گزارش ۱۵ مرداد ۹۸ بورس – تاثیر شعله ور شدن آتش جنگ تجاری

0
296

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۱۵ مرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۱۱۸۶ واحدی به ۲۵۵,۵۱۲ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۳,۴۵۳ میلیارد ریال (۲۴۷۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹,۶۶۷ میلیارد ریال (تقریبا ۱۷۰۱ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۸,۹۴۵ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 15 مرداد 98 بورس - تاثیر شعله ور شدن آتش جنگ تجاری

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۱۵ مرداد ۹۸ بورس ، با کاهش هزار و ۱۸۶ واحدی روبرو شد و به رقم ۲۵۵ هزار و ۵۱۲ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم وزن ۲۷۴ واحد رشد کرده و به رقم۶۴ هزار و ۸۱۶ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از ۹۳۸ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران بورس بیش از ۳.۳ میلیارد ورقه بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۳۰۷ هزار نوبت معامله و به ارزش هزار و ۳۴۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

گروه‌های بزرگ کالایی در جلسه امروز هر کدام یک نماینده در فهرست نمادهای موثر بر افت شاخص دارند. «فارس» و «فولاد» به عنوان بزرگترین شرکت‌های سهامی گروه‌های پتروشیمی و فلزات اساسی را نمایندگی می‌کنند و «شپنا» و «کگل» نیز فشار عرضه در گروه‌های پالایشی و معدنی را به نمایش گذاشته‌اند.

شعله‌ورتر شدن آتش جنگ تجاری در ۱۵ مرداد ۹۸ بورس

شعله‌ورتر شدن آتش جنگ تجاری سبب شده تا رشد ملایم قیمت‌ها در دادوستدهای امروز بازار جهانی نتواند بر فشار عرضه در این گروه‌ها غلبه کند. در شرایطی که جنگ تجاری به مرحله جنگ ارزی وارد شده است برخی تحلیلگران اقتصادی دنیا به این مساله اشاره می‌کنند که عدم عقب‌نشینی دو طرف این جنگ می‌تواند رکود بزرگ اقتصادی را طی یک سال آینده رقم بزند.

با این حال نسبت قیمت به سود بسیار پایین برخی از این نمادها مانع از افت حداکثری قیمت در این گروه‌ها شده است. به نظر می‌رسد ادامه اصلاح قیمتی در این گروه‌ها و برخی نشانه‌های کوچک از بهبود وضع بازارهای جهانی بتواند مسیر معاملاتی بازار سهام را کاملا تغییر دهد؛ چرا که در این شرایط بزرگان کالایی از نظر قیمتی بسیار جذاب جلوه خواهند کرد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 15 مرداد 98 بورس - تاثیر شعله ور شدن آتش جنگ تجاری

ذخایر آبی در فصل اول سال ۱۳۹۸

وضعیت ذخایر آبی در فصل اول ۹۸ اعلام شد. بررسی آمارها نشان می‌دهد که ارتفاع بارندگی‌ها تا پایان خردادماه در سال آبی جاری، نسبت به مدت زمان مشابه سال آبی گذشته، رشد چشمگیر ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است. کشوری که طی ۱۱ سال گرفتار خشکسالی مستمر شده بود، بارندگی‌های بی‌سابقه را در فروردین‌ماه امسال تجربه ‌کرد که نظیر آن تنها در سال ۷۱ به‌عنوان پربارش‌ترین سال آبی نیم‌قرن اخیر کشور مشاهده شده بود.
بارش‌های بی‌سابقه در سال آبی جاری ۹۸-۹۷ موجب شد تا جان تازه‌ای به پهنه‌های آبی کشور دمیده شود و بیش از ۴۰ تالاب بزرگ کشور پرآب شود. ارزیابی‌ها همچنین گواهی می‌دهد تولید انرژی نیروگاه‌های برق‌آبی در خردادماه امسال نسبت به اردیبهشت‌ماه، ۱۱۰ درصد رشد را ثبت کرده است. همچنین طی خردادماه ۹۸ تعداد منابع آب زیرزمینی در کل کشور نسبت به ماه گذشته ۰۱/۰ درصد افزایش داشته است. (دنیای اقتصاد)

بنگاه‌های برتر معدنی در سال ٢٠١٨

موسسه PwC در گزارش اخیر خود به بررسی سالانه روند جهانی بخش معدن در ۴۰ شرکت برتر جهان با استفاده از داده‏‌های بازار سرمایه پرداخته ‏است.
نسبت بدهی به دارایی این شرکت از سال ٢٠١۵ شروع به کاهش کرده و در سال ٢٠١٨ به ۵۰ درصد رسیده است. بدین معنا که بر خلاف سال‏‌های گذشته، در حال حاضر نیمی از دارایی‌‏های این ‏شرکت‌‏ها از محل حقوق صاحبان سهام و نیمی دیگر از محل بدهی‌های آنها تامین می‌شود.
نتایج بررسی‌‏ها نشان می‌دهد دولت‌‏ها در سال ٢٠١٨ نسبت به سال ٢٠١٧ منافع بیشتری از محل ارزش ایجاد شده توسط این شرکت‏‌هاى معدنى کسب کرده‌‏اند.
نسبت بدهی به دارایی برای ۴۰ شرکت برتر دنیا در سال‌های مختلف حدوداً بین ۴۱ درصد تا ۵۱ درصد متغیر است. نسبت بدهی، توانایی شرکت برای تعهد به دیون خود را منعکس می‌کند و نشان می‌دهد چند درصد از دارایی‌های بنگاه از محل بدهی‌های شرکت می‌باشد. در اینجا نیز نسبت بدهی در سال ۲۰۱۰ برای ۴۰ شرکت برتر دنیا در کمترین حالت خود (۴۱.۰۴ درصد) و در سال ۲۰۱۵ بیشترین مقدار خود را که برابر ۵۴.۳۵ درصد می‌باشد، تجربه کرده است و در سال ۲۰۱۸ نیز این نسبت برابر با ۵۰ درصد می‌باشد.
هرچقدر نسبت بدهی یک شرکت بالاتر باشد یعنی آن شرکت با ریسک بیشتری مواجه است چون بخش بیشتری از دارایی‌هایش از محل بدهی‌ها تامین می‌شود. این نسبت در سال ۱۳۹۷ برای شرکت چادرملو، که یکی از شرکت‌های مطرح بورس در حوزه معدن در ایران است، ۲۶ درصد می‌باشد. مقایسه نسبت بدهی به دارایی شرکت چادرملو با ۴۰ شرکت برتر معدنی جهان، نشان‌دهنده فاصله تقریبا ۲۸ واحد درصدی این شرکت با شرکت‌های معدنی جهان است. (اتاق تهران)

توقف واردات محصولات کشاورزی آمریکا توسط چین

در ادامه شعله‌ورشدن جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن، چین قرار است اقدام تجاری جدید آمریکا را تلافی کند. دولت چین قصد دارد از خریداران دولتی این کشور بخواهد واردات محصولات کشاورزی آمریکا را متوقف کنند.
این اقدام احتمالی چین پس از آن انجام می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد از اول سپتامبر تعرفه ۱۰ درصدی را بر کالا‌های وارداتی از چین به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار اعمال خواهد کرد. با وضع تعرفه‌های جدید هم‌اکنون آمریکا تقریبا بر تمام کالا‌های وارداتی چین تعرفه‌های ۱۰ درصدی یا ۲۵ درصدی اعمال کرده است.
گفته می‌شود تعرفه‌های جدید طیف وسیعی از کالا‌های چینی از لباس تا گوشی همراه را شامل می‌شود. وضع تعرفه‌های جدید بر کالا‌های چینی یک روز پس از دور تازه گفتگو‌های تجاری بین واشنگتن و پکن انجام شد. ترامپ مانند همیشه این مذاکرات را سازنده خواند، اما رئیس‌جمهور چین را متهم کرد که برای دستیابی به توافق نهایی تجاری تعلل می‌کند.
آمریکا پیشتر نیز بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالا‌های وارداتی از چین، تعرفه ۲۵ درصدی اعمال کرد. ترامپ تراز تجاری منفی آمریکا در برابر چین را ناعادلانه توصیف می‌کند و مدعی است که پکن علی‌رغم وعده‌های قبلی واردات کالا‌های آمریکایی به ویژه محصولات کشاورزی را افزایش نداده است. (بلومبرگ)

نظر بدهید