گزارش ۱۵ تیر ۹۸ بورس – کاهش ۳۵۰۰ واحدی شاخص کل بورس

0
276

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات شنبه ۱۵ تیر ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۳۴۹۸ واحدی به ۲۴۵,۴۴۵ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در ۱۵ تیر ۹۸ بورس‌ ۱۰,۹۲۷ میلیارد ریال (۱,۴۴۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۱,۴۲۴ میلیارد ریال (تقریبا ۲,۰۴۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۸,۸۶۴ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 15 تیر 98 بورس - کاهش 3500 واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات شنبه ۱۵ تیر ۹۸ بورس با ۳۴۹۸ واحد رشد به رقم ۲۴۵ هزار و ۴۴۵ واحد رسید.

معاملات امروز با فشار عمومی فروش در قریب به اتفاق گروه‌های بورسی آغاز شد. جای خالی خریداران و فقدان تقاضای موثر برای سهام سبب شد تا شاخص کل ضمن کاهش بیش از ۱.۴ درصدی، سنگین‌ترین افت خود را از میانه اردیبهشت‌ماه تجربه کند. دو ماه قبل، اوج‌گیری تنش‌های سیاسی و بروز تلاطم‌های شدید در بازار جهانی به عامل خروج معامله‌گران از موقعیت سهامداری مبدل شد و قیمت‌ها را به صورت گسترده وادار به عقب‌نشینی کرد.

وضعیت بازار در ۱۵ تیر ۹۸ بورس

اما در معاملات امروز، بازار سهام از حیث اطلاعات و شفافیت و عملکرد در موقعیت دیگری قرار دارد. قیمت‌ها طی این مدت در پی انتقال آخرین موج‌های تورم به حوزه فروش بنگاه‌های بورسی و انتظار برای بهبود جو منفی بازار جهانی رشدهای شتابانی را تجربه کرده بودند و سهام را برای عرضه در موقعیتی جذابی قرار دادند. به این ترتیب، پس از تبلور عملکرد ماهانه و سالانه در قیمت‌ها، خریداران در انتظار ایجاد موج دیگری از گزارش‌ها (عملکرد فصلی شرکت‌ها) از هفته قبل گارد احتیاطی گرفتند و رغبت چندانی به خرید از خود نشان ندادند و برآیند تقریبا صفری برای نماگر بازار رقم زدند.

با وجود این، در معاملات شنبه ۱۵ تیر ۹۸ بورس فروشندگان میدان‌دار معاملات شدند و در گروه‌های مختلف-اعم از کالایی و غیرکالایی- قیمت‌ها را تحت فشار شدید قرار دادند. بخش عمده عقب‌نشینی بیش از ۳ هزار واحدی دماسنج اصلی بورس تهران در معاملات امروز نتیجه مستقیم فشار عرضه در غول‌های کالایی اعم از پتروشیمی و فلزات بود. «فارس» و «فولاد» به عنوان نمایندگان دو صنعت بزرگ بازار سهام بیشترین فشار را بر شاخص کل وارد کردند و دیگر نمادهای این دو گروه نیز همسو به جریان عمومی بازار در وضعیت منفی قرار دارند. به طبع، در فضای منفی امروز کوچک‌ترهای این گروه افت‌های شدیدتری را تجربه می‌کنند و حتی برخی از نمادهای این گروه‌ها مشغول دادوستد در محدوده صف فروش شدند.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 15 تیر 98 بورس - کاهش 3500 واحدی شاخص کل بورس

کمک مالی ۳ میلیارد دلاری قطر به پاکستان در قالب سرمایه‌گذاری

دولت قطر اعلام کرد نخستین بخش از کمک‌های مالی که به پاکستان وعده داده شده بود به دولت اسلام آباد تحویل داده شده است. اخیرا و ضمن سفر امیر قطر به پاکستان قرار شد دوحه ۳ میلیارد دلار کمک برای پاکستان در نظر بگیرد و این بودجه را به سرمایه‌گذاری در خاک پاکستان اختصاص دهد.
در نخستین مرحله قطر ۵۰۰ میلیون دلار به پاکستان تحویل داده است به وعده خود رنگ اجرایی شدن ببخشد.
بانک مرکزی پاکستان ضمن تائید وصول این مبلغ اعلام کرد: با دریافت کمک‌های مالی از قطر ذخایر ارزی کشور بالاتر می رود و تقریبا ۱۵ میلیارد دلار خواهد شد.
اگر سرمایه‌گذاری سه میلیارد دلاری قطر در خاک پاکستان تکمیل شود میزان تراکنش‌های مالی دو کشور به بیش از ۹ میلیارد دلار می‌رسد.
قطر در نظر دارد در بخش انرژی و به خصوص گاز سرمایه گذاری کند و نیازهای پاکستان به گاز را تامین کند.
عمران خان اعلام کرده بود: کسری بودجه و همچنین مشکلات اقتصادی را با استفاده از کمک کشورهای همسایه و دوست حل خواهد کرد.
با این حال پاکستان مجبور به دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول شده و پاکستان که در شرایط نابسامان اقتصادی قرار دارد و شرایط صندوق التهاب زیادی به بازار پاکستان وارد کرده است، ماه گذشته با صندوق بین المللی پول در خصوص دریافت وام ۶ میلیارد دلاری به توافق رسیده بود. (بلومبرگ)

کاهش ۲۳ هزار میلیارد از بودجه‌ عمرانی

با وجود تصویب پرداخت ۶۶ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی در سال جاری، تصمیم اخیر دولت بر این شده که با توجه به شرایط و منابع، با کاهش حدود ۲۳ هزار میلیارد تومانی حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان به این بخش اختصاص پیدا کند.
اعلام اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه از این حکایت دارد که قرار شده برای سال جاری حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان برای اتمام طرح‌های نیمه تمام عمرانی اختصاص پیدا کند.
در حالی اظهارات نوبخت بیانگر بودجه ۴۳ هزار میلیارد تومانی عمرانی در سال جاری است که قیاس آن با رقم مصوب در بودجه امسال نشان از کاهش حدود ۲۵ هزار میلیارد تومانی دارد.
این چندمین تغییر در بودجه‌های عمرانی از زمان ارائه لایحه بودجه ۱۳۹۸ تا اجرای آن است؛ به طوری که در لایحه دولت تا بیش از ۶۴ هزار میلیارد تومان برای این بخش پیشنهاد شده بود که با توجه به پیش‌بینی شرایط و کاهش هزینه‌ها این رقم تعدیل و با ۶۲ هزار میلیارد تومان به مجلس ارائه شد. اما در نهایت رقم ۶۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی برای بودجه عمرانی در سال جاری مصوب و در قانون گنجانده شد.
اینکه اکنون این رقم ۴۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده، ظاهراً به دلیل بررسی و اصلاحاتی است که در مورد منابع بودجه انجام شده و فعلاً تصمیم بر این است که ۴۳ هزار میلیارد تومان به بودجه‌های عمرانی اختصاص پیدا کند. اما بعید نیست که بسته به شرایط، اگر منابع پاسخگو باشد ارقام بیشتری اختصاص پیدا کند یا دچار تغییرات دیگری شود.
با وجود حدود ۸۰ هزار طرح عمرانی نیمه تمام و منابع بیش از ۵۰۰ هزار میلیاردی که برای تکمیل آن‌ها لازم است، تأمین بودجه‌های عمرانی در سال همواره با چالش‌های همراه بوده و شاید بتوان گفت در چندین سال گذشته هیچ گاه بودجه‌های این بخش به طور کامل محقق نشده است، چراکه هزینه‌های زیاد دولت به ویژه در بخش جاری که عمده آن را حقوق و دستمزد تشکیل می‌دهد و قابل حذف نیست، موجب می‌شود در زمان کاهش منابع برای تأمین سایر هزینه‌ها در بخش‌های دیگر از بودجه‌های عمرانی تا حدی که می‌توان چشم‌پوشی کرد.
برای سال جاری حدود ۴۸۸ هزار میلیارد تومان منابع جهت انجام هزینه‌ها در سال در بودجه مصوب شده است که از این رقم ۳۵۲ هزار میلیارد تومان مربوط به هزینه‌های جاری، ۶۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان مربوط به بودجه‌های عمرانی و تا ۲۹ هزار میلیارد تومان مربوط به تملک دارایی‌های مالی است.
منابع دولت برای انجام این هزینه‌ها در سه بخش باید تأمین شود که ۲۳۸ هزار میلیارد تومان آن مربوط به درآمدهاست که عمده آن را مالیات را تشکیل می‌دهد. همچنین ۱۵۸ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی و ۵۱ هزار میلیارد تومان از محل فروش اوراق پیش‌بینی شده است.
حال اینکه این درآمدها به ویژه درآمدهای نفتی با توجه به شرایط تحریمی موجود تا چه اندازه قابل تحقق باشد، خود می‌تواند در تصمیم‌گیری دولت برای اصلاحاتی در منابع و مصارف بودجه مؤثر بوده و در مورد آن پیش‌بینی‌ها داشته باشد که کاهش بودجه‌های عمرانی نیز از جمله این موارد است. (ایسنا)

نظر بدهید