گزارش ۱۱ خرداد ۹۸ بورس – اثر منفی جنگ تجاری چین و آمریکا

0
387

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات شنبه ۱۱ خرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۲۰۸۹ واحدی به ۲۲۲,۳۸۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۳,۱۲۳ میلیارد ریال (۱۲۶۶ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸,۴۰۰ میلیارد ریال (تقریبا ۲۱۲۵ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۸۱۳۲ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 11 خرداد 98 بورس - اثر منفی جنگ تجاری چین و آمریکا

براساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات شنبه ۱۱ خرداد ۹۸ بورس با ریزش ۲۰۸۹ واحد به رقم ۲۲ هزار و ۳۸۷ واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز با ۱۳۲ واحد کاهش به رقم ۵۱ هزار و ۱۳۱ واحد رسید. ارزش روز بازار ۱۱ خرداد ۹۸ بورس به بیش از ۸۴۷ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۵.۳ میلیارد برگه بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۳۲۲ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۳۱۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اثر منفی جنگ تجاری چین و آمریکا

معاملات ۱۱ خرداد ۹۸ بورس تهران متاثر از افت شدید قیمت‌های جهانی رقم خورد. ظهور نشانه‌هایی از اثر منفی جنگ تجاری چین و آمریکا بر اقتصاد چین و گسترش جبهه‌های این جنگ به مکزیک نه تنها شاخص جهانی نفت و سهام را در هفته اخیر تحت تاثیر شدید خود قرار داد بلکه موج گسترده‌ای از عرضه را در سهام کالایی بورس تهران رقم زد.

عرضه‌های زیاد در نمادهای کالا محور با ترس از تداوم ریسک‌ بازارهای جهانی با آزاد شدن نقدینگی همراه بود. اما رشد تدریجی قیمت‌ها در نمادهای بانکی و خودرویی و گردش بالای معاملات در این نمادها خبر از عدم خروج پول از تالار شیشه‌ای و چرخش نقدینگی در گروه‌های مزبور می‌دهد.

به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران بورسی برای در امان ماندن از ترکش‌های جنگ تجاری، فعلا پناه بردن به سهام‌های این دو صنعت را در اولویت تصمیم‌گیری‌های خود قرار داده‌اند. هرچند مانند تمام تحرکات نقدینگی، بخش قابل توجهی از معاملات به حرکت‌های پیرو جریان‌های قدرتمند مربوط می‌شود.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 11 خرداد 98 بورس - اثر منفی جنگ تجاری چین و آمریکا

تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸

بر اساس اعلام بانک مرکزی، در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل ۱۲.۵ درصد و ماه مشابه سال قبل ۱۱۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.
تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ به ۱۲.۱ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۲۵۴.۳ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل‌ ۳۶.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. (بانک مرکزی)

چشم‌انداز افزایش ورشکستگی بنگاه‌ها در جهان

گزارش جهانی ورشکستگی ٢٠١٩ حاکی از این است که با وجود چالش‌های اقتصادی از جمله تنش‌های تجارى بین آمریکا و چین، موضوع برگزیت و افت مخارج مصرف در چین، از تعداد بنگاه‌های ورشکست شده در سال ٢٠١٨ در مقایسه با سال ٢٠١٧، کاسته شده و کاهش مزبور بیشتر در اقتصادهای بزرگ مانند روسیه، ژاپن، آمریکا، آلمان و ایتالیا با نرخ افت ٣ تا ۶ درصد اتفاق افتاده است. با این حال با توجه به روند رو به رشد چالش‌ها و عدم قطعیت‌ها در اقتصاد جهان، انتظار می‌رود بر تعداد بنگاه‌های ورشکسته در سال ٢٠١٩ نسبت به سال ٢٠١٨، افزایش یابد.
با وجود افت ورشکستگى در بخش اعظم اقتصادها در سال ٢٠١٨، برخى بنگاه‌ها با سهم تعدادى حدود ۴۲ درصد از کل، با افزایش ورشکستگى مواجه شدند که این سهم در مقایسه با سهم ٣۵ درصدى مشابه در سال ٢٠١٧، با افزایش همراه بوده است.
کشورهاى مشمول رشد تعداد بنگاه‌هاى ورشکسته شامل کشورهاى اسکاندیناوى، استرالیا و اسپانیا هستند.
در گزارش ورشکستگى، آمارهایى هم در رابطه با تاخیر در پرداخت‌هاى بین کسب و کارها ارائه شده است. در فصل اول ٢٠١٩، تاخیر بیش از زمان مقرر در قراردادهاى کسب و کار در آلمان ۶.۷ روز بوده که در مقایسه با میانگین ١٣.۴ روز در اروپا، کمتر است. در فوریه ٢٠١٨ زمان تاخیر در پرداخت‌ها در آمریکا به حدود ٩٠ روز رسیده که کمترین مدت طى پنج و نیم سال اخیر است. (اتاق بازرگانی تهران)

شاخص قیمت تولیدکننده در ایران- فصل زمستان ١٣٩٧

درصد تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه سال قبل (میانگین تورم تولیدکننده) معادل ۴٧,۵ درصد بوده که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز سال ١٣٩٧ (٣۴.٨ درصد) افزایش داشته است.
شاخص کل قیمت تولیدکننده، در فصل زمستان ١٣٩٧، به عدد ۴١٢,٢ رسید که نسبت به شاخص فصل قبل (٣٧٩.٠) ٨.٨ درصد و شاخص فصل مشابه سال قبل (٢۴٧.٩)، ۶۶.٣ درصد افزایش داشته است. درصد تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه سال قبل (میانگین تورم تولیدکننده) معادل ۴٧.۵ درصد بوده که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز سال ١٣٩٧ (٣۴.٨ درصد) افزایش داشته است.
شاخص قیمت تولیدکننده‌ بخش کشاورزی، در فصل زمستان ١٣٩٧، با ۶,٢ درصد کاهش نسبت به شاخص فصل قبل (۴٢۵.٩) به عدد ٣٩٩.۴ رسید. شاخص این بخش در فصل مورد بررسی نسبت به فصل مشابه سال قبل ۶٧.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده بخش کشاورزی در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه سال قبل (میانگین تورم تولیدکننده بخش کشاورزی) معادل ۴٨.٨ درصد بوده که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز سال ١٣٩٧ (٣٩.٣ درصد) افزایش داشته است.
شاخص قیمت تولیدکننده‌ بخش معدن، در فصل زمستان ١٣٩٧، با ۶,٧ درصد افزایش نسبت به شاخص فصل قبل (٣٨٠.۴) و ۶٠.٧ درصد افزایش نسبت به شاخص فصل مشابه سال قبل (٢۵٢.٧) به عدد ۴٠۵.٩ رسید. درصد تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه سال قبل (میانگین تورم تولیدکننده بخش معدن) معادل ۵٠.٩ درصد بوده که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز سال ١٣٩٧ (۴١.٩ درصد) افزایش داشته است.
شاخص قیمت تولیدکننده‌ بخش صنعت، در فصل زمستان ١٣٩٧، با ١۴,١ درصد افزایش نسبت به شاخص فصل قبل (۴٢٠.۴) به عدد ۴٧٩.٩ رسید. شاخص این بخش در فصل مورد بررسی نسبت به شاخص فصل مشابه سال قبل (٢۵٣.۶) ٨٩.٢ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه سال قبل (میانگین تورم تولیدکننده بخش صنعت) معادل ۶۴.۶ درصد بوده که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز سال ١٣٩٧ (۴٧.٣ درصد) افزایش داشته است.
شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق در فصل زمستان ١٣٩٧، با ۴,۶ درصد کاهش نسبت به شاخص فصل قبل (١٢٠.۵) به عدد ١١۵.٠ رسید. شاخص این بخش در فصل مورد بررسی نسبت به فصل مشابه سال قبل ٠.٢ درصد افزایش نشان می‌دهد. میانگین شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه سال قبل (میانگین تورم تولیدکننده بخش برق) معادل ۴.٧ درصد افزایش داشته که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز سال ١٣٩٧، (٠.٨ درصد) افزایش داشته است.
شاخص قیمت تولیدکننده بخش اختصاصی خدمات در فصل زمستان ١٣٩٧، با ۵,٩ درصد افزایش نسبت به شاخص فصل قبل (٣١٠.١) به عدد ٣٢٨.۵ رسید. شاخص این بخش در فصل مورد بررسی نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣١.٠ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده بخش اختصاصی خدمات در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه سال قبل (میانگین تورم تولیدکننده بخش‌های خدمات) معادل ٢٢.٢ درصد بوده که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز سال ١٣٩٧ (١۶.٧ درصد) افزایش داشته است. (مرکز آمار)

نظر بدهید