گزارش ۱۹ اسفند ۹۷ بورس – افزایش در شاخص کل

0
158

ناظر اقتصاد: ۱۹ اسفند ۹۷ بورس با افزایش در شاخص کل مواجه بود. شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۴۶۳ واحدی به ۱۶۴.۴۷۰ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۶۱۹۳ میلیارد ریال (۱۲۰۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۶۴۶۸ میلیارد ریال (تقریبا ۳۵۷۱ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۷۸۸۳ میلیارد ریال بوده ‌است.

گزارش 19 اسفند 97 بورس - افزایش در شاخص کل گزارش 19 اسفند 97 بورس - افزایش در شاخص کل

افزایش در شاخص کل – ۱۹ اسفند ۹۷ بورس

در پایان معاملات شنبه ۱۹ اسفند ۹۷ بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس)، با افزایش در شاخص کل مواجه بود شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس با افزایش ۱۴۶۳ واحدی به رقم ۱۶۴ هزار و ۴۷۰ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۲۶۱ واحدی عدد ۳۱ هزار و ۱۰۵ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۸۳۹واحدی به رقم ۱۸۴ هزار و ۱۰۱ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۱۱۳۹ واحدی به رقم ۱۲۳ هزار و ۴۱۷ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۲۶۲۳ واحدی عدد ۳۱۶ هزار و ۹۱۷ واحد را به نمایش گذاشت. ۱۹ اسفند ۹۷ همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۹ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۷۰ واحد نشست.

ارزش کل معاملات ۱۹ اسفند ۹۷ بورس تهران در حالی به بیش از ۶۱۹ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن دو میلیارد و ۱۸۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۵۵ هزار و ۱۴۷ نوبت داد و ستد بود.

۱۹ اسفند ۹۷ بورس در حالی نظاره‌گر معاملاتی متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی بود که همپای بازارگردان ها و حقوقی‌های حامی سهم‌های شاخص‌ساز، گروه فلزات اساسی، معدنی، تک‌سهم‌های پتروشیمی و بانکی با تقاضای خرید روبرو بود. پایان اصلاح قیمت سهام و جذاب شدن برخی سهم‌ها در بازار در آستانه فرا رسیدن سال نو باعث شده تا برخی معامله‌گران در کمین شکار سهم‌های پربازده در آخرین روزهای معاملاتی سال جاری بنشینند.

در این میان غذایی‌ها و لبنی‌ها در کنار تک سهم‌های شوینده و قطعه‌ساز و همچنین گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی، برای بورس‌بازها از جذابیت خاصی برخوردار شده بودند. همچنین گروه سیمانی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های وابسته به آنها با توجه به عملکرد ۱۲ ماهه شرکت‌ها و پیش‌ بینی‌ها از تقسیم سود نقدی مناسب در مجامع پیش رو در کنار دارویی‌ها همچنان زمین بازی برای بازیگران بازار سهام هستند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

گزارش 19 اسفند 97 بورس - افزایش در شاخص کل

۱۴ میلیارد دلار صادرات صنعت

در ۹ ماهه ۱۳۹۷ صادرات کالاهای غیر نفتی ۸۶.۹ میلیون تن با ارزش ۳۳.۴ میلیارد دلار برابر ۲۸.۳ میلیارد یورو که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۲ درصد کاهش و به لحاظ ارزش دلاری ۵.۴ درصد و یورویی ۲.۸ درصد رشد داشته است. همچنین میزان واردات به کشور ۲۳.۹ میلیون تن به ارزش ۳۲.۶ میلیارد دلار برابر ۲۷.۷ میلیارد یورو به ترتیب ۱۳.۳، ۱۵.۹و ۱۷.۶ درصد کاهش نشان می‌دهد. ارزش صادرات بخش صنعت در این دوره ۱۴ میلیارد دلار و صادرات بخش معدن۹۷۰.۲ میلیون دلار ثبت شده است.
در ۹ ماهه سال ۹۷ تعداد ۴۲۸۷ فقره پروانه بهره برداری با میزان سرمایه گذاری ۴۲.۱ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۷۶۵۰۵ نفر صادر شده که به ترتیب در تعداد ۳.۹ درصد، در سرمایه گذاری ۱۰۴.۸ درصد و در اشتغال ۱۰.۷ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. همچنین تعداد ۱۶ هزار و ۶۹۴ فقره جواز تاسیس با پیش بینی سرمایه گذاری ۲۱۶.۲ هزار میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال ۳۹۳ هزار و ۴۵۵ نفر صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱۸.۹ ،۸۹.۱ و ۲۴.۳ درصد رشد را نشان می دهد.
در بخش معدن تعداد ۷۵۸ فقره پروانه اکتشاف، ۳۷۰ فقره گواهی کشف و ۴۳۶ فقره پروانه بهره برداری صادر شده است که نسبت به دوره قبل در تعداد پروانه اکتشاف ۸.۹ درصد و گواهی کشف ۰.۳ درصد رشد و پروانه بهره برداری ۲۱.۷ درصد کاهش داشته است. میزان اشتغال پروانه های بهره برداری معدنی صادره ۳۵۶۱ نفر بوده که ۲۰.۱ درصد کاهش را نشان می دهد.
تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری در ۹ ماهه ۱۳۹۷ به بخش صنعت و معدن با افزایش ۱۶.۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۳۷.۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.
در بخش بازرگانی نیز ۶۵.۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است که رشدی برابر با ۱۶.۴ درصد را نشان می‌دهد.
در ۶ ماهه اول ۱۳۹۷ در بخش حمل و نقل جاده ای، کالاهای داخلی ۲۱۸.۳ میلیون تن و ترانزیت کالاهای جادهای ۳ میلیون تن بوده که در بخش کالاهای داخلی۶.۷ درصد رشد و در ترانزیت کالاهای جاده ای ۳۷.۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد. در ۹ ماهه ۱۳۹۷ از میان ۴۴ محصول منتخب صنعتی و معدنی، ۲۲ محصول رشد و ۲۲ محصول کاهش تولید داشته‌اند.
سنگ آهن با ۲۷ میلیون تن، ۷.۹ درصد و فولاد خام با ۱۷ میلیون تن، ۹.۸ درصد رشد تولید داشته‌اند. انواع سواری با ۷۰۲.۸ هزار دستگاه ۳۱.۹ درصد و لوازم خانگی (شامل تلویزیون، یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی) با ۱۶۴۵.۱ هزار دستگاه، ۲۷.۷ درصد و سیمان با ۴۱.۴ میلیون تن، ۱.۴ درصد کاهش تولید داشته است.
در ۹ ماهه ۱۳۹۷ تعداد ۵۰ طرح سرمایه گذاری خارجی صنعتی، معدنی و تجاری، با مجموع سرمایه گذاری ۸۳۷ میلیون دلار، به تصویب هیات سرمایه گذاری خارجی رسیده است.
در راستای اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی، تا پایان آذر ۱۳۹۷ در مجموع مبلغ ۴۹۴۷.۳ میلیارد تومان تسهیلات به ۴۱۴۶ واحد در قالب پروژه رونق تولید پرداخت شده است. (فارس)

فرانسه با فروش یک دارو، ۱.۵ برابر پول نفت ایران درآمد کسب می‌کند

محمد نبیونی استاد زیست‌شناسی دانشگاه خوارزمی توضیح داد: در حال حاضر کشور فرانسه با تولید یک داروی ضد سرطان توانسته ۱.۵ برابر درآمد نفتی یک سال ایران درآمدزایی داشته باشد. باید مدیران با توجه به چنین دیدگاه‌هایی زمینه درآمدزایی از راه‌های مختلف و توسعه اقتصادی را فراهم کنند. مدیریت شهری باید بتواند از ظرفیت بخش خصوصی و سرمایه گذاران برای به فعلیت رساندن پتانسیل‌های موجود استفاده کند. (ایسنا)

قطر ۱۲ میلیارد دلار اوراق قرضه فروخت

به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت خزانه داری قطر اعلام کرد این کشور ۱۲ میلیارد دلار اوراق قرضه فروخته و با وجود تحریم های اقتصادی و مناقشات دیپلماتیکی با متحدین عرب سابق خود موفق به جذب بالای تقاضا در این کشور شده است. وزارت خزانه داری قطر اعلام کرد، دولت قطر بازگشت موفقیت آمیزی را به بازاراهای مالی با مجموع انتشار ۱۲ میلیارد دلار اوراق قرضه در ۳ سر رسید مختلف داشته است.
این فروش بیش از ۵۰ میلیارد دلار حواله به همراه داشت. قطر در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ میلادی به دلیل ادعای عربستان سعودی به منظور حمایت از ایران و برخی گروها تحریم شد و امارات، بحرین و مصر هم به تحریم کنندگان قطر پیوستند. بر پایه این گزارش، در سال ۲۰۱۸ میلادی قطر ۱۲ میلیارد دلار اوراق قرضه به دلار فروخت که برای اولین بار به دلار منتشر شد؛ در حالی که عربستان سعودی در این بازه زمانی ۱۱ میلیارد دلار اوراق قرضه منتشر کرد. (ایبنا)

هند با وجود تهدید آمریکا قرارداد ۳ میلیارد دلاری با روسیه بست

به نقل از تایمز آو ایندیا، منابع نظامی اعلام کردند دهلی نو قرار دادی را با مسکو به منظور اجاره زیردریایی اتمی از روسیه برای نیروی دریایی هند منعقد کرد. ارزش این قرار داد بیش از ۳ میلیارد دلار است و روسیه متعهد به تحویل زیردریایی Chakra III به هند تا سال ۲۰۲۵ میلادی است. نیروی دریایی هند پیش از این دو زیردریایی دیگر از روسیه با نام Chakra II اجاره کرده بود که تاریخ قرار داد آن در سال ۲۰۲۲ میلادی به پایان می رسد.
همچنین یکی از منابع نظامی هند اعلام کرد که زیردریایی های فعلی که در اجاره هند هستند تا حداقل سال ۲۰۲۵ میلادی تمدید خواهند شد تا زیر دریایی جدید از هند تحویل گیرد. این قرارداد با وجود تهدید تحریم های مالی ایالات متحده علیه هند به دنبال خرید سامانه اس ۴۰۰ هند از روسیه مطرح می شود. هند قراردادی را به ارزش ۵.۴۳ میلیارد دلار با روسیه برای خرید ۵ واحد سامانه اس ۴۰۰ متحرک در اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی امضاء کرد. (ایبنا)

نظر بدهید