گزارش ۱۶ اردیبهشت ۹۸ بورس – سقوط شاخص کل بورس

0
1042

ناظر اقتصاد: گزارش ۱۶ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر سقوط شاخص کل است. در پایان معاملات ۱۶ اردیبهشت ۹۸ بورس، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۸۲۳۵ واحدی به ۲۱۵.۸۲۰ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۴.۸۰۵میلیارد ریال و در فرابورس ۸۷۶۰ میلیارد ریال (تقریبا ۹۶۶میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۲.۵۹۹ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 16 اردیبهشت 98 بورس - افت شاخص کل بورس

سقوط شاخص کل بورس – ۱۶ اردیبهشت ۹۸ بورس

گزارش ۱۶ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر سقوط شاخص کل است. در پایان معاملات ۱۶ اردیبهشت ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل، با کاهش ۸۲۳۵ واحد به رقم ۲۱۵ هزار و ۸۲۰ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز ۱۲۸۴ واحد افت کرده و به رقم ۴۴ هزار و ۸۱۶ رسید. ارزش روز بازار به بیش از ۸۲۸ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۵.۳ میلیارد برگه بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۳۴۰ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۴۵۰ میلیارد تومان دادوستد کردند.

عمده نمادهای بورسی در کاهش شاخص بورس اثرگذار بودند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به نمادهای فولاد، فارس، فملی، کگل، شپنا، شبندر، کچاد اشاره کرد.

شاخص قیمت با معیار وزنی و ارزشی ۲۳۶۴ واحد افت کرده و به رقم ۶۱ هزار و ۹۷۵ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۸۹۴ واحد افت کرده و به رقم ۳۱ هزار و ۱۹۶ واحد رسید. شاخص آزاد شناور با کاهش ۹۲۵۳ واحد به رقم ۲۴۴ هزار و ۶۷۰ واحد رسید. شاخص بازار اول بورس با کاهش ۶۵۰۸ واحد به رقم ۱۶۲ هزار و ۴۲۷ واحد رسید و شاخص بازار دوم بورس با افت ۱۴ هزار و ۳۳۰ واحدی به رقم ۴۱۳ هزار و ۶۰۱ واحد رسید. با توجه به اینکه بازار دوم عمدتاً مربوط به معاملات بلوکی است و افت بیش از حد شاخص در این بازار نشان می‌دهد معاملات بلوکی باعث افت شاخص بورس شده‌اند.

در فرابورس ایران نیز شاخص کل ۳۹ واحد افت کرده و به رقم ۲۶۲۳ ریال رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از ۱۵۲ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۲.۸ میلیارد برگه بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۲۲۸ هزار نوبت معامله و به ارزش ۸۷۱ میلیارد تومان دادوستد شدند.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 16 اردیبهشت 98 بورس - افت شاخص کل بورس

عربستان نفت را به آمریکا ارزان می‌فروشد

به نقل از بلومبرگ، عربستان سعودی که بزرگترین صادر کننده نفت در جهان به شمار می‌رود قیمت انواع نفت صادراتی خود به آمریکا را در ماه ژوئن کاهش داد. به نظر می‌رسد هدف از این کاهش قیمت نفت کاهش دادن نگرانی دولت آمریکا نسبت به قیمت حامل‌های انرژی پس از لغو تمدید معافیت‌های کشورهای خرید نفت ایران است.
البته عربستان قیمت نفت صادراتی به دیگر نقاط جهان را افزایش داد و در واقع در حال سود بردن از افزایش تقاضا در بازارهای اروپایی و آسیایی است. عربستان نخستین کشوری است که قیمت نفت برای ماه آتی را یک ماه جلوتر تعیین و دیگر کشورها بر این اساس بر نفت خود قیمت‌گذاری می‌کنند. اوپک و دیگر کشورهای تولید کننده نفت متعهد شدند تا عرضه نفت سنگین و پرسولفور را به بازار جهانی را کاهش دهند. شرکت‌های آمریکایی در حال بالا بردن عرضه نفت سبک از ذخایر شیل به بازار هستند. شرکت آرامکوی عربستان قیمت نفت برای تمام مشتریان آسیایی و شمال غرب اروپا را افزایش داده و این سیاست را برای مشتریان منطقه مدیترانه نیز در پیش گرفته است. (فارس)

سفر رییس بانک جهانی به مصر برای حمایت از اصلاحات اقتصادی

به نقل از منافن، رییس بانک جهانی تاکنون و در جریان سفر دوروزه خود که از شنبه آغاز شده است با رییس‌جمهور، وزیر سرمایه‌گذاری و همکاری‌های بین‌المللی و دیگر مقام‌های ارشد دولت و پارلمان مصر دیدار کرده است تا درباره جزییات پیشرفت برنامه اصلاح اقتصادی مصر مذاکره کند. دیوید مالپاس، رییس بانک جهانی در دیدار با رییس‌جمهور مصر گفت: موفقیت مصر برای برقراری ثبات در منطقه حیاتی است. ما از اجرای اصلاحات ساختاری در اقتصاد مصر استقبال می‌کنیم و بر ضرورت اقدامات بیشتر به خصوص درمورد یارانه‌ها، مدیریت، شفافیت تسهیلات و سازمان‌های دولتی تاکید می‌کنیم.
مصر فرصت بسیار بزرگی دراختیار دارد که از طریق توسعه بخش خصوصی اقتصاد خود را تقویت کند. این امر می‌تواند شامل بخش انرژی، گردشگری و صنایع مربوط به کشاورزی باشد که هم شغل‌های جدیدی ایجاد می‌کند و هم استانداردهای زندگی در مصر را بالاتر می‌برد. رییس جدید بانک جهانی از مشارکت این بانک در فاز بعدی برنامه اصلاحات ساختاری مصر خبر داد که شامل بهبود وضعیت آموزش، سلامت و حمایت‌های اجتماعی و کاهش فقر خواهد بود. مالپاس همچنین بر ضرورت ادامه همکاری‌ها بین مصر و بانک جهانی تاکید کرد و افزود: تلاش برای کمک به دیگر کشورهای آفریقایی در مدت زمان ریاست دوره‌ای مصر بر اتحادیه آفریقا ادامه خواهد داشت.
وی در جریان این سفر جزییات پروژه جدید بانک جهانی برای حمایت از کارآفرینی در مصر و بسته‌های حمایتی از شرکت‌های کوچک و متوسط به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار را نیز تشریح کرد. این پروژه بخشی از برنامه حمایتی بانک جهانی از اصلاحات اقتصادی مصر است که فرصت‌های بیشتری را برای زنان و جوانان در این کشور فراهم می‌کند. این پروژه منابع قابل تخصیص به شرکت‌های کوچک و متوسط را افزایش می‌دهد که بخش مهمی از مشکلات پیش روی این شرکت‌ها را برطرف خواهد کرد. (ایبنا)

دو راهکار جدید برای بهبود عملکرد همکاری‌های تجاری ایران و هند

در جریان نشست مشترک گدام دارمندرا سفیر جدید هند در تهران و غلامحسین شافعی رئیس مجلس بخش خصوصی ایران، تصویر آینده تجارت ایران و هند ترسیم شد. دارمندرا از برنامه‌ریزی این کشور برای فعال کردن یک بانک جدید در کنار یوکو بانک خبر داد تا در تسهیل همکاری‌های اقتصادی دو کشور ایفای نقش کند. با توجه به مشکلات بانکی موجود مبادله کالا با کالا می‌تواند به‌عنوان یک راه‌حل موثر مورد توجه قرار گیرد. اگر بتوانیم در روند تجارت محصولات جدیدی اضافه کنیم حجم مناسبات بین دو کشور افزایش پیدا می کند.با مذاکره برای در نظر گرفتن بندر شهید بهشتی در مسیر توسعه روابط تجاری بین ایران و هند می‌توانیم سطح روابط دو کشور را ارتقا دهیم.
از طرف دیگر بیشتر تمرکز بر استفاده از ظرفیت‌های بندر چابهار است. ظرفیتی که می‌تواند در مسیر توسعه روابط موثر باشد.مذاکره در مورد تجارت ترجیحی بین دو کشور از جمله برنامه‌های آتی هند در ارتباط با ایران است. شافعی نیز با اشاره به همکاری‌های دو کشور اعلام کرد: به زودی در چابهار شاهد تاثیرگذاری ایران و هند خواهیم بود. با وجود آنکه هنوز مشکلات بانکی به قوت باقی است و یوکو بانک هند به دلیل فعالیت‌های انحصاری در ارتباط با تجار ایرانی موانع زیادی در برابر فعالیت‌های طرف ایرانی به وجود می‌آورد اما می‌توان به ظرفیت‌های فراوان برای همکاری‌های دو جانبه اشاره کرد.
باید سیاست‌های جدیدی برای تسهیل روابط تدوین کرد. امروز شاهد افزایش تعرفه‌های وارداتی برای برخی از کالاهای صادراتی ایران به هند هستیم. این سیاست در حالی اتخاذ شده که همین محصولات در هندوستان تولید نمی‌شود یا تولید آنها در سطح اندکی صورت می‌گیرد.لازم است در مورد نوع روابط دو کشور از شیوه‌های جدید استفاده شود. شافعی از برنامه تجار افغانستان برای راه‌اندازی پرواز مستقیم بین مشهد، چابهار و بیرجند خبر داد و گفت: بدون شک با راه‌اندازی این خط هوایی، همکاری‌های تجاری ایران، هند و افغانستان آسان‌تر می‌شود. (بورس پرس)

نظر بدهید