گزارش ۱۷ اردیبهشت ۹۸ بورس – روند کاهشی شاخص کل بورس

0
616

ناظر اقتصاد: گزارش ۱۷ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر روند کاهشی شاخص کل بورس است. در پایان معاملات ۱۷ اردیبهشت ۹۸ بورس، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۷۶۲۳ واحدی به ۲۰۸,۱۹۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۱,۷۴۳ میلیارد ریال (۸۶۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۶,۴۱۳ میلیارد ریال (تقریبا ۱۳۷۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۲.۵۹۹ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 17 اردیبهشت 98 بورس - روند کاهشی شاخص کل بورس

روند کاهشی شاخص کل بورس – ۱۷ اردیبهشت ۹۸ بورس

گزارش ۱۷ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر روند کاهشی شاخص کل بورس است. در پایان معاملات ۱۷ اردیبهشت ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل، ۷۶۲۴ واحد افت کرده و به رقم ۲۰۸ هزار و ۱۹۶ واحد رسید.

شاخص کل بورس هم‌وزن نیز با کاهش ۱۵۵۲ واحد به رقم ۴۳ هزار و ۲۶۴ واحد رسید. ارزش روز بازار به بیش از ۷۹۹ هزار میلیارد تومان رسید، معامله‌گران بیش از ۴.۴ میلیارد برگه بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۲۷۹ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۱۷۱ میلیارد تومان دادوستد کردند.

معامله‌گران فرابورس بیش از ۱.۶ میلیارد سهام و حق تقدم در ۱۵۰ هزار معامله و به ارزش ۶۴۱ میلیارد تومان دادوستد کردند.

معاملات ۱۷ اردیبهشت ۹۸ نیز تحت تاثیر اخبار منفی و انتظارات هیجانی سرمایه‌گذاران با ریزش قیمت‌ها همراه بود. موج نزولی قیمت‌ها پس از تجربه یک روند صعودی پرقدرت با انتشار اخبار منفی و رفتار متقابل اخبار و بازار، بار دیگر داستان تکراری اصلاح پر سرعت را به یاد سهامداران آورد. ترس از ریزش بیشتر قیمت‌ها در مرحله بعدی به عنوان عامل اصلی محرک فروشندگان وارد شد و فشار فروش‌ها را تشدید کرد.

در برخی از سهم‌ها شاهد تجمیع فروشندگان و رسوب آن‌ها در صف‌های فروش بودیم و در برخی دیگر از سهم‌ها پدیدار شدن خریداران در قیمت‌های پایین‌تر افزایش حجم و ارزش معاملات و تاثیر منفی بر شاخص کل را در پی داشت. در میان صنایع مطرح بازار، سهام گروه خودرویی، بانکی بیش از سهم‌های دیگر در صف‌های فروش قفل شدند و از سوی دیگر در گروه شیمیایی، فلزات اساسی و پالایشی شاهد تحرک بیشتر معامله‌گران در کف قیمت مجاز روزانه و افزایش حجم معاملات بودیم.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 17 اردیبهشت 98 بورس - روند کاهشی شاخص کل بورس

مذاکرات تجاری ایالات متحده و چین در معرض خطر شکست

روز یکشنبه رئیس‌‌جمهوری آمریکا تهدید کرد تا هفته آینده تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار از واردات چینی را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش خواهد داد. تهدید و تغییر موضع ترامپ درحالی است که دو غول اقتصادی دنیا با برگزاری مذاکرات چند ماه است تلاش می‌کنند به جنگ‌تجاری خود پایان دهند.
این تهدیدات ترامپ که از توییتر مخابره می‌شد، مقامات چینی را شوکه کرد. به گفته یکی از منابع مطلع در چین، پس از این تهدید پکن تصمیم گرفت سفر هیات تجاری خود به واشنگتن برای ادامه مذاکرات را لغو کند.
به گزارش «سی‌ان‌ان»، تهدید ترامپ لرزه به اندام بازارهای سهام جهانی انداخت، و شاخص‌‌ها در نقاط مختلف دنیا روندی نزولی در پیش گرفتند.
در این باره بیشترین کاهش را شاخص ترکیبی شانگ‌های با ۵.۶ درصد تجربه کرد. پس از انتشار این خبر ارزش قراردادهای آتی نفت نیز کاهش یافت درحالی‌که قیمت‌ طلا افزایش یافت. (دنیای اقتصاد)

کمبود نفت سنگین در بازارهای جهانی

شرکت‌های نفتی در ایالات متحده از نفت خام سبک‌تر استفاده می‌کنند تا شکاف موجود بین نفت خام آمریکا و نفت سولفوره و سنگین که از اوپک می‌گرفتند را پُر کنند.
محموله‌های نفت خام از کارتل ۱۴ نفره اوپک به بنادر آمریکایی در ماه فوریه به کمترین میزان در ۳۳ ساله اخیر کاهش یافته که بخشی از آن به دلیل پیمان بین اوپک و تولیدکنندگان هم پیمان آنها برای کم کردن تولید و جلوگیری از عرضه جهانی بیش از حد تقاضا است.
مسائل دیرینه و مزمن با تولید نفت ونزوئلا و تحریم‌های ایالات متحده مبنی بر محدود کردن بیشتر خرید نفت ایران، در دسترس بودن سنگین‌ترین نوع نفت جهان را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. در اوایل ماه فوریه، تولید کنندگان نفت خام ایالات متحده سبک ترین نفت خام را از سال ۱۹۸۵ تا کنون پالایش کردند. نفتی که در آن ماه استخراج شده بود، تنها ۱.۲۵ درصد گوگرد داشت.
تولید کنندگان اوپک به احتمال زیاد به زودی وارد بازی نمی‌شوند. عربستان سعودی نشان داده که به دنبال کاهش‌های بیشتر در سال ۲۰۱۹ است. این اتفاق فقط چند روز قبل از آخرین لغو معافیت‌های ایالات متحده به خرید نفت خام ایران صورت گرفت. رقابت سخت‌تری برای بشکه نفت خام سنگین در آینده به وجود خواهد آمد. (بلومبرگ)

منتفی شدن افزایش قیمت بنزین

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که هیچ گونه افزایش قیمت بنزین نخواهیم داشت و احیای کارت سوخت تنها برای ساماندهی بنزین است و مصرف آن هم سقفی ندارد.
در این جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی موضوعات مهم اقتصادی از جمله اصلاح ساختار بودجه مطرح شد که قرار بود توسط دولت انجام شود. آقای نوبخت سناریوهای مختلفی را بیان‌ کرد و در نهایت قرار شد کمیته‌ مشترکی با مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و روی سناریوها کار مشترکی صورت بگیرد تا در مهلت زمانی چهار ماهه کار انجام شود.
بحث دیگر مربوط به موضوع افزایش قیمت بنزین بود که سناریوهای مختلفی مطرح شد و در نهایت جمع بندی مجلس شورای اسلامی این بود که افزایش قیمت بنزین نخواهیم نداشت و بنزین هزار تومانی همچون گذشته عرضه می‌شود. برای این کار باید ساماندهی لازمه برای عرضه سوخت و اقدامات برای جلوگیری از قاچاق سوخت صورت بگیرد. در این‌ راستا قرار شد کارت‌های سوخت احیا شود و دولت هم همکارهای لازم را انجام دهد. (ایسنا)

نظر بدهید