گزارش ۱۱ شهریور ۹۸ بورس – هجوم پول‌ها به سمت سهام خودرویی

0
279

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۱۱ شهریور ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۳۰۵۰ واحدی به ۲۸۳,۰۶۳ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۷,۲۲۷ میلیارد ریال (۱۴۳۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹,۴۴۸ میلیارد ریال (تقریبا ۲۱۹۹ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۳,۰۴۴ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 11 شهریور 98 بورس - هجوم پول‌ها به سمت سهام خودرویی

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز ۱۱ شهریور ۹۸ بورس بعد از رکورد شکنی دو روز گذشته با ریزش ۳ هزار و ۵۰ واحد به رقم ۲۸۳ هزار و ۶۳ واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم وزن امروز ۱۱ شهریور ۹۸ بورس هزار و ۱۹۲ واحد افت کرده و به رقم ۷۶ هزار و ۹۹۹ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از یک میلیون و ۳۴ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران در بورس تهران امروز به بیش از ۴.۴ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۴۳۱ هزار نوبت معامله و به ارزش هزار و ۷۲۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

الگو و آرایش حاکم بر معاملات در گزارش ۱۱ شهریور ۹۸ بورس

الگو و آرایش حاکم بر معاملات، همچون روز گذشته با هجوم پول‌ها به سمت سهام خودرویی دنبال شد و در کنار برتری تقاضا در بزرگان کالایی، شاخص کل در صدد جبران جاماندگی خود از شاخص هم‌وزن برآمد. اما دیری نپایید که بازار اصطلاحاً برگشت و قیمت‌ عموم سهم‌ها در چرخشی جالب توجه و البته آشنا برای اهالی بورس در روزهای اخیر از منطقه مثبت به محدوده منفی سرازیر شد.

فعالان بورسی عوامل مختلفی چون ترس از کاهش مضاعف تعهدات برجامی ایران در روز پنجشنبه، تسویه اعتبارات کارگزاری‌ها و تمایل بازار برای ذخیره سودهای کسب شده در این چند روز را به عنوان دلیل این چرخش برشمردند. این در حالی است که اخبار و سیگنال‌های دریافتی از فضای سیاسی عمدتاً از مذاکرات طرفین برای حفظ برجام و انصراف ایران از کاهش بیشتر تعهدات خود حکایت دارد. از طرفی، شواهد مختلفی نشان می‌دهد که فشار عرضه از محل تسویه اعتبارات کارگزاری‌ها هم نمی‌تواند چنین فشار یکجانبه و ناگهانی را بر بازار بیاورد، آن هم درست در شرایطی که علائم و قرائن خبر از گذار پیش‌رونده بازار به تعادلی جدید می‌دهد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 11 شهریور 98 بورس - هجوم پول‌ها به سمت سهام خودرویی

کاهش هفت درصدی بدهی خارجی ایران

میزان بدهی‌های خارجی ایران در پایان خردادماه سال ۹۸ به هشت میلیارد و ۶۷۸ میلیون دلار رسید که نسبت به پایان سال ۹۷ حدود هفت درصد کاهش نشان می‌دهد. تازه‌ترین آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد، میزان بدهی خارجی کشور از هشت میلیارد و ۶۷۸ میلیون دلار در پایان خرداد ماه امسال، ۶ میلیارد و ۹۶۹ میلیون دلار آن مربوط به بدهی‌های میان‌‌مدت و بلندمدت و یک میلیارد و ۷۰۸ میلیون دلار از این میزان متعلق به بدهی‌های کوتاه مدت است.
تعهدات بالفعل ایران بر مبنای یورو نیز حدود هفت میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو است که ۶ میلیارد و ۱۸۴ میلیون یورو از این میزان مربوط به حجم بدهی‌های میان‌‌مدت و بلندمدت و حدود یک میلیارد و ۵۱۶ میلیون یورو نیز حجم بدهی‌های کوتاه‌مدت است.
حجم بدهی‌های ایران در پایان اردیبهشت ماه امسال هشت میلیارد و ۸۱۶ میلیون دلار بوده که در پایان خردادماه با افت روبرو شده و به ۸ میلیارد و ۶۷۸ میلیون دلار رسیده است. این در حالی است که آمار بدهی‌های خارجی ایران در پایان اسفندماه سال ۹۷ معادل ۹ میلیارد و ۳۳۹ میلیون دلار بوده است که این آمار حکایت از کاهش حجم بدهی‌های خارجی ایران در سه ماهه نخست سال ۹۸ دارد. (ایرنا)

مقایسه صادرات ماهانه ایران و سایر کشورها

بر اساس آمارهای گمرک، متوسط ارزش صادرات کالای بدون نفت خام ایران طی شش ماهه منتهی به خرداد ١٣٩٨حدود ۴ میلیارد دلار بوده که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ١۶ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که این مقدار از متوسط صادرات ماهانه بسیاری از کشورها از جمله ترکیه و اندونزی (١۴ میلیارد دلار) با اختلاف قابل‌توجهی پایین‌‏تر است.
کل صادرات کالایی مکزیک در سال ۲۰۰۱ حدود ۱۵۸ میلیارد دلار بود که ۲۴.۷ درصد آن را کالاهای نفتی تشکیل می‌داد. در سال ۲۰۱۸ صادرات این کشور ۴۵۰.۵ میلیارد دلار شد که فقط ۶.۸ درصد آن را کالای نفتی تشکیل می‌دهد. به عبارتی دیگر اقتصاد این کشور توانست طی کمتر از ۲۰ سال، صادرات غیرنفتی خود را ۳ برابر کرده ضمن اینکه سهم کالای نفتی را هم از کل صادرات کالایی به یک چهارم، کاهش دهد.
با توجه به سهم ۶.۸ درصدی کالاهای نفتی از صادرات کالایی مکزیک در سال ۲۰۱۸، با احتساب این رقم، در نیمه نخست ۲۰۱۹ ،صادرات کالای غیرنفتی این کشور تقریباً ۹ برابر صادرات بدون نفت خام ایران طی همین مدت و بیش از کل صادرات بدون نفت خام ایران در سال ۲۰۱۸ است. همچنین در مورد کشور برزیل، که ۱۲ درصد از صادرات کالایی آن، نفتی است، طی نیمه نخست ۲۰۱۹ ،صادرات غیرنفتی آن حدود ۴ برابر صادرات بدون نفت خام ایران طی همین مدت شده است. (اتاق تهران)

تورم پایین به مشکل اروپا تبدیل شده است

در شکستی دیگر برای بانک مرکزی اروپا، متوسط نرخ تورم در کشورهای عضو منطقه یورو باز هم پایین باقی ماند.
تا پایان ماه اوت متوسط نرخ تورم سالانه ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به صورت میانگین تنها ۱ درصد بوده است که بخش مهمی از این کاهش تورم مربوط به کاهش تورم در بخش انرژی بوده است. روند بسیار ضعیف افزایش قیمت‌ها در اروپا که یک شکست تمام عیار برای سیاست‌های بانک مرکزی اروپا محسوب می‌شود، می‌تواند یک نشانه پیش‌نگر هشداردهنده نسبت به خطر گسترش رکود در کشورهای اروپایی باشد. بانک مرکزی اروپا رسیدن نرخ تورم به سطح دو درصدی را هدفگذاری کرده است.
بانک مرکزی اروپا در نشست دوازدهم سپتامبر خود (۲ هفته دیگر) به بررسی آخرین تحولات مالی و پولی منطقه یورو خواهد پرداخت و انتظار زیادی می‌رود که در این نشست، بانک مرکزی با کاهش بیشتر نرخ بهره در سطح منطقه یورو موافقت کند. به ویژه پس از آن که کریستین لاگارد، رئیس جدید این بانک فضا را برای کاهش بیشتر نرخ بهره مهیا دانسته است.
تشدید جنگ تجاری بین آمریکا و چین، احتمال اعمال تعرفه بر روی واردات محصولات اروپایی از طرف آمریکا و چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا از مهم‌ترین معضلات پیش روی اقتصاد اروپا در سال جاری محسوب می‌شوند. نخست وزیر انگلیس که مصمم است برگزیت را اجرایی کند، گفته است تحت هر شرایطی این کشور را در موعد مقرر از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد و این اتفاق چه با توافق و چه بدون توافق خواهد افتاد.
منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند.
در روزهای اخیر تشدید مشکلات اقتصادی در منطقه یورو باعث عقب‌نشینی یورو به سطوح پایین کم‌سابقه‌ای در برابر دلار در معاملات بازارهای ارز شده است. (ایسنا)

نظر بدهید