گزارش ۱۷ تیر ۹۸ بورس – ادامه افزایش شاخص کل

0
363

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۲۸۰۵ واحدی به ۲۴۹,۲۵۲ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸ بورس‌ ۱۳,۰۴۰ میلیارد ریال (۱۹۲۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹,۴۹۳ میلیارد ریال (تقریبا ۲۲۸۱ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۸,۳۳۰ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 17 تیر 98 بورس – ادامه افزایش شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات دوشنبه ۱۷ تیر ۹۸ بورس با افزایش ۲۸۰۵ واحدی به رقم ۲۴۹ هزار و ۲۵۲ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن ۱۲۶۰ واحد رشد کرده و به رقم ۶۱ هزار و ۳۱۶ واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران که ناشی از میانگین قیمت سهام در تعداد سهام شرکت‌های حاضر در بورس است به بیش از ۹۳۶ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران امروز بیش از ۵.۱ میلیارد برگه بهادار، سهام و حق تقدم در قالب ۲۸۲ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۳۰۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اتمام استراحت قیمت‌ها

بعد از استراحت قیمت‌ها برای حدود یک هفته، از روز قبل شاهد تقویت معنادار تقاضا و عقب‌نشینی توامان فروشندگان در بورس تهران و در نتیجه، دماسنج اصلی سهام ارتفاع گرفت. در واقع، اصلاح قیمت‌ها در این مقطع زمانی فرصتی فراهم کرد تا بار دیگر سهام طیفی از بنگاه‌ها به سطوح جذابی برای خرید تنزل و مقدمات رشد مجدد تقاضا را فراهم کند. از همین رو، از معاملات دیروز و درست پس از انتشار اولین گزارش‌های سه‌ماهه موجی تازه از تقاضا در بازار پدیدار شد و در رشد محسوس شاخص‌ها تبلور یافت. البته چنان که مشاهده شد، قیمت‌ها در سهم‌های کوچک‌تر با شدت بیشتری در مسیر افزایشی قرار گرفتند و امروز هم بر همان سیاق به روند خود ادامه دادند.

صف‌های خرید سرمایه‌گذاران حقیقی

توام با رشد قیمت‌ها از روز قبل شاهد بازگشت سرمایه‌گذاران حقیقی در سمت خرید بودیم. مشارکت گسترده و موثر این دسته از فعالان بورسی در معاملات امروز از شدت بیشتری برخوردار است. شکل‌گیری صف‌های خرید در اغلب نمادهای صنایعی همچون دارویی‌ها، غذایی‌ها، کاشی‌سازان، قطعه‌سازان خودرویی، نمادهای گروه سرمایه‌گذاری و طیف متنوعی از تک سهم‌ها و نمادهای کوچک و متوسط را می‌توان نتیجه مستقیم تقاضای جدید سهامداران حقیقی دانست که برای ۸ روز متوالی عمدتا فروشنده بودند و در این دو روز ضمن برگزیدن رویکردی تازه عموما در نقش خریدار پرشور ظاهر شده‌اند. از آرایش سهامداران حقیقی چنین بر می‌آید که به گزارش‌های سه ماهه شرکت‌ها پس از جهش‌های نرخ فروش امید بسیاری بسته و همچنان تمایل به خرید سهام در سهم‌های کوچک‌تری دارد که بستر انتقال آخرین موج‌های تورم بودند.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 17 تیر 98 بورس – ادامه افزایش شاخص کل

افت ۳۶ درصدی تولید خودرو در بهار سال جاری

براساس اطلاعات شرکت‌های خودروساز در سایت کدال سازمان بورس، دو شرکت ایران خودرو و سایپا طی بهار ۹۸ در مجموع ۱۸۴ هزار و ۹۰۲ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند.
این در حالی است که در سه ماه ابتدایی سال گذشته میزان تولید خودرو در این شرکت‌ها به ۲۸۸ هزار و ۸۳۷ دستگاه رسیده بود؛ این آمار نشان می‌دهد تولید خودرو در بهار سال‌جاری به نسبت بهار ۹۷، با افت ۳۶ درصدی همراه بوده است.
ایران‌خودرو به‌عنوان بزرگ‌ترین خودروساز کشور در سه ماه ابتدایی سال ۹۸ به نسبت مدت مشابه در سال ۹۷، کاهش تیراژ ۴۷.۵ درصدی را ثبت کرده است. این خودروساز در شرایطی طی سه ماه ابتدایی سال گذشته توانسته بود ۱۳۰ هزار و ۶۱۲ دستگاه از انواع محصولات خود را تولید کند که این تعداد در بهار ۹۸ به ۶۸ هزار و ۵۶۹ دستگاه رسیده است. (دنیای اقتصاد)

نرخ بیکاری بهار ۱۳۹٨ برابر با ١٠,٨ درصد

بررسی نرخ بیکاری افراد ١٠ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ١٠,٨ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٧) ،١.٣ درصد کاهش یافته است.
جمعیت شاغلین ١٠ ساله و بیشتر در این فصل ٢۴ میلیون و ٣٨٢ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار ١٣٩٧) ، ٣٢١ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ١٣٩٨، بخش خدمات با ۴٩,۶ درصد بیش‌‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣١,۵ درصد و کشاورزی با ١٨.٩ درصد قرار دارند.
نرخ بیکاری جوانان ١۵ تا ٢٩ ساله حاکی از آن است که ٢٣,٧ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی در بهار ١٣٩٨ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٧) ١.٨ درصد کاهش یافته است.
بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در بهار ١٣٩٨، ١٠,٠ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٩.٣ درصد از شاغلین ١٠ ساله و بیش‌تر، ۴۴ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند. (مرکز آمار)

پیشى گرفتن رشد پایه پولى از رشد نقدینگى در سال ١٣٩٧

رقم نقدینگى کشور در پایان اسفند ١٣٩٧ به حدود ١٨٨٢.٩ هزار میلیارد تومان رسید که در مقایسه با سال قبل، ٢٣.١ درصد افزایش یافته و نسبت به سال ١٣٩، یک واحد درصد بر سرعت رشد آن افزوده شده است.
نسبت نقدینگى به تولید ناخالص داخلى کشور در سال ١٣٩٧ برابر با ٧٧.۵ درصد بوده که نسبت به سال ١٣٩۶، حدود ١٣ واحد درصد کاهش یافته است.
از آبان ماه سال ١٣٩٧ سرعت رشد پایه پولى از رشد نقدینگى فراتر رفته به نحوى در اسفند رشد پایه پولى از ٢۴ درصد هم فراتر مى رود در حالى که رشد آن در سال ١٣٩۶، حدود ١٩ درصد بوده است.
در پایان اسفند ١٣٩٧، به دلیل رشد بیشتر پول (۴۶.۵٪) از رشد شبه پول (١٩.۶٪)، نسبت پول به شبه پول یا همان نسبت سیالیت نقدینگى به رقم ١٧.٨ درصد رسید که در مقایسه با رقم ١۴.۶ درصد سال ١٣٩۶، از افزایش برخوردار بوده و موید رشد نسبى سهم اسکناس و مسکوک در نقدینگى است.
نسبت سپرده‌هاى کوتاه مدت به بلندمدت در اسفند ١٣٩٧ برابر با ۶۶.۵٪ است که نسبت به رقم مشابه سال ١٣٩۶ که برابر با ۴۶.٨٪ بود از افزایش برخوردار بوده که ناشى از افزایش سرعت رشد سپرده هاى کوتاه مدت (۴٨.۶٪) به دلیل جابجایى سپرده‌هاى بلند مدت به سمت سپرده‌هاى کوتاه مدت، است.
بدهى بانک‌ها به بانک مرکزى در سال ١٣٩٧ برابر با ١٣٨.٢ هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال ١٣٩۶ حدود ۴.٧ درصد رشد داشته است. رشد مزبور براى سال ١٣٩۶ بیش از ٣٢ درصد بود که بنظر مى رسد به علت نظارت بیشتر بانک مرکزى، از سرعت این رشد در سال ١٣٩٧ کاسته شده است. با وجود کاهش سرعت رشد بدهى بانکها به بانک مرکزى، بدهى دولت به بانک مرکزى با رشد قابل توجه ١٧٢ درصدى همراه بوده که احتمال مى رود افزایش سرعت رشد پایه پولى هم ناشى از همین موضوع باشد. (اتاق تهران)

نظر بدهید