گزارش ۱۳ خرداد ۹۸ بورس – همچنان افزایش شاخص کل

0
335

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۲۴۳۹ واحدی به ۲۲۶,۹۸۳ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۳,۵۱۹ میلیارد ریال (۳۷۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸,۴۵۸ میلیارد ریال (تقریبا ۳۰۰۹ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۸,۵۹۶ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 13 خرداد 98 بورس - همچنان افزایش شاخص کل

بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸ بورس با افزایش ۲۴۳۹ واحد به رقم ۲۲۶ هزار و ۹۸۳ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز افزایشی بوده و با رشد ۱۲۹۳ واحد به رقم ۵۳ هزار و ۶۰۰ واحد رسید. ارزش روز شرکت‌های حاضر در بورس امروز به بیش از ۸۵۶ هزار میلیارد تومان رسید.

در این روز معامله‌گران بورس بیش از ۴.۹ میلیارد اوراق بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۳۲۸ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۳۵۱ میلیارد تومان دادوستد کردند.

همچنان افزایش شاخص کل در روز ۱۳ خرداد ۹۸

در روز ۱۳ خرداد ۹۸ در فرابورس ایران نیز شاخص کل ۵۸ واحد رشد کرده و به رقم ۲۹۱۰ واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران امروز به بیش از ۱۶۳ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران فرابورس بیش از ۱.۶ میلیارد برگه بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۱۸۵ هزار نوبت معامله و به ارزش ۸۳۸ میلیارد تومان دادوستد کردند.

همچنان بخش عمده جریان نقدینگی در حال گردش در سهم‌های کوچک و متوسط با محوریت و لیدری سهام خودرویی و بانکی است. از طرفی، سهام کالایی نیز با وجود تحمل فشار از جانب بازار جهانی وضعیت نسبتا متعادلی را سپری می‌کنند. به طور کلی، پیشتازی بورس در شرایطی رخ می‌دهد که کاهش محسوس دمای ریسک سیاسی موجب افت تقاضای احتیاطی دلار و سکه شده است.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 13 خرداد 98 بورس - همچنان افزایش شاخص کل

برنامه‌ریزی چین برای مواجه با شرایط بحرانی جنگ تجاری با آمریکا

با تشدید جنگ تجاری میان آمریکا و چین، به نظر می‌رسد پکن و غول‌های انرژی این کشور برای بدترین سناریوی ممکن که در آن جنگ سال‌ها ادامه خواهد داشت و روی سیاست تأمین نفت خارجی چین تأثیر می‌گذارد آماده می‌شوند.
این تصور که چین ممکن است روزی شاهد این باشد که جلوی تأمین نفت مورد نیاز این کشور از خارج گرفته شود باورنکردنی بود، اما اکنون برخی از تحلیلگران و مدیران صنعت نفت چین اظهار می‌کنند که چین باید برای بدترین سناریوی ممکن که به دلیل یک اختلاف تجاری طولانی ممکن است بر تأمین نفت این کشور تأثیر بگذارد، آماده شود.
چین اکنون از بدترین منظر ممکن مانند آنچه آمریکا در قبال ایران انجام داد به تأمین نفت خود نگاه می‌کند. مسلماً چین اکنون بیش از گذشته معتقد است که تحریم‌های مشابه آمریکا علیه یک کشور ممکن است برای خودش هم اتفاق بیافتد.
مدیران صنعت نفت چین اظهار کردند که صنعت نفت این کشور در صورت وخامت بیشتر جنگ تجاری، باید یک برنامه اضطراری تهیه کند. همچنین مدیران چینی تاکید کرده‌اند که چین باید تلاش کند به خودکفایی در تأمین انرژی دست پیدا کند.
طی سال گذشته بزرگترین تولیدکنندگان انرژی چین بهره‌برداری از چاه‌های نفت و گاز بیشتری را آغاز کردند تا تولید نفت و گاز طبیعی در این کشور که بزرگترین واردکننده نفت در جهان به شمار می‌رود را افزایش دهند.
به نظر می‌رسد چین در ماه‌های اخیر به پر کردن ذخایر نفت استراتژیک خود اقدام کرده و میزان واردات نفت را ۱۰ درصد افزایش داد، در حالی که تولید پالایشی این کشور ۵ درصد رشد داشت.
به دلیل اختلافات تجاری، چین در چند ماه گذشته میزان اندکی نفت و گاز طبیعی مایع از آمریکا وارد کرده است، در حالی که سال گذشته وارداتش از این کشور رونق چشمگیری پیدا کرده بود.
چین از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون چهار محموله از آمریکا دریافت کرده است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۲۳ محموله دریافت کرده بود. به علاوه، واردکنندگان LNG چینی اظهار کرده‌اند که افزایش تعرفه‌ها آن‌ها را برای خرید LNG آمریکا محتاط کرده است و انتظار می‌رود خریداران چینی بیشتری به دلیل ابهامات پیرامون جنگ تجاری، از واردات LNG آمریکا بپرهیزند. (بلومبرگ)

اعطای ۳۴۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های اقتصادی

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی فروردین ماه سال ۱۳۹۸ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۳۴۲.۰ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۸۴.۷ هزار میلیارد ریال (معادل ۳۲.۹ درصد) افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی فروردین ماه سال جاری مبلغ ۲۲۷.۲ هزار میلیارد ریال معادل ۶۶.۴ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۵۱.۴ هزار میلیارد ریال معادل ۲۹.۳درصد افزایش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در فروردین ماه سال جاری معادل ۸۷.۴ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۸.۵ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۲۲۷.۲ هزار میلیارد ریال) است.
از ۱۰۵.۹ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۲.۶ درصد آن (مبلغ ۸۷.۴ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است. (بانک مرکزی)

فروش یک میلیون و ۸۵ هزار بشکه نفت‌خام در بورس انرژی

برگزاری ۱۷ مرحله عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی در هفت ماه اخیر، به فروش یک میلیون و ۸۵ هزار بشکه نفت خام منتهی شده است. از آبان‌ماه پارسال تا‌کنون، نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران طی ۱۰ مرحله در بورس انرژی عرضه شده و نتیجه آن، فروش یک میلیون و ۱۵ هزار بشکه نفت خام بوده است. همچنین عرضه نفت خام سنگین شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی از امسال کلید خورد که از دو عرضه برگزار شده، تنها یک عرضه به معامله رسید و طی آن، ۷۰ هزار بشکه نفت سنگین معامله شد. (دنیای اقتصاد)

نظر بدهید