گزارش ۱۲ خرداد ۹۸ بورس – حمله دوباره به قله تاریخی

0
375

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات امروز یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۲۱۵۶ واحدی به ۲۲۴,۵۴۴ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۲,۴۳۱ میلیارد ریال (۱۰۴۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸,۰۰۷ میلیارد ریال (تقریبا ۱۲۲۵ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۸,۱۶۸ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 12 خرداد 98 بورس - حمله دوباره به قله تاریخی

بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز یکشنبه ۱۲ خرداد ۹۸ بورس با افزایش ۲۱۵۶ واحد به رقم ۲۲۴ هزار و ۵۴۴ واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز امروز روند افزایشی داشته و با رشد ۱۱۷۴ واحد به رقم ۵۲ هزار و ۳۰۶ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از ۸۵۴ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورس بیش از ۴.۹ میلیارد برگه بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۲۹۶ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۲۴۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

حمله دوباره به قله تاریخی در معاملات ۱۲ خرداد ۹۸ بورس

همان‌طور که انتظار هم می‌رفت، شاخص کل با ارتقای حدود یک درصدی امروز توانست خود را بار دیگر به یک قدمی قله تاریخی برساند. اگرچه تمام صنایع سیمای سبزپوشی دارند اما ضعف نسبی تقاضا در سهام کالایی نشان‌دهنده نوعی عدم اطمینان از وضعیت قیمت‌های جهانی و چرخش محور خرید به سهام کوچک‌تر و یا داخلی‌محور است.

هر چند جو عمومی بازار مثبت است و متوسط قیمت در اغلب گروه در حال پیش‌روی است اما ترکیب تقاضا و شدت رشد قیمت‌ها، جهت‌گیری عمومی معامله‌گران را نشان می‌دهد. ارتقای بیش از ۲.۳ درصدی شاخص هم‌وزن در مقایسه با رشد یک درصدی شاخص کل مهمترین پارامتر برای تعیین این جهت‌گیری است.

تحرکات مثبت در صنایعی با حجم مبنای کمتر و پابرجایی فشار بر سهام کالایی و صادرات‌محور عامل این واگرایی نمادین در بورس تهران به شمار می‌رود.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 12 خرداد 98 بورس - حمله دوباره به قله تاریخی

ترکیب کالاهاى وارداتى بر حسب نوع کاربرد

بیشترین واردات کالایی کشور در فروردین ۱۳۹۸ به واردات کالاهای واسطه‌ای با سهم تقریبی ۶۳ درصدی اختصاص داشته که این سهم در مقایسه با میانگین کل سال ۱۳۹۷ ،تغییر چندانی نداشته است.
در فروردین ۱۳۹۸ ،سهم کالاهای سرمایه‌ای ۱۳ درصد و سهم کالاهای مصرفی نزدیک به ۲۲ درصد بوده که در مقایسه با میانگین کل سال ۱۳۹۷، با افت ۸.۲ واحد درصدی در سهم کالاهای سرمایه‌ای و افزایش ۷.۵ واحد درصدی در سهم کالاهای مصرفی، همراه بوده است.
افزایش سهم کالاهای مصرفی در واردات فروردین ۱۳۹۸ ممکن است دلایل گوناگونی از جمله لزوم افزایش ذخایر استراتژیک کشور بویژه در رابطه با اقلام اساسی بدلیل شرایط نااطمینان پیش‌رو، تصور جلوگیری از افزایش بیشتر بهای برخی اقلام اساسی از طریق واردات با ارز ۴۲۰۰ تومان، تخصیص غیربهینه ارز و عدم نظارت کافی و اولویت‌بندی نادرست کالاهای مشمول دریافت ارز یارانه‌ای، داشته باشد.
کاهش سهم کالاهای سرمایه‌ای هم ممکن است به علت کاهش انگیزه برای سرمایه‌گذاری جدید و توسعه در بنگاه‌ها به علت چشم‌انداز مبهم و عدم قطعیت‌های بالا در اقتصاد کشور، تشدید مسائل تحریم و عدم امکان واردات، ناکارآمدی روش تخصیص ارز و نبود منابع مالی لازم برای واردات این اقلام که معمولاً ارزبری بالاتری در مقایسه با سایر کالاها دارند، داشته باشد.
شایان ذکر است تجربه اعمال سیاست نادرست واردات کالای اساسی با نرخ ارز ارزان در سال ۱۳۹۷ نه تنها باعث افت قیمت این کالاها در بازار نشد بلکه به دلیل اشتباه بودن سیاست، به همراه ناکارامدی نظام توزیع و نظارت و رانت و فساد نهفته در این بخش، محصولات غذایی بالاترین افزایش قیمت را در سال گذشته تجربه کرده‌اند. (اتاق بازرگانی تهران)

شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان ـ اردیبهشت ١٣٩٨

در اردیبهشت ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (١٠٠=١٣٩۵) به ١٧٣,۵ رسید که نسبت به ماه قبل ١.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان ایلام با ۴.١ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان هرمزگان با ٠.٣ درصد افزایش می‌باشد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۵٢,١ درصد می‌باشد. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان بوشهر (۶۵.٣ درصد) و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان (۴٣.۵ درصد) است.
یعنی خانوارهای ساکن استان بوشهر به طور متوسط ١٣.٢ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان هرمزگان به طور متوسط ٨.۶ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به اردیبهشت ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به عدد ٣۴.٢ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کردستان (۴١.٠ درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (٢٨.۶ درصد) است. شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استانها در اردیبهشت ماه ١٢.۴ درصد است که نسبت به ماه قبل ١.٣ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. (مرکز آمار)

افزایش بیکاری در اقتصاد آلمان

در اتفاقی کم‌سابقه و برای نخستین بار از سال ۲۰۱۳، نرخ بیکاری در آلمان افزایش یافت. کاهش رشد اقتصادی آلمان سرانجام بر بازار کار این کشور نیز تأثیر گذاشت و نرخ بیکاری بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی در ماه می برای نخستین بار در شش سال گذشته افزایش یافت.
آژانس فدرال کار آلمان اعلام کرد: نرخ بیکاری این کشور تا پایان ماه می به پنج درصد رسیده است. نرخ بیکاری ماه‌های مارس و آوریل ۴.۹ درصد بود که پایین‌ترین سطح از زمان اتحاد مجدد آلمان شرقی و غربی محسوب می‌شد.
از نوامبر سال ۲۰۱۳ که نرخ بیکاری به ۶.۹ درصد رسید، روند بیکاری آلمان همواره نزولی بوده است.
دتلف شیله، مدیرعامل آژانس فدرال کار آلمان گفت: بازار کار، نخستین پیامدهای توسعه اقتصادی ضعیف‌تر را بازتاب داده است. شمار افراد بیکار آلمانی در ماه می با ۷۰۰۰ نفر افزایش به دو میلیون و ۲۳۶ هزار نفر رسیده است و این رقم برای سه ماهه منتهی به می ۶۰ هزار نفر است.
با وجود آن که مقامات برلین پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی آلمان در سال ۲۰۱۹ را به تنها ۰.۵ درصد کاهش داده‌اند، نرخ بیکاری آلمان در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی در سطح پایینی قرار دارد.
کمترین نرخ بیکاری آلمان طی این مدت مربوط به ایالت باواریا با نرخ بیکاری ۲.۷ درصد و بادن – وورتمبرگ با ۳.۱ درصد بوده است و از سوی دیگر برمن با ۱۰ درصد و برلین با ۷.۸ درصد، بیشترین نرخ بیکاری را داشته‌اند. (ایسنا)

نظر بدهید