گزارش ۱۴ اردیبهشت ۹۸ بورس – رشد دسته جمعی قیمت ها

0
318

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۱۴ اردیبهشت ۹۸ بورس، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۴۴۸۰ واحدی به ۲۲۴,۵۸۹ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۶,۰۲۴ میلیارد ریال (۱,۲۰۹ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸,۳۱۲ میلیارد ریال (تقریبا ۱,۵۷۳ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۱,۵۵۴ میلیارد ریال بوده است. گزارش ۱۴ اردبیهشت ۹۸ بورس بیانگر رشد دسته جمعی قیمت‌ها و تداوم شتاب شاخص کل است.

گزارش 14 اردیبهشت 98 بورس - رشد دسته جمعی قیمت ها

در پایان معاملات ۱۴ اردیبهشت ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل، با افزایش ۴ هزار و ۴۸۰ واحد به رقم ۲۲۴ هزار و ۵۸۹ واحد رسید.

معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۶.۴ میلیارد اوراق حق تقدم و سهام در قالب ۳۶۰ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۶۰۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

در فرابورس ایران نیز شاخص کل در مدار رشد قرار گرفته وبا افزایش ۲۱ واحدی و رقم ۲ هزار و ۶۶۵ واحد رسید.

رشد دسته جمعی قیمت‌ها – ۱۴ اردیبهشت ۹۸ بورس

بازار سهام هفته جدید را با رشد دسته جمعی قیمت‌ها و تداوم شتاب شاخص کل شروع کرد. چشم‌انداز تورمی منعکس شده از سایر بازارها، تالار شیشه‌ای را به گزینه مطلوب برای سرمایه‌های سرگردان بدل کرده‌است و علیرغم رشد ۲۵ درصدی شاخص کل، هنوز اثری از عقب‌نشینی خریداران دیده نمی‌شود.

بدون شک بازار سهام برای ادامه مسیر رو به رشد خود نیازمند اصلاح و استراحت چند روزه است. تجربه رشد‌های سریع و افسارگسیخته نیز نشان می‌دهد که چنین روندی در میان‌مدت می‌تواند با عرضه‌های سنگین و رقابت برای حفظ سودهای کسب شده، معاملات روزانه را از مسیر اصلی خارج کند و راه رسیدن به هدف‌های قیمتی را بسیار زمان‌بر و فرسایشی نماید.

این موضوع در نقد امکان رشد و پتانسیل‌های بازار سهام برای پر کردن فاصله خود با بازارهای موازی نیست و صرفا بر این مسئله تاکید می‌کند که هیجان و تشدید سرعت برای رسیدن به هدف، سرمایه‌گذاران را با افزایش حساسیت به تحرکات لحظه‌ای و تبعاتی از این دست همراه خواهد کرد که می‌تواند منجر به تکرار هیجانات در مسیر معکوس شود.

با توجه به حجم عرضه‌ها در سقف قیمت‌های روزانه در نمادهای پربیننده و پر معامله، فاصله گرفتن از مسیر هیجانی در روزهای آتی محتمل است. اما تراکم خریداران برای عقب نیفتادن از مسیر صعودی نیز یک سناریوی محتمل در پیش روی سهامداران است. در چنین شرایطی، اولویت سرمایه‌های تازه‌وارد به سهم‌های کمتر رشد کرده و سهم‌های است که در فضای مجازی و در رسانه‌ها بیشتر به آن پرداخته می‌شود.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 14 اردیبهشت 98 بورس - رشد دسته جمعی قیمت ها

کاهش ۳۸ درصدی ارزش تجارت ایران و آمریکا

آمار گمرک ایران حاکی از کاهش ۳۸ درصدی ارزش تجارت ایران و آمریکا در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۶ است. براساس آمار گمرک ایران از تجارت خارجی ۱۲ ماهه سال گذشته، در این مدت در مجموع مبادلات تجاری ایران و آمریکا نسبت به سال پیش از آن ۳۸ درصد کاهش داشته است. ایران در سال گذشته ۱۵۰۲ تن کالا به آمریکا صادر کرده که ارزش صادرات غیرنفتی ایران به این کشور در مجموع بیش از ۴۵ میلیون دلار بوده است.
این درحالی است که صادرات ایران در سال ۱۳۹۶ به آمریکا ۳۵۵۰ تن، به ارزش ۱۳۲ میلیون دلار بوده است. این رقم نشان از کاهش ۸۷ میلیون دلاری صادرات ایران به آمریکا داشته است. از سوی دیگر در سال گذشته، ۶۹ هزار تن کالا از آمریکا وارد ایران شده که ارزش آن به بیش از ۱۴۲ میلیون دلار می‌رسد. واردات ایران از آمریکا در سال گذشته نسبت به سال پیش از آن از لحاظ وزنی ۸۵ درصد افزایش داشته، اما ارزش واردات از آمریکا در سال گذشته ۱۶ درصد کاهش یافته است.
به‌طوری‌که در سال ۱۳۹۶ حدود ۳۷ هزار تن کالا به ارزش حدود ۱۷۰ میلیون دلار از آمریکا وارد شده بود. براساس آمار گمرک ایران، اقلام وارداتی ایران از آمریکا عمدتا مربوط به مواد غذایی بوده که در این میان کنجاله سویا و ذرت دامی که به‌عنوان خوراک دام استفاده می‌شود، از مهم‌ترین کالاهای وارداتی ایران از آمریکا بوده است. در مقابل، صادرات ایران به آمریکا نیز بیشتر مربوط به مواد غذایی است؛ به‌طوری‌که لبنیات، میوه خشک، شیرینی، زعفران و زرشک جزو کالاهای مهم صادراتی ایران به آمریکا در سال ۱۳۹۷ به‌شمار می‌روند. (ایسنا)

پیش‌بینیIMF از ذخایر‌ ارزی ۱۰۳ میلیارد دلاری ایران در ۲۰۱۹ به‌رغم تحریم‌ها

صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود موسوم به چشم‌انداز اقتصادی منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی اعلام کرد ذخایر ارزی ایران در پایان سال ۲۰۱۸ به ۱۰۸.۳ میلیارد دلار رسیده است. ذخایر ارزی ایران در سال پیش از آن ۱۱۱.۷ میلیارد دلار گزارش شده بود.
بر اساس پیش بینی این نهاد بین‌المللی با وجود تلاش‌های آمریکا برای فشار حداکثری به اقتصاد ایران ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۱۹ همچنان بالای ۱۰۰ میلیارد دلار باقی خواهد ماند و ایران رتبه سوم خود در منطقه را از نظر میزای ذخایر ارزی خود حفظ خواهد کرد.
صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۱۹ به ۱۰۳.۲ میلیارد دلار برسد که در میان ۳۱ کشور منطقه فقط دو کشور عربستان و امارات ذخایر ارزی بیشتری نسبت به ایران خواهند داشت.
ذخایر ارزی عربستان در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۴۹۵.۷ میلیارد دلار و ذخایر ارزی امارات ۱۱۳.۹ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.
کل ذخایر ارزی کشورهای منطقه نیز ۱۱۴۸.۶ میلیارد دلار پیش بینی شده که ۹ درصد از این رقم سهم ایران است.
ذخایر ارزی برخی کشورهای دیگر منطقه عبارت است از: الجزایر ۵۵.۶ میلیارد دلار، بحرین ۲ میلیارد دلار، عراق ۵۳.۲ میلیارد دلار، کویت ۳۷.۲ میلیارد دلار، لیبی ۷۷.۷ میلیارد دلار، عمان ۱۶.۱ میلیارد دلار، افغانستان ۸.۴ میلیارد دلار، . پاکستان ۱۰ میلیارد دلار. (تسنیم)

بیکاری آمریکا در پایین‌ترین سطح ۵۰ سال اخیر

نرخ بیکاری در آمریکا به ۳.۶ درصد کاهش یافت و در پایین‌ترین سطح ۵۰ سال اخیر قرار گرفت.
وزارت کار آمریکا در گزارشی اعلام کرد با ثبت یکصد و نهمین ماه متوالی از روند مثبت اشتغال‌زایی، برای ۲۶۳ هزار نفر اشتغال‌زایی صورت گرفته و نرخ بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان با رسیدن به ۳.۶ درصد در پایین‌ترین سطح خود از دسامبر سال ۱۹۶۹ تاکنون قرار گرفته است. از طرف دیگر اقتصاد امریکا در ماه آوریل در بخش غیر کشاورزی ۲۶۳ هزار شغل ایجاد کرده است که این هم از نظر اقتصادی مهم و معنی‌دار است. (ایبنا)

نظر بدهید