گزارش ۱۸ خرداد ۹۸ بورس – سایه تحریم پتروشیمی

0
309

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات شنبه ۱۸ خرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۹۵ واحدی به ۲۲۶.۸۸۸ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۱.۳۶۳میلیارد ریال (۴۹۱ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴.۹۷۸ میلیارد ریال (تقریبا ۳۲۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۵.۵۳۰ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 18 خرداد 98 بورس - سایه تحریم پتروشیمی

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات شنبه ۱۸ خرداد ۹۸ بورس با عقب‌نشینی ۹۵ واحد به رقم ۲۲۶ هزار و ۸۸۸ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم‌وزن ۸۴۱ واحد رشد کرده و به رقم ۵۴ هزار و ۴۴۱ واحد رسید. ارزش روز بازار امروز به بیش از ۸۵۳ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران بورس اوراق بهادر بیش از ۳.۶ میلیارد ورقه بهادار سهام و حق‌تقدم در قالب ۲۸۲ هزار نوبت معامله و به ارزش یک‌هزار و ۱۳۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

در معاملات ۱۸ خرداد ۹۸ بورس نمادهای شنفت، شپدیس، حکشتی در تقویت شاخص بورس اثرگذار بوده‌اند و برعکس، نمادهای فارس، پارس، بفجر، پارسان در کاهش شاخص بورس مؤثر بوده‌اند.

سایه تحریم پتروشیمی بر معاملات شنبه ۱۸ خرداد ۹۸ بورس

شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی ۲۷ واحد افت کرده و به رقم ۶۴ هزار و ۴۴۵ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۵۷۸ واحد افزایش یافته و به رقم ۳۷ هزار و ۴۴۱ واحد رسید. شاخص آزاد شناور با افزایش ۲۸۸ واحد به رقم ۲۵۶ هزار و ۸۹۲ واحد رسید. شاخص بازار اول بورس با افزایش ۲۸ واحدی به رقم ۱۶۸ هزار و ۴۹۹ واحد رسید. شاخص بازار دوم بورس با کاهش ۶۴۰ واحدی به رقم ۴۴۵ واحد و ۳۱۵ واحد رسید.

شنبه ۱۸ خرداد ۹۸ در فرابورس ایران در پایان معاملات شاخص کل ۱۳ واحد افت کرده و به رقم ۲ هزار و ۸۹۶ واحد رسید.

ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۱۶۲ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران فرابورس ایران بیش از ۹۷۶ میلیون برگه بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۱۳۶ هزار نوبت معامله و به ارزش ۴۷۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای دماوند، مادیرا، بپاس، در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند و نمادهای مارون، زاگرس، میدکو، شاوان در کاهش شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 18 خرداد 98 بورس - سایه تحریم پتروشیمی

پیش‌بینی بانک جهانی درباره اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹

به نقل از JNS بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی بانک جهانی اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹ شاهد رکود به دلیل تاثیر تحریم‌های آمریکا خواهد بود. این بانک پیش‌بینی کرده است تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۹ معادل ۴ و نیم درصد کاهش یافته و رشد منفی ۳.۶ درصدی را تجربه کند. پاتریک کلاوسول مدیر تحقیقات مؤسسه نیرایست پالیسی می‌گوید: صنعت نفت بخش مهمی از اقتصاد ایران است و شاهد کاهش تولید نفت ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا هستیم. از زمان خروج آمریکا از برجام در می ۲۰۱۸ این کشور تحریم‌های علیه ایران را دوباره اعمال کرده که بخشی از آن مربوط به تحریم‌های نفتی است. ماه گذشته میلادی نیز آمریکا از ارائه معافیت بیشتر برای ادامه خرید نفت ایران توسط دیگر کشورها خودداری کرد. (فارس)

رویترز: تحریم‌ آمریکا علیه پتروشیمی ایران، اثری ناچیز دارد

خبرگزاری رویترز نوشت، ایالات متحده آمریکا روز جمعه بزرگ‌ترین هلدینگ پتروشیمی ایران را به بهانه حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تحریم‌ قرار داد و اعلام کرد، این اقدام را به منظور خشکاندن درآمدهای بخش نظامی ایران انجام می‌دهد، اما تحلیلگران این اقدام را تا حد زیادی نمادین می‌دانند. خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای جمعه اعلام کرد «شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس» و ۳۹ شرکت پتروشیمی زیرمجموعه آن و همچنین عاملان فروش این شرکت را به دلیل حمایت مالی از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.
اشخاص آمریکایی در حال حاضر از هر گونه معامله با اقتصاد ایران منع شده‌اند بنابراین، تحریم‌ جدید برای شرکت‌ها و افراد غیرآمریکایی موضوعیت دارد. یک مقام سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا که تحلیلگر مسائل ایران است، گفت، تحریم‌ جدید اثر اندکی خواهد داشت، چون شرکت‌های غیرآمریکایی تا الان هم به دلیل تحریم‌های فعلی از تجارت با بخش پتروشیمی ایران خودداری می‌کردند.
(فارس)

زرادخانه اقتصادی آمریکا

نشریه «اکونومیست» در سرمقاله این هفته خود به بررسی تسلیح ابزار اقتصادی آمریکا به‌عنوان روشی برای توسعه قدرت خود پرداخته است. بر این اساس، اعمال ناگهانی تعرفه‌ها، تحریم شرکت‌های فناوری، تهدید به خارج کردن برخی کشورها از سیستم تبادل دلار و تنگ‌تر شدن حلقه تحریم‌ها علیه چند کشور دیگر همگی نشان از قدرت عجیب یک ابرقدرت در زمان نبود محدودیت‌های بین‌المللی دارد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ممکن است از چنین وضعیتی بسیار راضی باشد اما تاکتیک‌ او می‌تواند یک بحران فراگیر اقتصادی را در جهان کلید بزند و در عین حال مشروعیت آمریکا را به‌عنوان با ارزش‌ترین ابزار این کشور خدشه‌دار کند. جایگاه مرکزی آمریکا در تجارت جهانی قدرت بی‌پایانی را در اختیار مقامات آن قرار می‌دهد اما ترامپ باید بداند درصورت سوءاستفاده از این قدرت آن را از دست خواهد داد.
هفته‌نامه انگلیسی اکونومیست در سرمقاله این هفته خود به بررسی رمزگشایی از اقدامات خصمانه تجاری ترامپ علیه دوستان و دشمنان واشنگتن و پیامدهای آن برای آمریکا پرداخته و می‌نویسد: زمانی که دونالد ترامپ برای نخستین‌بار وارد دفتر بیضی کاخ‌سفید شد وعده احیای قدرت آمریکا را داد. تنها اندکی بعد مشخص شد که برنامه‌های او بر تسلیح ابزار اقتصادی آمریکا متمرکز است.
اکنون جهان نظاره‌گر نیروی یک ابرقدرت اقتصادی است که توسط متحدان و قوانین‌ بین‌المللی محدود نمی‌شود. در ۳۰ مه سال جاری، ترامپ تهدید کرد درصورتی که دولت مکزیک مانع از ورود مهاجران غیرقانونی به خاک آمریکا نشود، او تعرفه‌های ۲۵ درصدی را بر تمامی کالاهای وارداتی از این کشور اعمال می‌کند. در واکنش به چنین تهدیدی یک هیات دیپلماتیک برای صلح با ترامپ عازم واشنگتن شد. روز بعد واشنگتن اعلام کرد که برخی از امتیازات هند برای صادرات به آمریکا را لغو می‌کند اما دولت هند نیز در این‌باره سکوت کرده و از تحکیم روابط با واشنگتن سخن می‌گوید.

جنگ تجاری چین و آمریکا

چین نیز قرار است به زودی هدف موج جدیدی از تعرفه‌های آمریکا قرار بگیرد و غول فناوری هوآوی نیز به دلیل تحریم‌ها نمی‌تواند به بازار تامین قطعات آمریکا دسترسی داشته باشد. اگرچه این اقدام خشم رهبران چین را به‌دنبال داشته است اما آنها نیز تاکید دارند که همچنان خواستار مذاکره با آمریکا هستند. ایران نیز از سوی دیگر به‌رغم مخالفت‌های متحدان اروپایی واشنگتن، مورد حمله شدید‌ترین تحریم‌های آمریکا قرار دارد.
به نظر می‌رسد ترامپ از وضعیت کنونی رضایت کامل دارد چراکه تصور می‌کند دیگر کشوری آمریکا را دست‌کم نخواهد گرفت. دوستان و دشمنان آمریکا اکنون می‌دانند که واشنگتن آماده است تا هر زمان برای دفاع از منافع‌ملی خود از زراد‌خانه اقتصادی استفاده کند. واشنگتن از تسلیحات نوینی استفاده می‌کند که با به‌کارگیری نقش کانونی خود در اقتصاد جهانی مانع از تبادل آزاد کالا، اطلاعات و پول در سرتاسر جهان شود.
چنین تصویری از یک ابرقدرت قرن بیست‌و‌یکمی ممکن است برای بسیاری وسوسه‌انگیز باشد اما درعین حال می تواند بحران‌ساز نیز باشد و ازسوی دیگر مهم‌ترین دارایی آمریکا که مشروعیت در عرصه بین‌المللی است نیز تخریب می‌شود. ممکن است بسیاری تصور کنند که قدرت آمریکا از ۱۱ ناو هواپیمابر یا بیش از ۶ هزار کلاهک هسته‌ای نشات می‌گیرد اما رهبری آمریکا در روند جهانی‌شدن بوده است که بیش از دیگر موارد به این کشور مشروعیت بخشید.
برخلاف این واقعیت، ترامپ و مشاورانش براین باورند که با توجه به کسری تراز تجاری آمریکا، نظم جهانی دشمن این کشور محسوب می‌شود. مقامات واشنگتن اکنون به جای آنکه نظیر جنگ تجاری پیشین میان آمریکا و ژاپن در دهه ۸۰ از تاکتیک‌های خویشتن‌دارانه استفاده کنند تعریف جدیدی از اقتصاد ناسیونالیستی را ارائه کرده‌اند. نخست آنکه دولت ترامپ تعرفه‌ها را ابزاری محدود به دریافت امتیازات اقتصادی از دیگر کشورها نمی‌بیند و طی ماه های اخیر این ابزار برای ایجاد بی‌ثباتی میان آمریکا و متحدانش به‌کار گرفته شده است.
تهدید مکزیک به تعرفه‌های تجاری در صورت تداوم ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا هیچ ارتباطی با موضوعات تجاری ندارد. این درحالی است که تنها ۶ ماه از توافق جدید آمریکا با مکزیک و کانادا برای تجارت آزاد می‌گذرد که جایگزین قرارداد «نفتا» شد. اما ابزار مهم دیگری که به‌طور نامتعارفی توسط ترامپ به‌کار گرفته شده استفاده از شبکه مالی و اقتصادی آمریکا در سرتاسر جهان برای مقابله با دشمنانی نظیر ایران و ونزوئلا است. تنها در سال گذشته هزار و ۵۰۰ موسسه و فرد مختلف وارد فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری شدند که بی‌سابقه بود.

استفاده از این ابزارها پیش‌تر تنها در زمان‌ جنگ توسط آمریکا در راستای تحت‌نظر گرفتن پرداخت‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. مقامات ترامپ تاکید کرده‌اند که تسلیح زرادخانه اقتصادی آمریکا تازه در ابتدای راه است و این روند ادامه خواهد یافت. آمریکا می‌توانست برای وادار ساختن چین به اصلاح اقتصادش یک ائتلاف جهانی را ایجاد کند اما با اقدامات ترامپ دیگر چنین عزمی وجود ندارد. درعوض چین به مقابله برخاسته و فهرستی را برای تحریم شرکت‌های خارجی تنظیم کرده است.
به‌نظر می‌رسد که شبکه‌ای عظیم تحت‌ سیطره آمریکا در دراز‌مدت با تهدیدات جدی مواجه خواهد شد. از ۳۵ کشور متحد نظامی با آمریکا در اروپا و آسیا، تنها سه کشور در تحریم هوآوی با واشنگتن همراه شده‌اند. در نتیجه تلاش‌ها برای ایجاد زیرساخت‌های جهانی نوینی آغاز می‌شود. چین اکنون درحال راه‌اندازی دادگاه‌هایی است تا خود بتواند اختلافات بازرگانی با خارجی‌ها را بررسی کند. اروپا نیز سخت در تلاش است تا با ایجاد یک‌ ساز‌‌وکار مالی جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور بزند. ترامپ اما باید بداند که اگر بخواهد از قدرت اقتصادی آمریکا سوء‌استفاده کند در نهایت آن را از دست خواهد داد. (دنیای اقتصاد)

نظر بدهید