گزارش ۱۲ مرداد ۹۸ بورس

0
346

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات امروز ۱۲ مرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۸ واحدی به ۲۵۴,۴۵۳ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۸,۵۸۵ میلیارد ریال (۲۷۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹,۰۷۷ میلیارد ریال (تقریبا ۳۳۴۵ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۴,۰۴۷ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 12 مرداد 98 بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز ۱۲ مرداد ۹۸ بورس واحد رشد کرده و به رقم ۲۵۴ هزار و ۴۵۳ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن ۵۹۶ واحد رشد کرده و به رقم ۶۲ هزار و ۶۱۲ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز از ۳۹۴ هزار میلیارد تومان فراتر رفت.

معامله‌گران ۱۲ مرداد ۹۸ بورس در بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات امروز بیش از ۱.۹ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۵۴ هزار نوبت معامله و به ارزش ۸۵۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

بازار سهام امروز تحت تاثیر ریزش قیمت‌های جهانی با عقب‌نشینی سهام کالایی خصوصا در گروه فلزات اساسی و کانه‌های فلزی مواجه شد. تاثیر منفی نمادهای بزرگ‌تر این گروه‌ها، عقب‌نشینی شاخص کل را در پی داشت. از سوی دیگر ترس از بروز یک رکود فراگیر با سیاست‌های سخت‌گیرانه و انتقام جویانه دو اقتصاد بزرگ دنیا، چشم‌انداز قیمت‌های جهانی را نه فقط در حوزه فلزات اساسی که در نفت و مشتقات نفتی نیز تیره و تار کرده ‌است.

ضعف اقتصادهای بزرگ دنیا به طور قطع با کاهش سمت تقاضا برای مواد اولیه همراه خواهد بود و از این طریق می‌تواند مازاد عرضه را در معادلات خرید و فروش این محصولات به همراه داشته باشد. هرچند در برخی محصولات قیمت‌های داخلی با قیمت‌های جهانی چندان مطابق نیستند و فاصله احتیاطی آنها حفظ شده است، اما برخی شرکت‌های دیگر که با توجه به نرخ معادل دلاری، قیمت فروش محصولات خود را پر کرده‌اند، ریسک کاهش نرخ‌های فروش در آینده نزدیک را بیش از دیگران احساس می‌کنند. این اتفاق در حالی می‌افتد که ضعف تقاضا می‌تواند به کاهش تمایل خرید خارجی و ریسک صادراتی‌ها نیز منجر شود.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 12 مرداد 98 بورس

تورم منفی ۱۰ کالا‌ی خوراکی

گزارش مرکز آمار ایران در تیرماه نشان می‌دهد از ۲۴ قلم کالای خوراکی مورد بررسی، ۱۰ قلم کالا با کاهش قیمت روبه‌رو بودند. مطابق این بررسی‌ها، فراوانی کالاهای خوراکی با تورم منفی در تیرماه افزایش یافته است که این موضوع می‌تواند به‌دلیل «افزایش عرضه محصولات کشاورزی در تابستان»، «ثبات نرخ ارز» و «تغییر انتظارات تورمی» باشد. نکته قابل‌توجه در این گزارش این است که بهای گوشت قرمز نیز در تیرماه منفی گزارش شده؛ کالایی که حدود دو ماه قبل، از لیست مشمولان دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی کنار گذاشته شد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که تورم ماهانه گوشت گاو یا گوساله در تیرماه معادل منفی ۲/۲ درصد بوده است. همچنین به میزان ۳/۰ درصد از سطح گوشت گوسفند کاسته شده است. اگرچه این کاهش قیمت، نسبت به سایر کالاها سطح کمتری را تجربه کرده است، اما این موضوع را تائید می‌کند که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از گوشت قرمز، اتفاق قابل‌توجهی در سطح قیمتی این کالای پرتقاضا نیفتاده است؛ بنابراین به‌نظر نمی‌رسد که دیگر کالاهای خوراکی نیز پس از خارج شدن از لیست ارز ۴۲۰۰ تومانی، با تغییر قیمت قابل‌توجهی روبه‌رو شوند و در حال حاضر نیز بسیاری از واردکنندگان کالاهای خوراکی به‌دلیل مشکلات اداری تخصیص ارز دولتی، سعی می‌کنند که منابع ارز خود را از سامانه نیما یا بازار آزاد تهیه کنند. این آمارها در حالی است که هنوز سیاستگذاران کشور تاکید دارند سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی به‌رغم کاهش قابل‌توجه درآمدهای ارزی کشور در سال‌جاری نیز تداوم خواهد یافت. (دنیای اقتصاد)

افزایش کسری بودجه عربستان به ۸.۹ میلیارد دلار

کسری بودجه عربستان سعودی در ۳ ماهه دوم در حالی رشد کرد که مسئولان این کشور هزینه‌کردهای محرک اقتصادی خود را افزایش دادند.
طبق بیانیه روز پنج‌شنبه ۱ آگوست وزارت مالی عربستان سعودی، کسری بودجه ۳ ماهه دوم این کشور در سال جاری به ۳۳.۵ میلیارد ریال (معادل ۸.۹ میلیارد دلار) افزایش یافت، در حالی که در دوره مشابه سال گذشته کسری بودجه تنها ۷.۹ میلیارد ریال شده بود.
هزینه‌کردها ۵ درصد نسبت به ۳ ماهه دوم سال گذشته افزایش یافته است که در این میان هزینه کردهای نقدی، سوبسیدها و کمک‌های اجتماعی بیشترین رشد را داشته‌اند. از طرف دیگر درآمدهای نفتی ۵ درصد نسبت به سال گذشته افت کردند و درآمدهای غیرنفتی هم ۴ درصد کاهش یافتند.
داده‌ها نشان می‌دهد که تزریق پول دولتی به اقتصاد، که از مدت‌ها قبل وعده داده شده بود، بالاخره با هدف تقویت رشد اقتصادی بزرگترین صادرکننده نفت جهان، محقق شده است.
پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی امسال پس از افت ۰.۷ درصدی سال گذشته، ۱.۷ درصد رشد کند. طبق داده‌های وزارت مالی عربستان، هزینه‌کردهای دولتی در سال جاری به ۶۱ میلیارد ریال رسید که ۲۷ درصد نسبت به سال گذشته جهش داشته است. سوبسیدهای دولتی برای کمک به شرکت‌های کوچک، ۷۱ درصد رشد کرد (بلومبرگ)

رشد اقتصادی ونزوئلا به منفی ۳۵ درصد می‌رسد

صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود از اقتصاد ونزوئلا اعلام کرد که روند سقوط آزاد اقتصاد این کشور که از ۲۰۱۳ آغاز شده است کماکان ادامه خواه داشت و پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۹ منفی ۳۵ درصد باشد که بدترین رشد اقتصادی جهان در طول نیم‌قرن اخیر است.
به گزارش اسوشیتد پرس، این رشد که ۱۰ درصد کمتر از پیش‌بینی قبلی صندوق بین‌المللی پول است بیش از هر چیزی به کاهش صادرات نفت ونزوئلا مربوط می‌شود که بار ۹۰ درصد از درآمدهای ارزی دولت را به دوش می‌کشد.
صندوق بین‌المللی پول با اشاره به این‌که بحران مالی ونزوئلا یکی از بدترین بحران‌های اقتصادی معاصر است اعلام کرد: اقتصاد این کشور در مقایسه با سال ۲۰۱۳ حدود ۶۵ درصد کوچک‌تر شده است. الخاندورو ورنر، مدیر بخش همپشایر غربی در صندوق بین‌المللی پول گفت: ونزوئلا تنها کشوری در جهان است که رشد اقتصادی آن برای پنج سال متوالی منفی بوده است.
تنها خبر مثبت صندوق بین‌المللی پول برای مردم ونزوئلا کاهش نرخ تورم است به‌گونه‌ای که این نهاد پیش‌بینی کرده است نرخ تورم به‌جای ۱۰ میلیون درصد معادل ۱ میلیون درصد باشد که دلیل کاهش تورم، تغییر در سیاست‌های ارزی بانک مرکزی عنوان شده است.
نرخ بیکاری ونزوئلا در حال حاضر حدوداً ۴۴ درصد تخمین زده شده است. ونزوئلا در سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۷۰ ثروتمندترین کشور در آمریکای جنوبی بود اما از آن زمان تغییر ریل سیاست‌گذاری باعث رقم خوردن چنین وضعیتی شد. (ایسنا)

نظر بدهید