گزارش ۱۶ شهریور ۹۸ بورس – ادامه روند صعودی شاخص بورس تهران

0
443

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۱۶ شهریور ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با افزایش ۴۴۲۳ واحدی به ۲۹۴,۶۰۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۱۶,۶۳۹ میلیارد ریال (۱۶۰۹ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۷,۸۲۷ میلیارد ریال (تقریبا ۲۳۹۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲۰,۴۶۳ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 16 شهریور 98 بورس - ادامه روند صعودی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس تهران در گزارش ۱۶ شهریور ۹۸ بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۱۶ شهریور ۹۸ بورس با افزایش ۴۴۲۳ واحد به رکورد جدید ۲۹۴ هزار و ۶۰۱ واحد رسید. همچنین شاخص کل با معیار هموزن ۱۶۸۳ واحد رشد کرده و به رقم ۸۰ هزار و ۸۸۸ واحد رسید.

امروز ارزش روز بازار در ۱۶ شهریور ۹۸ بورس تهران به بیش از یک میلیون و ۷۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. معامله‌گران بورس امروز بیش از ۳.۸ میلیارد سهم اوراق مالی و حق‌تقدم در قالب ۴۲۲ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۶۶۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل ۱۶ شهریور ۹۸ بورس تهران که هفته گذشته را با جهش ۴.۱ درصدی پشت سر گذاشته بود، به روند صعودی خود در دادوستدهای امروز تداوم بخشید. رشد قیمت در بیش از ۸۰ درصد از نمادهای بورسی باعث شد تا نماگر اصلی سهام که معاملات امروز را از سطح ۲۹۰ هزارواحد آغاز کرده بود، با افزایشی معادل ۴۳۰۰ واحد در ارتفاع ۲۹۴ هزار واحدی قرار بگیرد. افزایش پی‌درپی شاخص سهام در شرایطی رقم می‌خورد که سایر بازارها روند متزلزلی را عموما در مدار منفی تجربه کرده‌اند.

به بیان آماری، نماگر اصلی بازار سهام برای هفت هفته متوالی در مدار صعودی حرکت کرده است و این در حالی است که برآیند حرکت دلار در این مدت نزولی بوده است و در بازار مسکن هم شاهد فشار بر قیمت‌ها و کاهش نرخ تورم هستیم.

با وجود این، تداوم رشد قیمت‌ها و آهنگ تند شاخص سهام در مسیر صعودی محل بحث و مجادله فراوان از سوی فعالان سهام قرار گرفته است. شماری از تحلیلگران تداوم چنین روندی را مستلزم عبور سهام از محدوده بنیادی و حرکت به سمت منطقه هشدار قلمداد کرده‌اند و دشواری صعود ممتد قیمت‌ها به دلیل عدم حمایت پشتوانه‌های بنیادی، خاصه در سهم‌های کوچک، تاکید دارند.

اما شماری دیگر، ضمن تاکید بر ظرفیت‌های سهام بنیادی برای ادامه صعودی آرام در نیمه دوم سال-به‌ویژه بزرگان و وابستگان بازار جهانی- نااطمینانی‌های گسترده در حوزه سیاسی-برجام و رابطه با غرب- و بازار جهانی-جنگ تجاری- را موانع اصلی این مسیر می‌دانند.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 16 شهریور 98 بورس - ادامه روند صعودی شاخص بورس تهران

سرمایه‌گذاری ۲۸۰ میلیارد دلاری چین در ایران

چین اعلام کرده است که ۲۸۰ میلیارد دلار در صنعت نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری می‌کند؛ اقدامی که در میانه جنگ تجاری چین و آمریکا و رقابت شدید دو کشور همزمان با تحریم‌های آمریکا علیه ایران به شدت مورد توجه قرار گرفته است.
تزریق این منابع مالی بخشی از توافق ۴۰۰ میلیارد دلاری است که در سال ۲۰۱۶ بین دو کشور اتفاق افتاد و اخیراً در جریان سفر وزیر امور خارجه ایران به پکن مورد توجه قرار گرفته است.
این سرمایه‌گذاری به گونه‌ای انجام خواهد شد که راهکاری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا از سوی شرکت‌های چینی پیدا شود. (ایبنا)

نرخ بیکاری ژاپن در پایین‌ترین سطح ۲۶ سال اخیر

وزارت امور داخلی ژاپن در آماری اعلام کرد نرخ بیکاری این کشور در ماه ژوئن با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۲.۲ درصد رسیده است که پایین‌ترین نرخ بیکاری این کشور طی ۲۶ سال اخیر محسوب می‌شود. طی این مدت شمار افراد بیکار ژاپنی با ۷۰ هزار نفر کاهش به ۱.۵۴ میلیون نفر رسیده است که از آوریل ۱۹۹۳ تاکنون بی سابقه بوده است.
به دنبال کمبود نیروی کار و سالمندتر شدن جمعیت، یافتن نیروی مناسب برای بسیاری از شرکت‌های ژاپنی دشوار شده است به گونه‌ای که تا پایان ماه ژوئن، شمار افرادی که برای نخستین بار در جستجوی شغل هستند ۶۰ هزار نفر کاهش پیدا کرده است.
طی این مدت نرخ بیکاری برای مردان با ۰.۲ درصد کاهش به ۲.۴ درصد و برای زنان با ۰.۱ درصد کاهش به ۲.۱ درصد رسیده است. طبق اعلام وزارت رفاه، بهداشت و کار ژاپن، در حال حاضر به ازای هر ۱۰۰ فرد جویای شغل، ۱۵۹ موقعیت شغلی وجود دارد.
مونهیسا تامورا، محقق موسسه ” دایوا ریسرچ” گفت: با افزایش شمار افراد دارای شغل، به نظر می‌رسد روند دشوار یافتن فرد مورد نظر برای کارفرمایان ژاپنی ادامه داشته باشد. وی با هشدار نسبت به تشدید جنگ تجاری بین چین و آمریکا گفت که با توجه به وابستگی اقتصاد ژاپن به صادرات، ممکن است بازار کار این کشور در صورت تداوم وضعیت فعلی تحت تاثیر قرار گیرد.
متوسط نرخ بیکاری ژاپن در بین سال‌های ۱۹۵۳ تا ۲۰۱۹ معادل ۲.۷۲ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده با ۵.۵ درصد در ماه ژوئن سال ۲۰۰۲ و کمترین رقم با یک درصد در نوامبر ۱۹۶۸ به ثبت رسیده است. تا پایان ماه ژوئیه، ۷۷.۹ درصد جمعیت بین ۱۵ تا ۶۴ سال ژاپنی شاغل بوده‌اند که این رقم از زمان ثبت آمار اشتغال این کشور در سال ۱۹۶۸ تاکنون بی سابقه بوده است. (ایسنا)

کاهش ۷۰ درصدی تجارت ایران با آمریکا

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی اداره آمار آمریکا نشان می‌دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۷ ماه نخست سال‌ جاری میلادی افت ۷۰ درصدی داشته است. مبادلات تجاری دو کشور در ۷ ماه نخست سال میلادی گذشته بالغ بر ۱۶۰.۱ میلیون دلار بوده که این رقم در مدت مشابه امسال به ۴۹ میلیون دلار کاهش یافته است. براساس این گزارش صادرات آمریکا به ایران در ماه‌های ژانویه تا جولای امسال ۴۷.۸ میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۵۱ درصدی داشته است. آمریکا در ماه‌های ژانویه تا جولای ۲۰۱۸ بالغ بر ۹۷.۸ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.
واردات آمریکا از ایران در ۷ ماه نخست امسال نیز با کاهش ۹۸ درصدی به ۱.۲ میلیون دلار رسیده است. در مدت مشابه سال قبل واردات آمریکا از ایران ۶۲.۳ میلیون دلار بوده است.
ایران در میان مقاصد صادراتی آمریکا رتبه ۱۵۸ و در میان منابع وارداتی این کشور رتبه ۲۰۲ را به خود اختصاص داده است. براساس این گزارش در هفتمین ماه سال‌جاری میلادی ۶.۳ میلیون دلار کالا از آمریکا به ایران صادر و ۰.۲ میلیون دلار کالا از ایران وارد شده است. (تسنیم)

نظر بدهید