گزارش ۱۷ فروردین ۹۸ بورس – افزایش در شاخص کل

0
175

ناظر اقتصاد: ۱۷ فروردین ۹۸ بورس با افزایش در شاخص کل مواجه بود. شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۲۵۴ واحدی به ۱۸۶.۵۳۵ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۶۲۲۲ میلیارد ریال (۲۶۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۰۰۸ میلیارد ریال (تقریبا ۴۷۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۸۵۰۰ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 17 فروردین 98 بورس - افزایش در شاخص کل

افزایش در شاخص کل – ۱۷ فروردین ۹۸ بورس

گزارش ۱۷ فروردین ۹۸ بورس، بیانگر افزایش در شاخص کل است. در پایان معاملات شنبه ۱۷ فروردین ۹۸ شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افزایش ۱۲۵۴ واحد به رقم ۱۸۶ هزار و ۵۳۵ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن ۶۶۱ واحد رشد کرده و به رقم ۳۶ هزار و ۲۹ واحد رسید.

۱۷ فروردین ۹۸ معامله‌گران بورس اوراق بهادار بیش از دو میلیارد برگه اوراق بهادار، حق تقدم و سهام در قالب ۲۰۷ هزار نوبت معامله و به ارزش ۶۲۲ میلیارد تومان دادوستد کرد. ۱۷ فروردین ۹۸ شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی ۳۶۱ واحد رشد کرده و به رقم ۵۳ هزار و ۷۹۴ واحد رسید.

شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۴۶۱ واحد رشد کرد و به رقم ۲۵ هزار و ۱۴۵ واحد رسید. شاخص آزاد شناور با افزایش ۱۵۹۳ واحدی به رقم ۲۰۹ هزار و ۷۲۲ واحد رسید. شاخص بازار اول بورس با تقویت ۹۴۲ واحدی به رقم ۱۳۸ هزار و ۸۳۱ واحد و شاخص بازار دوم با ۲۴۱۲ واحد به رقم ۳۶۴ هزار و ۷۶۸ واحد رسید.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 17 فروردین 98 بورس - افزایش در شاخص کل

کمک یک میلیارد دلاری ریاض به بغداد

هم‌زمان با ورود یک هیئت اقتصادی بلندپایه عربستان سعودی به عراق در چهارشنبه ۱۴ فروردین اعلام شد که ریاض یک کمک یک میلیارد دلاری در اختیار بغداد قرار می‌دهد. تلویزیون دولتی عراق اعلام کرده است، این کمک برای ایجاد یک شهر ورزشی در اختیار عراق قرار می‌گیرد.
سفراین هیات اقتصادی عربستان سعودی به عراق دو روزه خواهد بود. عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ وپس از ۲۵ سال قطع رابطه با عراق، سفارت خود را بغداد بازگشایی کرد. عربستان در تلاش است تا با سرمایه گذاری در عراق با نفوذ رو به گسترش ایران در این کشور مقابله کند.
در مقابل عراق به دنبال نفع اقتصادی از روابط نزدیک با عربستان است. این هیات اقتصادی عربستان برای برگزاری دومین نشست شورای هماهنگی عراق-عربستان به بغداد سفر کرده است و ماجد بن عبدالله القصبی، وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری از جمله اعضای این هیئت است. نخستین نشست شورای هماهنگی دو کشور در سال ۲۰۱۷ برگزار شد. ماجد بن عبدالله القصبی گفته است، عربستان سعودی روز پنجشنبه کنسولگری خود در بغداد را جهت صدور ویزا برای شهروندان عراقی بازگشایی می کند و سه کنسولگری دیگر نیز در عراق ایجاد خواهد شد.
وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری عربستان سعودی اضافه کرده است: ۱۳ توافقنامه بین دو کشور آماده امضاء است و گذرگاه مرزی «عرعر» طی شش ماه تکمیل خواهد شد. عراق در حال حاضر حدود ۳۰ درصد از برق مورد نیازش را از ایران وارد می‌کند و با توجه به بازگشت تحریمهای آمریکا علیه ایران، بغداد برای تداوم خرید برق از ایران و دریافت معافیت از واشینگتن با مشکل مواجه است.
این در حالی است که سال گذشته یک سخنگوی وزارت برق عراق، تأیید کرده‌ بود که عربستان موافقت کرده تا یک نیروگاه خورشیدی با ظرفیت تولید ۳۰۰۰ مگاوات (سه برابر نیروگاه اتمی بوشهر) ظرف یک سال در عربستان راه‌اندازی کند و هر مگاوات‌ساعت برق فروشی به عراق را ۲۱ دلار پیشنهاد داده‌ که یک چهارم قیمت برق صادراتی ایران به همسایه غربی خود است. عراق با ۵۰۰۰ مگاوات کمبود برق مواجه است اگرچه چندین نیروگاه در حال احداث است، اما نیاز برق این کشور سالانه هفت درصد نیز افزایش می‌یابد. (بلومبرگ)

صادرات نفت سودان جنوبی به چین در ازای اجرای پروژه های زیربنایی

سودان جنوبی مقدار نفتی را که برای بانک صادرات ــ واردات چین به‌منظور تأمین هزینه بزرگترین پروژه زیربنایی این کشور فراهم می‌کند، سه برابر کرد. این کشور شرق آفریقا ۳۰ هزار بشکه در روز نفت خام برای این بانک دولتی فراهم می‌کند که بیش از ۱۰ هزار بشکه مورد توافق در فوریه است. طبق اطلاعات وزارت نفت سودان جنوبی، این کشور در حال حاضر حدود ۱۷۰ هزار بشکه در روز تولید دارد. سودان جنوبی که در ۲۰۱۱ مستقل شد، در حال ساخت اقتصادی است که طی ۵ سال جنگ داخلی ویران شد. تقریباً ۴۰۰ هزار نفر در این جنگ کشته شدند. این کشور همچنین در حال احیای تولید نفت خود است که به‌خاطر درگیری، دوسوم کاهش یافت و به حدود ۱۲۰ هزار بشکه در روز رسید.
مایکل ماکوی لوئت، وزیر اطلاعات سودان جنوبی گفت: ما سیاست نفت برای توسعه را در پیش گرفته‌ایم. کابینه ۲۰ هزار بشکه دیگر تصویب کرده تا کلاً ۳۰ هزار بشکه در روز برای تحویل در حساب‌هایی در چین برای امور زیربنایی، مخصوصاً برای جاده‌سازی مورد استفاده قرار گیرد. این نفت خام هزینه پروژه‌هایی شامل ۳۹۲ کیلومتر جاده از جوبا به رامبک در منطقه مرکزی سودان جنوبی را تأمین می‌کند. کار به‌روی این جاده از اواسط آوریل آغاز می‌شود. سایر مسیرها قرار است از جنوب به منطقه بحرالغزل و از جوبا به ناداپال در مرز کنیا برسند.
شرکت «شاندونگ های» چین در حال اجرای این ساخت‌وسازها است که تکمیل آنها ۳۶ ماه طول می‌کشد. (بلومبرگ)

ضرورت توجه به صادرات گاز در شرایط تحریم

بر اساس گزارش شرکت بریتیش پترولیوم ایران از لحاظ حجم ذخایر گاز با دارا بودن ۳۳,۲۰۰ تریلیون مترمکعب گاز پس از روسیه در مقام دوم جهان قرار دارد و سهمی معادل ۱۷.۲ درصد از ذخایر گازی را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که ایران با تولید سالانه ۲۲۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب گاز پس از آمریکا و روسیه در رتبه سوم کشورهای تولیدکننده گاز جهان قرار دارد و در این زمینه سهم ۶,۱ درصدی را از آن خود کرده است.
اما بررسی وضعیت صادرات گاز ایران نشان می دهد صادرات روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز در برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری شده که البته اولویت بازار صادراتی گاز ایران، کشورهای همسایه است. صادرات گاز ایران تاکنون به کشورهای ترکیه، عراق، ارمنستان، آذربایجان و نخجوان انجام شده است. قرارداد با این کشورها گاهی در قالب قراردادهای درازمدت، گاهی در قالب قراردادهای کوتاه‌مدت سوآپ و بعضاً در قالب تهاتر برق و گاز امضا شده است.
ترکیه به عنوان بزرگ‌ترین مشتری گاز طبیعی ایران در نظر گرفته شد. قرارداد ۲۵ ساله صادرات گاز ایران و ترکیه، در سال ۱۳۷۴ امضا و از سال ۱۳۸۱ صادرات گاز ایران به این کشور آغاز شد. قرارداد صادرات گاز ایران به ارمنستان نیز با هدف تهاتر گاز و برق امضا شد که بر اساس آن، ارمنستان در ازای هر مترمکعب گاز، ۳ کیلووات ساعت برق به ایران تحویل می‌دهد.
عراق نیز گاز را برای دو مقصد بغداد و بصره دریافت می‌کند. آذربایجان و نخجوان نیز از دیگر مشتریان گاز ایران هستند. پنج کشور دنیا در حالی میزبان گاز ایران هستند که هدف ایران این است که سهم خود را از بازار جهانی گاز به ۱۰ درصد برساند، بنابراین انتظار می‌رود حجم صادرات و هم‌چنین تعداد مشتریان خود را افزایش دهد.
یکی از قدیمی‌ترین مذاکرات ایران برای صادرات گاز، مذاکره با امارات متحده عربی بود که از سال ۱۳۷۶ آغاز و درنهایت این مذاکرات به امضای قرارداد کرسنت در سال ۱۳۸۱ منجر شد. طبق این قرارداد با ساخت خط لوله‌ای از میدان سلمان به امارات مقرر شد گازهای همراه میدان نفتی سلمان از مخزن مشترک با ابوظبی به میزان ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در روز صادر شود که این قرارداد اجرایی نشد. البته ایران، سال گذشته بعد از گذشت حدود ۱۵ سال آمادگی خود را برای احیای این قرارداد اعلام کرد و بیژن زنگنه وزیر نفت در یکی از اظهارنظرهای خود در تابستان سال گذشته، از اعلام رسمی ایران به شرکت کرسنت پترولیوم، برای از سرگیری مجدد صادرات خبر داد. البته این پرونده مسکوت مانده و اطلاعات جدیدی از مذاکرات اعلام نشده است.
پرونده دیگر، مذاکره با کشور کویت بوده که از سال ۱۳۸۱ آغاز شد. در این راستا، دو تفاهم‌نامه تا ۹ آذرماه سال ۱۳۸۲، امضا شد که طبق آن باید از سال ۲۰۰۵ سالانه حداقل سه میلیارد مترمکعب گاز به کویت صادر می‌شد. این تفاهم‌نامه تاکنون اجرایی نشده است. البته حمیدرضا عراقی مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز ایران در اواسط زمستان، سال ۱۳۹۶ در آخرین نشست خبری خود دلیل تعویق صادرات گاز به کویت را مسائل سیاسی دانست و توضیح داد: ایران و کویت، برای صادرات گاز از ایران به کویت در چند سال گذشته مذاکرات خوبی داشته‌اند. کویت به گاز ایران نیاز دارد اما زمانی که مذاکرات به خوبی پیش می‌رفت، یک نفر از دیوار سفارت عربستان سعودی بالا رفت و پل ارتباطی قطع شد.
هر وقت مسائل سیاسی حل شد، می‌توانیم گاز صادر کنیم. دو سال بعد از آغاز مذاکرات با کویت برای صادرات گاز، توافق‌نامه صادرات گاز از ایران به عمان در ۲۵ اسفندماه سال ۱۳۸۳ امضاء شد. طبق این قرارداد ۲۵ ساله صادرات گاز به عمان باید تا سال ۲۰۰۸ با ۳۰ میلیون مترمکعب آغاز و در سال ۲۰۱۲ به ۷۰ میلیون مترمکعب می‌رسید، اما این قرارداد نیز تاکنون اجرا نشده است. این در حالی است که طبق گفته مسئولان، قرار بود صادرات گاز به عمان، از سال ۱۳۹۷ و با ۱۰ میلیون مترمکعب در روز آغاز شود، ادعایی که مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران آن را تقریباً غیرممکن دانست.
یکی دیگر از مذاکرات گازی ایران با بحرین بود که از سال ۱۳۸۶ آغاز شد. بحرین خواستار خرید روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز از ایران بود، اما این مذاکرات تاکنون به نتیجه نرسیده است.
صادرات گاز به پاکستان و پس از آن به هند نیز تحت عنوان خط لوله صلح سال‌هاست که میان ایران و پاکستان مطرح شده است. ایران با این هدف، خط هفتم سراسری را با قطر ۵۶ اینچ از عسلویه به سوی سیستان و بلوچستان کشید. اگرچه گازرسانی به مناطق جنوب و جنوب شرق کشور از این خط انجام می‌شود، اما هدف اصلی صادرات گاز به پاکستان بود. با این وجود، هنوز این موضوع به مرحله اجرا در نیامده است. البته ایران برای این پروژه، بارها اعلام آمادگی کرده و طرف پاکستانی پای تعهدات خود نایستاده است.
توسعه مخازن گازی در حالی صورت می‌گیرد که کارشناسان بر این باورند که هرچقدر بتوانیم بیشتر خودمان را در تجارت جهانی گاز درگیر کنیم از نظر توان سیاسی و اقتصادی به نفع کشور است.
حال در روزهایی که آمریکا باز هم با تحریم نفت ایران را اشاره گرفته است و حتی برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند صادرات نفت ایران تا ۸۰۰ هزار بشکه هم کاهش یابد ایران می‌تواند با توسعه صادرات گاز جایگاه خود را در بازارهای جهانی حفظ کند؛ زیرابه گفته غلامرضا منوچهری معاون سابق مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور مهندسی و توسعه صادرات گاز شامل تحریم‌های نفتی نمی‌شود زیرا صادرات به صورت خط لوله است و ال ان جی نیست و فرآیند آن به روابط دو کشور بستگی دارد. (فارس)

نظر بدهید