گزارش ۱۳ اسفند ۹۷ بورس – افزایش شاخص بازار دوم

0
75

ناظر اقتصاد: ۱۳ اسفند ۹۷ بورس با کاهش در شاخص کل مواجه بود شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۲۰۴ واحدی به ۱۶۴.۲۳۸واحد رسید. گزارش ۱۲ اسفند ۹۷ بورس، بیانگر کاهش شاخص بازار اول و افزایش شاخص بازار دوم است. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۷۴۱۰ میلیارد ریال (۳۴۱۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵۳۹۰ میلیارد ریال (تقریبا ۲۳۸۶ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۶۹۹۷ میلیارد ریال بوده ‌است.

در پایان معاملات دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷ بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در شاخص کل قیمت و بازده نقدی با کاهش ۲۰۴ واحدی به رقم ۱۶۴ هزار و ۲۳۸ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش۲۸ واحدی عدد ۳۰ هزار و ۹۰۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۲۷۰ واحدی به رقم ۱۸۳ هزار و ۶۹۹ واحد دست یافت.

گزارش 13 اسفند 97 بورس - افزایش شاخص بازار دوم گزارش 13 اسفند 97 بورس - افزایش شاخص بازار دوم

افزایش شاخص بازار دوم – ۱۳ اسفند ۹۷ بورس

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۳۱۴ واحدی به رقم ۱۲۳ هزار و ۴۹۵ واحد دست یافت که افزایش شاخص بازار دوم با ۳۶۹ عدد ۳۱۵ هزار و ۲۷۶ واحد را به نمایش گذاشت. ۱۳ اسفند ۹۷ همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۸ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۹۰ واحد نشست.

ارزش کل معاملات ۱۳ اسفند ۹۷ بورس تهران در حالی به بیش از ۷۴۱ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن دو میلیارد و ۵۶۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۴۹ هزار و ۱۳۴ نوبت داد و ستد بود.

۱۳ اسفند ۹۷ بورس همچنان شاهد معاملاتی کم حجم و رخوت‌آور در کلیت معاملات بود اگرچه افزایش قیمت‌ها در بازار کالاهای مصرفی باعث شده تا بورس‌بازها این روزها بهانه‌ای برای تحرک در بازار میان تک‌سهم‌ها داشته باشند.

گروه قند و شکر با توجه به رشد قیمت‌ها و پس از‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آن گروه دارویی‌ها، لبنیات و شرکت‌های غذایی به تبع رشد قیمت انتظاری با اقبال خریداران روبه‌رو بودند. این در حالی است که جذاب شدن خرید سهام در نمادهای معاملاتی مختلف انتظار برای سبزپوش شدن نماگرهای منتخب بورسی برای ۱۴ اسفند ۹۷ را افزایش داده است.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 13 اسفند 97 بورس - افزایش شاخص بازار دوم

حفاری نفت و گاز در جهان طی ۲۰۱۹ بیشتر می‌شود

به نقل از اویل پرایس، پس از بهبود حفاری نفت و گاز جهانی در ۲۰۱۸، سال جاری سرعت رشد حفاری در سراسر جهان افزایش می یابد. رهبر بلامنازع حفاری در سال گذشته آمریکا بود. با افزایش تولید شیل، این کشور همچنان سردمدار رشد حفاری در ۲۰۱۹ خواهد بود. به جز آمریکا، فعالیت حفاری در جهان ۲.۵ درصد افزایش می یابد و انتظار می رود ۴۶۲۰۹ چاه در ۲۰۱۹ حفر شود. رشد حفاری در ۲۰۱۸، ۱.۶ درصد بود.
تحلیلگران نفتی جهان حفاری در ۸ منطقه دنیا را پیش بینی کرده اند که بزرگترین تولیدکنندگان نفت و گاز دنیا در این مناطق قرار دارند. این هشت منطقه عبارتند از آمریکای شمالی به جز کشور آمریکا، آمریکای جنوبی، غرب اروپا، شرق اروپا/اتحاد جماهیر شوروی سابق، آفریقا، خاورمیانه، خاور دور/جنوب آسیا و اقیانوس آرام جنوبی.
انتظار می رود به جز خاورمیانه بقیه مناطق شاهد افزایش حفاری در سال جاری نسبت به ۲۰۱۸ باشند. حفاری در خاورمیانه احتمالا ۰.۵ درصد کاهش خواهد داشت ولی ۲۰۱۹ سالی قدرتمند برای تولید کنندگان اصلی خاورمیانه خواهد بود. رشد حفاری نفت و گاز دریایی از بازار کل حفاری جهان پیشی می گیرد. در حالی که فعالیت حفاری کل دنیا به جز آمریکا ۲.۵ درصد در سال جاری رشد می‌کند، انتظار می‌رود حفاری دریایی بیش از ۶ درصد افزایش یابد و به ۲۲۰۴ چاه برسد.
فعال ترین مناطق حفاری دریایی عبارتند از شرق کانادا، برزیل، نروژ، نیجریه، عربستان، چین و هند. ماه گذشته تحقیقات ریستاد انرژی نشان داد که تولید نفت جهان در آب‌های عمیق ۷۰۰ هزار بشکه در روز از ۲۰۱۸ افزایش یافته و به بالاترین رکورد ۱۰.۳ میلیون بشکه در روز در ۲۰۱۹ می‌رسد. دلیل آن هم میادین نفتی جدید در بریتانیا و خلیج مکزیک آمریکا است.
علاوه بر برزیل و آمریکا ، سایر تولیدکنندگان آب های عمیق آنگولا، نروژ و نیجریه خواهند بود. حفاری آمریکای شمالی که شامل کانادا و مکزیک می شود ۵.۱ درصد در سال جاری افزایش می‌یابد. انتظار می‌رود حفاری در کانادا در سال جاری ثابت بماند. تعداد چاههای مکزیک طی ماه‌های گذشته افزایش یافته است. آمریکای جنوبی شاهد ۱.۷ درصد رشد در حفاری خواهد بود. در حالی که مشکلات اقتصادی باعث کاهش فعالیت حفاری در ونزوئلا و آرژانتین خواهد شد، ولی برزیل و گویان این کاهش ۱۵.۸ درصدی را جبران خواهند کرد. حفاری در غرب اروپا ۳.۹ درصد افزایش می‌یابد. فعالیت دریایی نروژ بیشتر می شود و رشد حفاری در انگلستان مشابه سال ۲۰۱۸ یعنی ۵.۷ درصد خواهد بود.
شرق اروپا/اتحاد جماهیر شوروی سابق شاهد ۱.۴ درصد افزایش حفاری خواهد بود. سال گذشته رشد حفاری در این منطقه ۴.۳ درصد بود که عامل اصلی آن روسیه و بزرگترین تولید کننده نفت این کشور یعنی رزنفت بود. سریع ترین رشد حفاری با ۸.۷ درصد متعلق به آفریقا خواهد بود که آنگولا و مصر عوامل اصلی این رشد هستند.
حفاری در خاورمیانه ۰.۵ درصد کاهش می یابد ولی برترین تولید کنندگان نفت اوپک یعنی عربستان، عراق و امارات به ترتیب شاهد ۵.۴ درصد، ۱ درصد و ۲.۵ درصد رشد خواهند بود. رشد حفاری در خاور دور و آسیای جنوبی ۲.۶ درصد است. این منطقه در ۲۰۱۸ شاهد ۱۲ درصد رشته حفاری بود. در اقیانوس آرام جنوبی هم حفاری ۳ درصد افزایش می یابد. رشد فعالیت استرالیا ۲ درصد خواهد بود.(تسنیم)

امارات نفت خود را در زیر زمین ذخیره می‌کند

به نقل از بیزینس رکوردر، شرکت نفت دولتی امارات اعلام کرد: قرارداد ۱.۲ میلیارد دلاری برای ساختن ذخیره‌سازی نفت در دریای عرب با کره جنوبی امضا کرده است. شرکت ملی نفت ابوظبی (ADNOC) اعلام کرد: قراردادی با کره جنوبی برای ساخت ذخیره زیرزمینی نفت به حجم ۴۲ میلیون بشکه در فجیره امارات امضا کرده است که در شرق امارات قرار دارد.
سلطان الجابر رئیس شرکت ملی نفت ابوظبی اعلام کرد این پروژه امنیت انرژی این کشور را بهبود می‌بخشد. این قرارداد پس از دیدار شیخ محمد با رئیس جمهور کره جنوبی به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار امضا شد و قرار است تا سال ۲۰۲۲ نهایی شود.امارات روزانه حدود ۳ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند. شرکت ملی نفت امارات در ماه نوامبر تفاهم‌نامه‌ای با شرکت‌های نفتی برای کشف و ذخیره‌سازی نفت در جنوب هند امضا کرد. امارات معمولاً حدود شش ماه ۳ میلیون بشکه در پایانه کاگوشیما در جنوب ژاپن ذخیره‌سازی دارد. (فارس)

افزایش سرمایه ۷۵ درصدی بزرگترین شرکت بورس ایران ثبت شد

شرکت فولاد مبارکه که مجددا” بعد از ۱۷ ماه در مجمع فوق العاده ۲۷ بهمن ماه جایگاه خود را به عنوان بزرگترین شرکت بورس ایران از لحاظ سرمایه اسمی پس گرفت،افزایش سرمایه ۷۵ درصدی از محل سود انباشته را به ثبت رساند. سرمایه اسمی “فولاد” از ۷۵ به ۱۳ هزار میلیارد تومان افزایش یافت و در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید. این تامین مالی ۵.۵ هزار میلیارد تومانی با ۴ هدف بازیافت مخارج سرمایه ای طرح های در دست اجرا، بازیافت مخارج سرمایه ای مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های فرعی و وابسته، بازیافت مخارج سرمایه ای تملک سرمایه گذاری های بلند مدت و اصلاح ساختار مالی صورت گرفته است. (بورس پرس)

نظر بدهید