گزارش ۱۱ آبان ۹۸ بورس – افزایش شاخص بازار دوم

0
335

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۱۱ آبان ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با کاهش ۹۳۱ واحدی به ۳۰۸.۷۳۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۱۴.۴۲۳ میلیارد ریال (۹۱۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹۰۸۲ میلیارد ریال (تقریبا ۲۰۷۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲۰.۵۱۸ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 11 آبان 98 بورس - افزایش شاخص بازار دوم

بورس تهران که در هفته پیش در مدار رونق قرار گرفته بود، اولین روز هفته را با کاهش شاخص به میزان ۹۳۰ واحد شروع کرد و شاخص کل بورس به رقم ۳۰۸ هزار و ۷۳۰ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن ۵۳۴ واحد رشد کرده و به رقم ۸۵ هزار و ۹۶ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از یک میلیون و ۱۲۶ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران ۱۱ آبان ۹۸ بورس بیش از ۳ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۴۹۸ نوبت معامله و به ارزش ۱۴۴۲ میلیارد تومان دادوستد کردند. امروز شاخص قیمت ۱۱ آبان ۹۸ بورس با معیار وزنی ارزشی ۲۴۹ واحد ریزش کرده و به رقم ۸۲ هزار و ۷۱۵ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۳۵۷ واحد رشد کرده و به رقم ۵۶ هزار و ۹۰۳ واحد رسید. شاخص آزاد شناور با کاهش ۱۰۱۴ واحد به رقم ۳۵۲ هزار و ۷۴۸ واحد رسید. شاخص بازار اول بورس با کاهش ۱۱۱۵ واحد به رقم ۲۲۴ هزار و ۳۳۷ واحد رسید. شاخص بازار دوم با افزایش ۲۶۸ واحد به رقم ۶۲۸ هزار و ۴۹ واحد رسید.

امروز ۱۱ آبان ۹۸ بورس ، نمادهای گسترش نفت و گاز پارسیان و صنایع پتروشیمی خلیج فارس در تقویت شاخص کل بیشترین اثر را داشته و نمادهای بانک ملت، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری امید، تاپیکو و پالایش نفت بندرعباس بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند. امروز در پایان معاملات در فرابورس ایران شاخص کل ۱۱ واحد کاهش یافته و به رقم ۳۹۱۶ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از ۲۲۴ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۱.۱ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۹۲ هزار معامله و به ارزش ۹۰۸ میلیارد تومان دادوستد کردند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 11 آبان 98 بورس - افزایش شاخص بازار دوم

گم‌شدن سالانه ۲ میلیارد دلار ارزش اقتصادی معاملات پسماند!

نایب ‌رییس اتحادیه صنایع بازیافت ایران گفت: به دلیل نبود شفافیت و حضور دلالان در مدیریت پسماند، سالانه حدود دو میلیارد دلار ارزش اقتصادی حاصل از معاملات پسماند، عملا گم می‌شود و کسی ردی از آن پیدا نمی‌کند. وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت (صمت) در این زمینه همکاری و تلاش کرده صادرات بخشی از مواد اولیه صنایع بازیافت که نیاز صنایع بازیافت کشور است را متوقف و از خام فروشی جلوگیری کند، اما این راه حل کوتاه مدت است و برای حل مشکلات مواد اولیه این صنعت کافی نیست،‌ چراکه رشد صنعت بازیافت کشور در گروی حمایت‌های قانونی برای رقابت‌پذیری است. مواد اولیه بازیافت معمولا به اسم مواد دیگر از کشور صادر می‌شوند و در این زمینه وزارت صمت باید اعلام کند که صادرات این مواد با چه کدهایی انجام می‌شود. کشورهای همسایه همچون پاکستان و مشتری‌های کلان همچون چین را از جمله مهم‌ترین خریداران مواد اولیه بازیافت از ایران عنوان کرد و گفت که به دلیل نبود شفافیت در بازار پسماند کشور، عدد دقیقی از میزان صادرات این مواد در دسترس نیست. محاسبات نشان می‌دهد که به دلیل نبود شفافیت و حضور دلالان در مدیریت پسماند، سالانه حدود دو میلیارد دلار ارزش اقتصادی ناشی از معاملات پسماند، عملا گم می‌شود و کسی ردی از آن پیدا نمی‌کند. اگر دست‌اندرکاران خرید و فروش پسماند در یک سامانه مشخصی همچون بورس، شناسنامه‌دار شوند و دست دلالان از این بخش کوتاه شود، بخشی از مشکلات حل خواهد شد. چارچوب این سامانه نیز از سوی اتحادیه صنایع بازیافت در حال طراحی است و در نهایت مدیریت این سامانه باید بر عهده یک نهاد غیر ذی‌نفع و بی‌طرف گذاشته شود. امین صدرنژاد،‌ دبیر اتحادیه صنایع بازیافت ایران،‌ اسفندماه سال گذشته از تعطیلی برخی کارخانه‌های بازیافت به دلیل کمبود مواد اولیه و افزایش قیمت این مواد خبر داده بود و علت آن حضور مافیا در بازار پسماند عنوان شده بود. (ایسنا)

قولی که چین زیر بار آن نمی رود

درخواست دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از پکن برای تعهد به خرید محصولات کشاورزی آمریکا به مانع عمده در مذاکرات برای پایان دادن به جنگ تجاری دو کشور تبدیل شده است. ترامپ علنا اعلام کرده که چین می تواند حداکثر ۵۰ میلیارد دلار محصولات کشاورزی آمریکایی را خریداری کند که بیش از دو برابر میزان خرید سالانه‌ای است که چین پیش از آغاز جنگ تجاری داشته است. مقامات آمریکایی مدام این موضوع را در مذاکرات مطرح می کنند در حالی که پکن حاضر نیست چنین رقمی را در یک مدت زمانی مشخص متعهد شود. خریداران چینی احتیاط را ترجیح می دهند تا بر مبنای شرایط بازار خرید کنند. یکی از مقامات یک شرکت دولتی چین در این باره گفت: چین مایل نیست محصولات زیادی خریداری کند که مردم نیاز ندارند یا محصولی را در زمانی خریداری کند که مورد تقاضا نیست. اگر محصولات کشاورزی آمریکا به شیوه متمرکز وارد شوند، هضم آن برای بازار داخلی دشوار خواهد بود. مازاد عرضه محصولات کشاورزی در چین به قیمتهای داخلی به شدت ضربه خواهد زد و تعادل عرضه و تقاضا را برهم می‌زند. بعلاوه شیوع گسترده تب خوکی آفریقایی باعث تلف شدن قابل توجه خوکها در چین شده و تقاضا برای سویا که ماده خوراکی اصلی و بزرگترین واردات کشاورزی از آمریکا است را کمتر کرده است. خریداران کشاورزی چینی که مجموعه ای از شرکتهای دولتی و خصوصی هستند معمولا از ارزانترین منابع خرید می کنند. درخواست آمریکا از چین برای تعهد به خرید حجم عظیمی از محصولات صرفنظر از این که اقتصادی یا مورد تقاضا هستند، مستلزم این است که دخالت دولت اعمال شود. این برخلاف تقاضایی است که آمریکا در مناقشه تجاری اخیر با چین دارد که چین به یک اقتصاد مبتنی بر بازار تبدیل شود و حمایت از شرکتهای دولتی و اولویت دادن به شرکتهای داخلی به جای رقیبان خارجی را متوقف کند. بر اساس گزارش رویترز، در هفته های اخیر که قیمت سویای آمریکا با احتمال خرید بزرگ چین افزایش چشمگیری پیدا کرد، چین میزان زیادی سویا از برزیل خریداری کرده است. (ایسنا)

سودآورترین شرکت‌های جهان کدامند؟

به نقل از ویژوال کپیتالیست، انحصار شرکت های بزرگ بر بازارهای بازارهای مالی جهانی نسبت به قبل افزایش محسوسی داشته است و به این ترتیب، شرکت های بزرگ به سودآوری بسیار بالایی رسیده اند. برای نمونه در سال ۱۹۷۵ میلادی، ۵۰ درصد کل سود شرکت های آمریکایی در اختیار ۱۰۹ شرکت بود اما این رقم برای امسال به تنها ۳۰ شرکت کاهش پیدا کرده است. در ادامه با سودآورترین شرکت های جهان بر حسب گزارش عملکرد آن‌ها در بورس وال استریت و رتبه بندی مجله ” فورچون” آشنا می‌شوید:

۱-آرامکو
کشور: عربستان
زمینه فعالیت: نفت
متوسط سودآوری در هر ثانیه: ۳۵۱۹ دلار
متوسط سودآوری ماهانه: ۳۰۴ میلیون و ۳۹ هزار و ۷۲۶ دلار

۲- اپل
کشور: آمریکا
زمینه فعالیت: تجهیزات الکترونیکی
متوسط سودآوری در هر ثانیه: ۱۸۸۸ دلار
متوسط سودآوری ماهانه: ۱۶۳ میلیون و ۹۸ هزار و ۶۳۰ دلار

۳- بانک بازرگانی چین
کشور: چین
زمینه فعالیت: بانکی
متوسط سودآوری در هر ثانیه: ۱۴۲۷ دلار
متوسط سودآوری ماهانه: ۱۲۳ میلیون و ۲۹۳ هزار و ۹۷۳ دلار

۴- سامسونگ
کشور: کره جنوبی
زمینه فعالیت: تجهیزات الکترونیکی
متوسط سودآوری در هر ثانیه: ۱۲۶۵ دلار
متوسط سودآوری ماهانه: ۱۰۹ میلیون و ۳۰۱ هزار و ۹۱۸ دلار

۵- بانک ساخت و ساز چین
کشور: چین
زمینه فعالیت: بانکی
متوسط سودآوری در هر ثانیه: ۱۲۲۱ دلار
متوسط سودآوری ماهانه: ۱۰۵ میلیون و ۴۷۵ هزار و ۶۸ دلار

۶- بانک جی پی مورگان
کشور: آمریکا
زمینه فعالیت: بانکی
متوسط سودآوری در هر ثانیه: ۱۰۳۰ دلار
متوسط سودآوری ماهانه: ۸۸ میلیون و ۹۶۹ هزار و ۸۶۳ دلار

۷- آلفابت
کشور: آمریکا
زمینه فعالیت: نرم افزاری
متوسط سودآوری در هر ثانیه: ۹۷۵ دلار
متوسط سودآوری ماهانه: ۸۴ میلیون و ۲۰۸ هزار و ۲۱۹ دلار

۸- بانک کشاورزی چین
کشور: چین
زمینه فعالیت: بانکی
متوسط سودآوری در هر ثانیه: ۹۷۲ دلار
متوسط سودآوری ماهانه: ۸۳ میلیون و ۹۹۰ هزار و ۴۱۱ دلار

۹- بانک آف امریکا
کشور: امریکا
زمینه فعالیت: بانکی
متوسط سودآوری در هر ثانیه: ۸۹۳ دلار
متوسط سودآوری ماهانه: ۷۷ میلیون و ۱۱۵ هزار و ۶۸ دلار

۱۰- بانک اف چاینا
کشور: چین
زمینه فعالیت: بانکی
متوسط سودآوری در هر ثانیه: ۸۶۳ دلار
متوسط سودآوری ماهانه: ۷۴ میلیون و ۵۸۹ هزار و ۲۳۳ دلار. (ایسنا)

نظر بدهید