گزارش ۱۳ مرداد ۹۸ بورس – افزایش شاخص کل بورس

0
424

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۱۳ مرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۰۷۶ واحدی به ۲۵۵,۵۳۰ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۹,۸۴۰ میلیارد ریال (۳۲۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹,۱۲۴ میلیارد ریال (تقریبا ۲۷۱۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۵,۹۳۰ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 13 مرداد 98 بورس - افزایش شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸ بورس ، ۱۰۷۶ واحد رشد کرده و به رقم ۲۵۵ هزار و ۵۳۰ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن ۹۶۲ واحد رشد کرده و به رقم ۶۳ هزار و ۵۷۵ واحد رسید. زمزمه‌های حذف ارز مرجع از کلیه معادلات اقتصادی سبب شده تا گروه‌هایی همچون شرکت‌های دارویی، قند و شکری و لاستیک‌سازان در کانون توجه معامله‌گران قرار بگیرند.

سهام شرکت‌های خودرویی در ۱۳ مرداد ۹۸ بورس

سهام شرکت‌های خودرویی در معاملات امروز به صورت دسته‌جمعی با صف خرید همراه بودند. موارد مختلفی در خصوص علل صف‌نشینی خودرویی‌ها مطرح است که در این قسمت به دو مورد آن اشاره می‌شود.

مورد نخست انتظار برای افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی خودرویی‌ها است. ممکن است موج دیگری از افزایش سرمایه تجدید ارزیابی به سراغ این نمادها بیاید. با این حال این موج خرید نمی‌تواند نشانه‌ای از ارزندگی بنیادی سهام خودرویی باشد بلکه بیشتر رجوع بازار به حافظه خود از اثر تجدید ارزیابی دارایی در قیمت سهام و بستر آماده خودرویی برای رشد قیمتی به دنبال این بهانه است.

بهانه دوم که می‌تواند رشد قیمتی سهام خودرویی را توجیه کند یأس از رشد قیمتی سهام شرکت‌های بزرگ‌تر با وجود سیگنال‌های قدرتمند بنیادی است. به این ترتیب نقدینگی به سمت دیگر گروه‌ها مانند خودرو هجوم آورده است تا بتواند از این محل با بهانه‌های موجود سود کسب کند.

با این حال این نگاه کوتاه‌مدت بوده و فارغ از نوسان آتی نمادهای خودرویی برای نمادهای بزرگ نیز باید انتظار رشد قیمتی را کشید. در این میان به تدریج با مشخص شدن اثر ریسک‌ها مانند قیمت‌های جهانی بر صورت‌های مالی بزرگان بورسی می‌توان انتظار واکنش مثبت بازار را داشت.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 13 مرداد 98 بورس - افزایش شاخص کل بورس

شمارش معکوس برای اقتصاد چین

مایکل آسلین، استاد دانشگاه استنفورد در مجله فارن پالیسی از آغاز شمارش معکوس بمب ساعتی در اقتصاد چین خبر داد. او در این یادداشت می‌نویسد: رشد اقتصادی چین پایین‌ترین نرخ خود را در طول سه دهه گذشته تجربه می‌کند. بدتر از آن گزارش اخیری است که درخصوص کل بدهی‌های چین منتشرشده که بالای ۳۰۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است.
همزمان ساختار صادرات چین به آمریکا از هم فروپاشیده است. کمپانی‌های بزرگ مانند گوگل و دل نیز تولیدات خود را در چین کاهش داده‌اند.
درحالی‌که به‌طرز دراماتیکی رشد اقتصاد چین آهسته و دموکراسی هنگ‌کنگ با خطر روبه‌رو شده، ژاپن و کره‌جنوبی نیز وارد یک جنگ سرد جدید شده‌اند، آن آینده با شکوهی که برای شرق آسیا پیش‌بینی شده بود، درحال از بین رفتن است.
در واقع، ضعف منطقه برای دهه‌ها توسط اینکه چین قطعا قدرت جهانی خواهد شد، نادیده گرفته شد. در زیر نام این شهرهای پر زرق و برق منطقه شرق آسیا، چیزی جز صدای شکستن شنیده نمی‌شود. این نویسنده بر این باور است که آمدن ترامپ اوضاع را برای کشورهای شرق آسیا بدتر نیز کرده است. (دنیای اقتصاد)

وضعیت گازهاى فلر شده در ایران و جهان

در حین تولید نفت، گازهایی همراه با نفت استخراج می‌شوند. از آنجایی که دولتمردان و شرکت‌های نفتی سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در این زمینه انجام داده‌اند، عمده این گازها یا مورد استفاده قرار می‌گیرند یا حفظ و نگهداری می‌شوند. با این حال، قسمتی از این گازها به علت محدودیت‌های فنی، مقرراتی یا اقتصادی، مشعل سوزی یا فلر می‌شوند. در نتیجه، میزان قابل توجه گاز فلر در سایت‌های نفتی سرتاسر جهان ۱۴۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را در سال می‌سوزاند که نسبت به سال ٢٠١٧ قریب به ٣ درصد رشد داشته است و موجب انتشار بیش از ۳۰۰ میلیون تن گاز دی‌اکسید کربن در محیط جوی می‌شود.
پدیده سوزاندن گازهای اضافه در مکان‌های استخراج نفت و گاز، به غیر از پیامدهای زیست محیطی ناخوشایند، آثار منفی اقتصادی در قالب اتلاف گازهای حاصله و انتشار آنها در اتمسفر بدون اقدام به جمع‌آوری و کسب منفعت از طریق فروش و یا تبدیل به محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر در بردارد.
ایران به لحاظ حجم گاز فلر، سومین کشور جهان پس از کشورهای روسیه و عراق است. در سال ٢٠١٨ حجم گاز فلر ایران ١٧.٣ میلیارد مترمکعب بوده است. (اتاق تهران)

آمریکا جایگزین نفت ایران راهی بازار خواهد کرد

آمریکا نفت خام سبک جدیدی را راهی بازار کرده و برای خریداران آسیایی فرستاده است تا جایگزین نفت خام ایران برای تامین نیازهای بزرگترین کشورهای تولیدکننده محصولات پلاستیکی در منطقه باشد.
پالایشگاه‌ها و تولید‌کنندگان فراورده‌های پتروشیمی در کره جنوبی خرید نفت خام سبکی که در تگزاس و نیومکزیکو تولید می‌شود را آغاز کرده‌اند.
این نفت خام جدید که سفارش آن برای دو ماه آینده ثبت شده، سبک است و طبعی شیرین دارد و ناخالصی‌های موجود در آن، از جمله گوگرد، در حد پایینی است.
بازارهای آسیا در پی جایگزین‌ کردن نفت وارداتی از ایران هستند و قطر، نیجریه، نروژ، و آمریکا جایگزین‌های خرید نفت برای این کشورها به شمار می‌آیند. (بلومبرگ)

نظر بدهید