گزارش ۱۸ فروردین ۹۸ بورس – افزایش در شاخص بازار اول و دوم

0
286

ناظر اقتصاد: ۱۸ فروردین ۹۸ بورس با افزایش در شاخص کل مواجه بود. شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۵۳۹ واحدی به ۱۸۸.۰۷۵ واحد رسید. گزارش ۱۸ فروردین ۹۸ بورس بیانگر افزایش در شاخص بازار اول و دوم است.ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۹۸۹۱ میلیارد ریال (۳۷۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵۱۹۳ میلیارد ریال (تقریبا ۱۰۶۶ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۳.۶۴۵ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 18 فروردین 98 بورس - افزایش در شاخص بازار اول و دوم

افزایش در شاخص بازار اول و دوم – ۱۸ فروردین ۹۸ بورس

در پایان معاملات یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸ شاخص کل در بورس با افزایش ۱۵۳۹ واحدی به رقم ۱۸۸ هزار و ۷۵ واحد رسید و ارزش روز بازار به بیش از ۷۱۹ هزار میلیارد تومان رسید. شاخص قیمت با معیار هم وزن با افزایش ۵۹۰ واحد به رقم ۳۶ هزار و ۶۱۸ واحد رسید. معامله‌گران بورس تهران یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸ بیش از ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون برگ بهادار اوراق حق تقدم و سهام در قالب ۲۸۹ هزار نوبت معامله و به ارزش ۹۸۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

۱۸ فروردین ۹۸ شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی ۴۴۴ واحد ارتقاء یافته و به رقم ۵۴ هزار و ۲۳۸ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت با معیار هم‌وزن با رشد ۴۱۲ واحدی به رقم ۲۵ هزار و ۵۵۹ واحد رسید. شاخص آزاد شناور با رشد ۲ هزار و ۱۶۵ واحد به رقم ۲۱۱ هزار و ۸۸۷ واحد رسید. شاخص بازار اول بورس با افزایش ۱۲۰۱ واحدی به رقم ۱۴۰ هزار و ۳۳ واحد و شاخص بازار دوم بورس با افزایش ۲ هزار و ۷۴۹ واحدی به رقم ۳۶۷ هزار و ۵۱۷ واحد رسید.

۱۸ فروردین ۹۸ در فرابورس ایران شاخص کل بورس ۱۹ واحد رشد کرده و به رقم ۲ هزار و ۴۱۰ واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به نزدیک ۱۴۱ هزار میلیارد تومان رسید.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 18 فروردین 98 بورس - افزایش در شاخص بازار اول و دوم

۲۰ مقصد عمده صادرات کالای بدون نفت خام در ۱۱ ماهه ۹۷

براساس آمار منتشر شده کشور چین با واردات ۸ میلیارد و ۳۵۹ میلیون دلار، عراق با واردات ۸ میلیارد و ۲۳۹ میلیون دلار و امارات متحده عربی با واردات ۵ میلیارد و ۵۴۳ میلیون دلار به ترتیب عمده ترین مقصد کالاهای بدون نفت خام ایرانی تا پایان بهمن ماه ۱۳۹۷ بوده اند. این آمار نشان می دهد که صادرات ایران در مدت زمان مشابه به افغانستان ۲ میلیارد و ۷۲۷ میلیون دلار بوده است و ترکیه با واردات ۲ میلیارد و ۱۷۳ میلیون دلار در جایگاه بعدی قرار دارد.
مقاصد بعدی صادرات کالاهای بدون نفت خام ایران نیز متعلق به کشورهای هند با واردات یک میلیارد و ۸۳۸ میلیون دلار، کره جنوبی با واردات یک میلیارد و ۸۰۷ میلیون دلار، پاکستان با واردات یک میلیارد و ۱۲۸ میلیون دلار، اندونزی با واردات ۷۱۴ میلیون دلار و عمان با واردات ۷۰۱ میلیون دلار بوده اند. در ۱۱ ماهه ۱۳۹۷ همچنین کشورهای تایلند ۶۵۶ میلیون دلار، جمهوری آذربایجان ۳۷۱ میلیون دلار، ترکمنستان ۳۶۶ میلیون دلار، تایوان ۲۷۴ میلیون دلار، ایتالیا ۲۶۰ میلیون دلار، ژاپن ۲۳۹ میلیون دلار، کویت ۲۳۴ میلیون دلار، فدراسیون روسیه ۲۴۶ میلیون دلار، آلمان ۲۳ میلیون دلار و مالزی ۲۲۷ میلیون دلار کالای غیرنفتی از ایران وارد کرده اند. (ایبنا)

۵ کشور که بیشترین ذخایر طلای جهان را دارند

به گزارش شورای جهانی طلا حجم طلای خریداری شده توسط بانک‌های مرکزی کشورها در سال ۲۰۱۸ از نظر بزرگی حجم خرید دومین سال از زمان ثبت سوابق آن است. به گزارش این مؤسسه خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی کشورها در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال قبل از آن ۷۴ درصد افزایش داشته است. هم اکنون مجموع حجم ذخایر طلای بانک‌های مرکزی کشورها به بالاترین میزان در ۵۰ سال گذشته رسیده است.
بر اساس گزارشات رسمی، آمریکا بزرگترین دارنده ذخایر طلا در جهان است و ۸۴۰۷ تن طلا در انبارهای بانک مرکزی این کشور ذخیره شده است. این میزان طلا معادل ۷۵ درصد کل حساب ذخیره ارز خارجی آمریکا است. البته بانک مرکزی آمریکا برای جلوگیری از سقوط ارزش دلار مانند دیگر کشورها طی سال‌های گذشته فعال نبوده است.
بانک مرکزی آلمان هم اکنون ۳۴۸۳ تن طلا در اختیار دارد که معادل ۷۰ درصد کل حساب ذخیره ارز خارجی این کشور است. اخیرا این بانک تلاش کرده است تا معادل ۶۷۴ تن از ذخایر طلای خود را که در بانک‌های مرکزی فرانسه و آمریکا نگهداری می‌شود را به داخل کشور منتقل کند که البته انتظار می‌رود این روند تا سال ۲۰۲۰ به طول بینجامد.
ایتالیا با داشتن ۲۵۳۴ تن طلا در انبارهای خود سومین کشور از نظر حجم ذخایر طلا در جهان محسوب می‌شود. این میزان طلا معادل ۷۰ درصد از ذخایر خارجی این کشور محسوب شده و بر اساس سیاست‌های بانک مرکزی این کشور در زمان بحران‌های اقتصادی طلا ایمن‌ترین دارایی برای سرمایه‌گذاری محسوب شده و می‌تواند از اقتصاد این کشور در برابر نوسان ارزش دلار حفاظت کند.
فرانسه ۲۵۱۸ تن طلا به عنوان ذخیره دارد که معادل ۶۰ درصد کل حساب ذخیره ارزی این کشور است. مارین لپن یکی از سیاست‌مداران رده بالای فرانسوی و رئیس حزب جبهه ملی این کشور خواستار ممنوع شدن فروش ذخایر طلای این کشور شده و از طرف دیگر به دنبال بازگرداندن تمام ذخایر طلای فرانسه که در خارج از این کشور نگهداری می‌شود، شده است.
طی ۶ سال گذشته بانک مرکزی روسیه به شدت در جمع کردن طلا و افزایش ذخایر طلای این کشور فعال بوده است. در سال ۲۰۱۷ روسیه توانست با کنار زدن چین به پنجمین دارنده ذخایر طلا در جهان بدل شود. طی سال گذشته میلادی نیز بانک مرکزی روسیه بزرگترین خریدار طلا در جهان بود و ۶۵۱.۵ تن طلا خریداری کرد. در ماه فوریه سال جاری نیز روسیه با خرید ۳۱.۱ تن طلا ذخایر خود را به ۲۱۴۹ تن افزایش داد. فروش دارایی‌های دلاری و تبدیل کردن آنها به طلا بخشی از سیاست دولت روسیه برای حذف دلار از اقتصاد این کشور است. (فارس)

فایننشال تایمز: اقتصاد جهان وارد سراشیبی شده است

روزنامه فایننشال تایمز نوشت بنابر آمار و ارقام جدیدی که توسط موسسه بروکینگز و فایننشال تایمز گردآوری شده است اقتصاد کشور‌های جهان به طور هماهنگ وارد یک دوره افول و سراشیبی شده است که رهایی از آن در سال ۲۰۱۹ دشوار خواهد بود. این روزنامه انگلیسی در گزارش خود آورده است: اطلاعات و شاخص‌های اقتصادی در کشور‌های توسعه‌یافته و نوظهور از پاییز سال گذشته نگران‌کننده است و این امر از روند رو به افول رشد اقتصادی جهان و لزوم اجرای اصلاحات اقتصادی جدید حکایت دارد. این چشم‌انداز تا آنجا نگران‌کننده شده است که کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول، با هشدار درباره روند کند شدن رشد اقتصادی جهان اعلام کرد این صندوق پیش‌بینی رشد اقتصادی خود را اواخر این هفته کاهش خواهد داد. سازمان جهانی تجارت نیز درباره کاهش پیش‌بینی رشد اقتصادی جهان با ادامه اختلافات تجاری هشدار داده است. این اطلاعات بر اساس شاخص‌های اقتصادی ناامیدکننده‌ای در شش ماه گذشته به دست آمده است که تصویری مشابه را در آمریکا، چین و اروپا ارائه می‌دهد.
پروفسور اسوار پراساد از موسسه بروکینگز می‌گوید به نظر نمی‌رسد این روند رکود اقتصادی را در جهان به دنبال داشته باشد، اما فعالیت همه بخش‌های اقتصادی جهان رو به کاهش گذاشته است. شاخص‌های اقتصادی در کشور‌های نوظهور اقتصادی در حال کاهش است و به سبب نگرانی از اینکه رشد اقتصادی سریع چین پس از سال‌ها رو به پایان قرار دارد، به سطحی معمول رسیده است. پروفسور پراساد می‌گوید شاخص‌های رشد اقتصادی در اروپا ناامید کننده است و در جهان تنها هند است که رشد اقتصادی آن به واسطه مشوق‌های پولی و مالی ارائه شده در آستانه انتخابات سراسری این کشور در اواخر این ماه در سراشیبی قرار نگرفته است.
این در حالی است که ادامه اختلافات تجاری بین چین و آمریکا نیز چشم‌انداز تسریع روند رشد اقتصادی جهان را در نیمه دوم امسال در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. تنش‌های تجاری و نابسامانی ناشی از آن احتمالا پیامد‌های طولانی مدتی را برای اقتصاد جهان خواهد داشت که رشد اقتصادی را نیز تحت شعاع قرار خواهد داد. ناتوانی سیاستمداران برای ارائه مشوق‌های اقتصادی کارامد که بتواند چشم‌انداز روشنی را برای رشد اقتصادی جهان در اواخر امسال رقم بزند ممکن است آهنگ کند رشد اقتصادی را تقویت کند. احتمال می‌رود افزایش میزان بدهی عمومی نیز توانایی کشور‌های بزرگ اقتصادی توسعه یافته را برای مقابله با کاهش رشد اقتصادی از طریق ارائه مشوق‌های مالی محدود کند. (دنیای اقتصاد)

نظر بدهید