایی سود بودند. با وجود این، تردید در برخورد دوباره با سقف تاریخی باعث شد تا ضمن مشارکت کمتر معامله‌گران، ارزش معاملات افت کند.

بازار سهام در معاملات امروز تحت تاثیر فضای روانی ناشی از رسیدن شاخص کل به محدوده سقف تاریخی گارد تدافعی گرفت. انتشار گزارش‌های سه‌ماهه شرکت‌های بورسی و عملکرد چشمگیر قریب به اتفاق شرکت‌ها، هنوز به عنوان یک عامل پایدار و تکرارپذیر و حمایت‌کننده در میان اهالی بازار پذیرفته نشده و به نظر می‌رسد برای تجربه یک رشد قدرتمند علاوه بر استراحت زمانی در محدوده فعلی، نیازمند انتشار و بررسی گزارش‌های تیرماه شرکت‌ها هستیم.

هر چند در دو روز گذشته بازار روی موج سودآوری مطلوب شرکت‌ها در فصل بهار توانست ریزش‌های خود را جبران کند اما به نظر می‌رسد برای ادامه روند نیازمند نشانه‌های تاییدکننده دیگری است که احتمالا رشد قیمت‌ها را پس از انتشار عملکرد فصلی بنگاه‌ها تضمین و اطمینان سهامداران را در خصوص جنبه‌های بنیادی رشد اخیر را تقویت کند. در عین حال، باید توجه داشت که افزایش قیمت‌ها در این دو روز از چنان جذابیتی برخوردار بود که شمار نسبتا زیادی از سهامداران را ترغیب به فروش سهم و حفظ سود کند. ضمن اینکه برخورد به سقف تاریخی ۲۵۳ هزار واحد نیز از حیث روانی تاثیر خود را روی معاملات گذاشت و متقاضیان را وادار به عقب‌نشینی کرد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 1 مرداد 98 بورس – عقب نشینی در شروع ماه

کارنامه دلار و سکه در تیرماه

پایان دلار در کانال ۱۲ هزار تومانی در اولین ماه تابستان، زمینه‌ساز ثبت کمترین بازدهی این ارز از دی‌ماه ۹۷ شد. در آخرین روز تیرماه، دلار ۲۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۲ هزار و ۲۵۰ تومان رسید. ثبت این قیمت به معنای رشد منفی ۸.۶ درصدی این ارز در اولین ماه تابستان بود. آخرین بار شاخص ارزی در آذرماه ۹۷، بازدهی کمتری را به ثبت رسانده بود. سکه تمام بهار آزادی نیز در تیرماه نزدیک به ۵۰۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد. با این حال، روز آخر تیرماه با افزایش ۲۰هزار تومانی سکه و ثبت قیمت ۴ میلیون و ۲۲۰ هزار تومانی همراه بود. ثبت این قیمت نشان‌دهنده افت ۱۰.۴ درصدی فلز گرانبهای داخلی در تیرماه بود.
سکه در آخرین روز خردادماه ۴ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان قیمت داشت. با وجود روند کاهشی دلار و سکه در تیرماه، عده‌ای از فعالان اعتقاد دارند بازار در ادامه تابستان روند افزایشی خواهد داشت. برخورد قیمت سکه و دلار به کف‌های تاریخی، تقاضای ارزی واردکنندگان در آستانه مرز ۱۲ هزار تومانی و احتمال کاهش درآمدهای نفتی از جمله مواردی است که افزایشی‌ها را به تغییر مسیر قیمتی امیدوار کرده است. این در حالی است که در دوماه اخیر دلار و سکه روندی منفی داشتند، هرچند میزان کاهش در تیرماه سرعت بیشتری نسبت به خردادماه داشت. سکه که در خردادماه کمی بیش از یک درصد کاهش یافته بود، در تیرماه بالای ۱۰ درصد افت قیمت را ثبت کرد. دلار نیز از افت ۵.۶ درصدی خردادماه، ۸.۶ درصد افت قیمت را در ماه اول تابستان به ثبت رساند.
در مقابل افزایشی‌ها، عده‌ای از کاهشی‌های بازار باور دارند، روند نزولی دو ماه اخیر در ادامه تابستان نیز تداوم خواهد داشت. از نگاه این دسته، تقاضای زیادی در بازار حضور ندارد و بازار دیگر به اخبار سیاسی حساس نیست. این موضوع از نگاه کاهشی‌ها نشان می‌دهد معامله‌گران، بازارهای دیگر را برای حفظ ارزش پول خود به جای ارز انتخاب کرده‌اند. این عده تاکید می‌کنند، در گذشته دلار حتی در واکنش به اخبار نه‌چندان منفی سیاسی، واکنش زیادی نشان می‌داد، ولی هم‌اکنون مورد هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی و توقیف نفتکش حامل نفت ایران یا توقیف نفتکش انگلیسی هیچ کدام نمی‌توانند نوسان زیادی را در بازار ایجاد کنند. (دنیای اقتصاد)

آمریکا رکورددار تراز منفی اقتصادی در جهان

جدیدترین بررسی‌ها از وضعیت تراز تجاری کشورها نشان می‌دهد که ایالات متحده آمریکا بالاترین تراز تجاری منفی میان تمام کشورهای جهان را دارد.
در سال ۲۰۱۸ میلادی آمریکا با ثبت تراز تجاری منفی ۴۷۸ میلیارد دلار، بالاترین تراز تجاری منفی را به خود اختصاص داده است. این عدد منفی ۲.۳ درصد از کل شاخص تولید ناخالص داخلی آمریکا ( GDP) به شمار می‌رود.
پس از ایالات متحده، انگلستان با منفی ۱۰۹ میلیارد دلار، هند با منفی ۶۸ میلیارد دلار و کانادا با منفی ۴۵ میلیارد دلار؛ بالاترین تراز تجاری منفی در سال گذشته میلادی را به خود اختصاص داده‌اند.
در میان کشورهایی که بالاترین تراز تجاری مثبت را داشته‌اند، آلمان رتبه نخست را به دست آورده و با ثبت رقم ۲۹۱ میلیارد دلار، بهترین عملکرد را داشته است. البته این در حالی است که تراز تجاری آلمان در سال ۲۰۱۷، ۲۹۷ میلیارد دلار بوده و از این نظر کاهشی شش میلیارد دلاری داشته است.
پس از آلمان، نوبت به ژاپن می‌رسد. این غول اقتصادی آسیا در سالی که گذشت تراز تجاری مثبت ۱۷۵ میلیارد دلار را به ثبت رسانده، هرچند در قیاس با سال قبل از آن کاهشی ۲۷ میلیارد دلاری را به ثبت رسانده است. پس از ژاپن، روسیه با ۱۱۴، هلند با ۹۹ و کره جنوبی با ۷۵ میلیارد دلار در رده‌های بعدی قرار دارند.
در بررسی سهم مازاد تراز تجاری از تولید ناخالص داخلی کشورها، سنگاپور بهترین عملکرد را داشته است. این کشور آسیایی در سال ۲۰۱۸ میلادی، تراز تجاری مثبت ۶۵ میلیارد دلار را به ثبت رسانده که این عدد حدود ۱۸ درصد از کل تولید ناخالص داخلی سنگاپور به شمار می‌رود.
از مهم‌ترین اتفاقات رخ داده در سال گذشته، می‌توان به کاهش قابل توجه تراز تجاری مثبت چین اشاره کرد. چین در سال ۲۰۱۷، تراز تجاری مثبت ۱۹۵ میلیارد دلار را به ثبت رسانده و این در حالی است که این عدد در سال ۲۰۱۸ به ۴۹ میلیارد دلار کاهش یافته است. این عدد تنها ۰.۴ درصد اقتصاد چین به شمار می‌رود. (اتاق تهران)

اختصاص ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل مسکن مهر

به منظور اتمام مسکن مهر در سال جاری ۱۵۰۰ میلیارد تومان از محل بودجه سال ۱۳۹۸ اختصاص یافته است. بر اساس لایحه بودجه سال ۹۸ مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل واحدهای مسکن مهر دیده شده است. این عدد از محل فروش یا تهاتر املاک و اراضی در اختیار وزارت راه و شهرسازی تامین و به برای تکمیل واحدهای مسکن مهر، بافت فرسوده و بازآفرینی شهری و نیز تکمیل خدمات زیربنایی مسکن مهر هزینه خواهد شد.
کمبود خدمات و انشعابات طرح مسکن مهر همواره به عنوان مهم‌ترین چالش در تحویل واحدها مطرح شده است. بر اساس مذاکرات و توافقات انجام شده و جلسه دست‌اندرکاران حوزه مسکن با رئیس‌جمهور در تاریخ ۲۹ تیرماه بخشی از مبلغ دیده شده در قانون برنامه و بودجه سال ۹۸ یعنی مبلغ ۷۵۰ میلیارد تومان به منظور تکمیل خدمات زیربنایی و زیرساختی در اختیار وزارت نیرو قرار می‌گیرد.
بیشترین تعداد واحدهای نیمه‌کاره مسکن مهر در شهرهای پردیس، پرند و هشتگرد قرار دارد که طبق گزارش‌های میدانی، روند ایجاد خدمات زیربنایی و روبنایی این سایت‌ها سرعت گرفته است. از ۱۰ بهمن ماه سال گذشته در پردیس دو قرارداد بزرگ به ارزش ۱,۴۰۰ میلیارد تومان برای ایجاد خدمات و زیرساخت‌ها از جمله مترو و راه‌های دسترسی به امضا رسید. هم‌چنین از ۸۵ هزار واحد مسکن مهر این شهر گفته می‌شود تا کنون بیش از ۳۵ هزار مورد افتتاح و سایر واحدها تا پایان سال تکمیل می‌شود. (ایسنا)

نظر بدهید