گزارش ۱۴ اسفند ۹۷ بورس – عقب‌نشینی خریداران

0
157

ناظر اقتصاد: ۱۴ اسفند ۹۷ بورس با کاهش در شاخص کل مواجه بود شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۱۶۴۵ واحدی به ۱۶۲.۵۹۳واحد رسید. گزارش ۱۴ اسفند ۹۷ بورس، بیانگر عقب‌نشینی خریداران نظاره‌گر تابلوهای معاملاتی بازار سهام است. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۷۷۸۱ میلیارد ریال (۳۹۴۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۶۳۹۴ میلیارد ریال (تقریبا ۳۷۰۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۶۵۲۷ میلیارد ریال بوده ‌است.

در پایان معاملات سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷ بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس)، شاخص کل قیمت و بازده نقدی با کاهش ۱۶۴۵ واحدی به رقم ۱۶۲ هزار و ۵۹۳ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۸۲ واحدی عدد ۳۰ هزار و ۸۲۳ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۲۰۵۰واحدی به رقم ۱۸۱ هزار و ۶۴۸ واحد دست یافت.

گزارش 14 اسفند 97 بورس - عقب‌نشینی خریداران گزارش 14 اسفند 97 بورس - عقب‌نشینی خریداران

عقب‌نشینی خریداران – ۱۴ اسفند ۹۷ بورس

شاخص بازار اول در حالی با کاهش ۱۵۷۱ واحدی به رقم ۱۲۱ هزار و ۹۲۴ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۱۵۷۶ عدد ۳۱۳ هزار و ۶۹۹ واحد را به نمایش گذاشت. ۱۴ اسفند ۹۷ همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۲۶ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۶۴ واحد نشست.

ارزش کل معاملات ۱۴ اسفند ۹۷ بورس تهران در حالی به بیش از ۷۷۸ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن دو میلیارد و ۲۶۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۳۶ هزار و ۳۲۴ نوبت داد و ستد بود.

۱۴ اسفند ۹۷ بورس در حالی شاهد معاملاتی کم حجم و متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی بود که تمایل برخی حقوقی‌ها برای تسویه اعتبار و همچنین ثبت عملکرد پایان سال از طریق شناسایی سود و معاملات درون گروهی منجر به عقب‌نشینی خریداران نظاره‌گر تابلوهای معاملاتی بازار سهام شد. با این همه تک‌سهم‌ها به ویژه آن دسته از شرکت‌هایی که از رانت خبری برخوردار هستند همچنان برای گروه‌هایی از معامله‌گران با مطلوبیت همراه است.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 14 اسفند 97 بورس - عقب‌نشینی خریداران

سومین ناکامی عرضه نفت در بورس انرژی این بار با یک میلیون بشکه

برای ششمین بار یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران با قیمت پایه ۵۹ دلار و ۶۳ سنت در بورس انرژی عرضه شد اما در نهایت مشتری برای خرید آن پیدا نشد. تاکنون ۶ بار نفت خام در بورس انرژی عرضه شده و این سومین مرتبه است که هیچ مشتری برای خرید اقدام نکرد. (بورس پرس)

عربستان ظرفیت پالایشگاهی خود را در آمریکا افزایش می‌دهد

به نقل از اویل پرایس، عبدالعزیز الجدیمی، رئیس فعالیت‌های پایین‌دستی آرامکو گفت علی رغم روابط پیچیده عربستان و آمریکا در زمینه های مختلف، شرکت نفت بزرگ عربستان، آرامکو همچنان بازار آمریکا را استراتژیک می‌بیند و طرح هایی برای گسترش بزرگترین پالایشگاه آمریکا با یک مجموعه پتروشیمی دارد.
بزرگترین پالایشگاه آمریکا و بزرگترین پالایشگاه در آمریکای شمالی موتیوا با ظرفیت ۶۳۰ هزار بشکه در روز است. این پالایشگاه در بندر آرتور تگزاس قرار دارد و توسط آرامکوی عربستان کنترل می‌شود. موتیوا قصد دارد ۶.۶ میلیارد دلار برای توسعه پالایشگاه بندر آرتور و ساخت مواد شیمیایی و ۱.۹ میلیارد دلار در مجتمعی در تگزاس برای تولید بنزن و پاراکسیلن سرمایه‌گذاری کند.
الجدیمی با اشاره به اینکه هدف آرامکو راه اندازی تاسیسات در اواخر ۲۰۲۲ یا ۲۰۲۳ است، گفت:« سرمایه‌گذاری ما در موتیوا پس از جدایی از شل و اضافه کردن مواد شیمیایی ثابت می کند که ما به آمریکا به عنوان یک بازار رو به رشد و پر منفعت نگاه می کنیم ». آرامکوی عربستان طرحی بلندپروازانه برای دو برابر کردن ظرفیت پالایشگاهی خود دارد و به شدت در فعالیت های پالایشگاهی و تولید مواد شیمیایی در سراسر جهان سرمایه‌گذاری می‌کند چون می‌خواهد بازارهای پایین دستی بیشتری را برای نفت خام خود حفظ کند.
امین ناصر، مدیر اجرایی آرامکو در مصاحبه ای گفت که این شرکت نفتی قصد دارد میلیاردها دلار برای به دست آوردن گاز طبیعی در آمریکا هزینه کند. این طرح بخشی از استراتژی آرامکو برای تقویت تجارت گاز خود و تبدیل شدن به یک بازیگر اصلی در زمینه گاز طبیعی جهان است. (تسنیم)

تورم کره جنوبی ۰.۵ درصد شد!

به نقل از تریدینگ اکونومیکس، تورم ۱۲ ماهه منتهی به ماه فوریه کره جنوبی به تنها ۰.۵ درصد رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه قبل ۰.۳ درصد کاهش یافته است و پایین‌ترین سطح تورم ثبت شده این کشور در طول ۲.۵ سال اخیر به شمار می‌رود. کاهش شدید قیمت مواد غذایی و هزینه‌های حمل و نقل یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش نرخ تورم کره جنوبی عنوان شده است.
بالاترین نرخ تورم در بخش‌های مختلف مربوط به تورم بخش لوازم منزل با تورم ۳.۲ درصدی بوده است و پس از این بخش، هتل‌داری و رستوران با تورم ۲.۸ درصدی و نوشیدنی با تورم ۲.۶ درصدی قرار داشته‌اند. از طرف دیگر نرخ تورم حمل و نقل با منفی ۴.۲ درصد و مواد غذایی با منفی ۳.۲ درصد، بیشترین نقش را در کاهش تورم داشته‌اند.
تورم بخش ارتباطات و بهداشت و درمان نیز منفی و به ترتیب معادل منفی ۲.۳ و منفی ۰.۹ درصد عنوان شده است. بانک مرکزی کره جنوبی هفته پیش اعلام کرده بود با تداوم روند کاهشی کنونی، رسیدن به نرخ تورم صفر درصدی نیز چندان دور از انتظار نیست. نرخ تورم استاندارد سازمان توسعه و همکاری اقتصادی که تغییرات قیمتی کالاهای انرژی و کشاورزی را در نظر نمی‌گیرد، در ۱۲ ماه منتهی به ماه فوریه ۲۰۱۹ در این کشور ۱.۱ درصد بوده است. (بورس پرس)

شرکت های قندی مجاز به واردات شکر شدند

یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه واردات شکر توسط کارخانجات در سال جاری به دلیل کاهش ٣٠ درصدی نیشکر استان خوزستان ممنوع بود گفت: مجوز برای واردات ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن شکر در سال ٩٨ توسط کارخانجات چغندر قند صادر شد. به دلیل عدم تأمین حقابه کشاورزان خوزستانی تولید نیشکر از ٩٠٠ هزارتن به ۶۰۰ هزارتن کاهش یافته که این میزان تولید نیاز سه ماه اول سال ٩٨ را تأمین می‌کند اما برای سه ماه دوم باید واردات انجام شود تا نیاز بازار تأمین شود. این مقادیر در سه ماه اول ٩٨ وارد ایران می‌شود.
(بورس پرس)

نظر بدهید