گزارش ۱۸ تیر ۹۸ بورس – بازگشت به تعادل

0
450

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات سه‌‌شنبه ۱۸ تیر ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۵۳۶ واحدی به ۲۴۸,۷۱۶ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸ بورس‌ ۱۷,۵۶۸ میلیارد ریال (۷۱۳۹ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸,۸۶۵ میلیارد ریال (تقریبا ۱۹۹۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۷,۳۰۰ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 18 تیر 98 بورس – بازگشت به تعادل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات سه‌‌شنبه ۱۸ تیر ۹۸ بورس، ۵۳۶ واحد عقب‌نشینی داشته و به رقم ۲۴۸ هزار و ۷۱۶ واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم‌وزن ۱۱۳ واحد رشد کرده و به رقم ۶۱ هزار و ۴۳۰ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار که ناشی از میانگین قیمت سهام در تعداد سهام شرکت‌های حاضر در بورس است به بیش از ۹۳۳ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۳.۲ میلیارد برگه بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۳۰۲ هزار نوبت معامله و به ارزش بیش از ۱۱۷۰ میلیارد تومان دادوستد کردند.

بازگشت به تعادل در ۱۸ تیر ۹۸ بورس

یک روز پس از جهش قیمت‌ها در بخش زیادی از سهام بورس تهران، میزان عرضه و تقاضا به سطوح تعادلی بازگشت و حتی شناسایی سود در برخی از سهم‌ها بر فشار عرضه‌ها افزود و در نبود تقاضای موثر زمینه را برای افت قیمت‌ها فراهم کرد. عقب‌نشینی محدود شاخص کل و کاهش شتاب روند صعودی نماگر هم‌وزن نمایانگر چنین وضعیتی در معاملات امروز بودند. بزرگان کالایی اعم از فلزات، پالایشی‌ها و همچنین اغلب نمادهای گروه پتروشیمی در جریان دادوستدهای امروز عمدتا در فضای منفی به سر برده و در تنزل شاخص کل نیز نقش اثرگذاری ایفا کرده‌اند. به این ترتیب، شاخص کل از ورود به کانال ۲۵۰ هزار واحدی باز ماند.

با وجود این که سهام گروه‌های بزرگ کالایی و غیرکالایی از جمله فلزی-معدنی‌ها و پتروپالایشی‌ها در کنار بانکی‌ها و خودرویی‌ها عموما زیر فشار فروش با افت قیمت سهم دست و پنجه نرم می‌کنند، در سهم‌های کوچک و متوسط، همچنان تمایلات صعودی بالاست. عرضه‌های ناکافی و میل به صف‌نشینی معامله‌گران خرد از دلایل عمده تداوم حرکت صعودی در این دسته از سهم‌ها به شمار می‌رود.

در واقع، تحولات مثبت اخیر در نرخ‌های فروش صنایع کوچک و مصرفی بورس تهران همچنان از منظر بخشی از معامله‌گران حقیقی جذاب ارزیابی شده و تصور پایان این رالی را دشوار می‌داند. در چنین چشم‌اندازی گزارش‌های سه‌ماهه اهمیت بسیار بالایی می‌یابد. چرا که ضمن تصحیح انتظارات این دسته از فعالان بورسی در تعیین مسیر میان‌مدت بورس تهران نقش بسزایی را بازی خواهد کرد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 18 تیر 98 بورس – بازگشت به تعادل

جدیدترین گزارش شاخص مدیران خرید ایران (PMI)

جدیدترین گزارش شاخص مدیران خرید (PMI) مرتبط با اقتصاد ایران که توسط اتاق ایران تهیه شده است، حاکی از این است که فعالان اقتصادی نسبت به آینده تولید همچنان خوش‌بین هستند؛ اما انتظارات آنها با افت و خیزهایی همراه شده است.
رقم شاخص مدیران خرید (شامخ) در خردادماه ۵۰.۶۶ واحد محاسبه شده که نشان می‌دهد اقتصاد هنوز در وضعیت رونق است. فعالان اقتصادی معتقدند که رونق ادامه پیدا می‌کند و وضعیت تولید در تیرماه بهتر از خرداد می‌شود.
نکته جالب‌ توجه این است که با وجود شرایط سخت محیط کسب‌وکار و تشدید تحریم‌های اقتصادی، فعالان صنعتی از فروردین‌ماه امسال تاکنون، همواره انتظار افزایش تولید برای ماه بعد را داشته‌اند.
«مقدار تولید محصولات»، «میزان سفارش‌های جدید»، «سرعت انجام و تحویل سفارش»، «موجودی مواد اولیه»، «میزان استخدام و به‌کارگیری نیروی انسانی»، ۵ مولفه اصلی در محاسبه شامخ است. (دنیای اقتصاد)

لیبرا، ارزی پایدارتر از بیت‌کوین

آن‌گونه که از شواهد پیداست، رمزارزی که شرکت فیس‌بوک اعلام کرده است تا سال ۲۰۲۰ عرضه می‌کند با توجه به پشتیبانی گسترده ابرشرکت‌های دنیا و زیرساخت‌های مالی فراهم شده، رمزارزی پایدارتر از بیت‌کوین است، رمزارزی جدید که مزایای ارزهای سنتی را هم در برخواهد داشت.
لیبرا یک ارز رمزنگاری شده است که طبق گفته فیس‌بوک، غول رسانه‌های اجتماعی، ارزی خواهد بود که به کار تمام برای تمام اشخاص می‌آید. همچنین این ارز از حمایت شرکت‌های قدرتمند و مهم دنیا نیز برخوردار است.
فیس‌بوک در حال ایجاد شرکت متمم دیگر به نام کالیبرا است که یک کیف پول دیجیتال برای استفاده از این ارز جدید فراهم خواهد کرد. این کیف پول به اپلیکیشن‌های دیگر نظیر برنامه‌های پیام‌رسان و واتس‌اپ نیز وصل خواهد شد. البته این غول رسانه‌های اجتماعی در چند سال گذشته به دلیل مدیریت اطلاعات شخصی و حریم خصوصی به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. کارشناسان بر این باورند که حرکت به سوی قلمرو ارز رمزنگاری شده ‌می‌تواند راهی برای جبران خسارت‌های تبلیغاتی باشد.
رمزارزی که فیس‌بوک قرار است راه‌اندازی ‌کند، براساس دارایی‌های حقیقی خواهد بود. این بدان معناست که اساسا به عنوان یک سکه ثابت شناخته ‌می‌شود که ارزهای سنتی (دلار و یورو) یا دارای‌های دولتی نیز از آن پشتیبانی می‌کنند و این امر باعث ‌می‌شود پایدارتر از بیت کوین باشد. (اتاق تهران)

کاهش شدید فروش خودرو در آمریکا طی ۶ سال گذشته

طی مدتی که از سال ۲۰۱۹ سپری شده است، فروش خودرو در سراسر ایالات‌متحده همواره کاهش داشته است تا جایی که بنا به اطلاعات واصله ممکن است این کشور از لحاظ فروش خودرو بدترین نیمسال خود را از سال ۲۰۱۳ تجربه کند.
هرچند مجموع فروش خودرو در نیمه اول امسال هنوز محاسبه نشده است اما با توجه به آمار فروش پنج ماه ابتدایی ۲۰۱۹، تحلیل‌گرانJD Power و LMC Automotive بر این باورند که احتمالاً فروش خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته بین ۲.۹ تا ۳.۳ درصد کاهش خواهد داشت.
درنتیجه، انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۹ مجموع فروش سالانه خودرو در بازار ایالات‌متحده به ۱۷ میلیون دستگاه برسد که کمتر از ۱۷.۳ میلیون دستگاه سال ۲۰۱۸ است.
نکته جالب اینکه هرچند فروش خودرو در بازار آمریکا در حال کاهش است اما قیمت متوسط خودروهای صفرکیلومتری که در سراسر این کشور به فروش می‌رسند رو به افزایش است به‌گونه‌ای که میانگین قیمتی در نیمه نخست امسال به ۳۳.۳۴۶ دلار رسیده که بالاترین حد خود بوده و ۴ درصد از سال گذشته بیشتر است.
علاقه خریداران آمریکایی به شاسی‌بلندها و تراک‌ها، به خودروسازان کمک کرده تا علیرغم کاهش فروش، همچنان سود خود را حفظ کنند. علاوه بر این، یکی دیگر از قسمت‌های تعجب‌برانگیز این گزارش این است که علیرغم کاهش فروش خودروهای جدید، امسال شرکت‌های اجاره خودرو و خریداران تجاری، خودروهای بیشتری نسبت به قبل خریداری کرده‌اند؛ بنابراین JD Power و LMC Automotive پیش‌بینی کرده‌اند که فروش خودروهای اجاره‌ای در ماه ژوئن ۳.۹ درصد افزایش داشته باشد. (بلومبرگ)

نظر بدهید