گزارش ۱۹ تیر ۹۸ بورس – نوسان ارزش معاملات

0
421

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۹۰۵ واحدی به ۲۴۹,۶۲۲ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸ بورس ۹,۸۸۵ میلیارد ریال (۴۱۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۰,۶۳۹ میلیارد ریال (تقریبا ۱۵۴۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۸,۵۶۹ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 19 تیر 98 بورس - نوسان ارزش معاملات

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات ۱۹ تیر ۹۸ بورس با ۹۰۵ واحد افزایش روبرو شد. شاخص کل با معیار هم وزن ۳۷۹ واحد ارتقا یافته و به رقم ۶۱ هزار و ۸۰۹ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار که ناشی از قیمت میانگین سهام در تعداد کل سهام شرکت‌های بورسی است، به بیش از ۹۴۰ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۳ میلیارد اوراق بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۲۹۲ هزار نوبت معامله و به ارزش ۹۸۸ میلیارد تومان دادو ستد کردند.

نوسانات ارزش معاملات در ۱۹ تیر ۹۸ بورس

طی روزهای اخیر ارزش معاملات حول نقطه مشخصی در نوسان است. در واقع، گردش پول‌ها نشان می‌دهد که بازار از حیث جذب نقدینگی محرکی قدرتمند در شرایط کنونی ندارد و بیشتر بر محور تحرکات سهامداران در بین صنایع مختلف در حال طی مسیر است. سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادی که همچنان بار عدم قطعیت‌های بازار جهانی و تحریم‌ها را تحمل می‌کنند از حیث جذب متناسب نقدینگی وضعیت جالبی ندارند و معامله‌گران این طیف از سهم‌ها بیشتر دل به سودهای نقدی بسته‌اند که در حال تقسیم در مجامع است.

اما در نقطه مقابل، سهامدارانی که دیدگاه کوتاه‌مدت دارند و نوسان‌های روزانه یا هفتگی را جذاب می‌دانند از یک صنعت به صنعتی دیگر در سیاحت‌اند تا از طریق ایجاد موج نقدینگی کسب سود کنند. این روند را مشخصا می‌توان در معاملات امروز گروه خودرویی دید. اغلب نمادهای این گروه که روز گذشته با فشار سهمگین عرضه دست و پنجه نرم می‌کردند، از میانه معاملات امروز به یکباره وارد مدار صعودی شدند و تا صف خرید هم پیش رفتند.

شکل‌گیری موج جدید تقاضا در نمادهای بزرگ این گروه، یعنی خودرو و خساپا سبب شد تا فضای عمومی معاملات این صنعت بورسی تغییر کند و بار دیگر طیفی از بورس‌بازان را جذب صف‌های خرید در این سهام کند. به این ترتیب، تغییر روند قیمت بخش اعظم جریان وجوه را وارد مدار سهام معاملات خودرویی‌ها کرد و نام این گروه را در صدر جدول ارزش معاملات صنایع نشاند.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 19 تیر 98 بورس - نوسان ارزش معاملات

طبقه‌بندی اقتصادهای جهان در سال ۲۰۱۹

بانک جهانی در گزارش سالانه خود که به وضعیت مالی اقتصادهای جهان در حوزه درآمدی می‌پردازد، اعلام کرده که ایران همچون سال‌های گذشته در رده کشورهای با درآمد متوسط – بالا قرار گرفته است.
در این گزارش وضعیت درآمدی ۲۱۸ کشور بررسی شده است و براساس میزان درآمد، کشورها در چهار رده بالا، متوسط – بالا، متوسط – پایین و کم درآمد طبقه‌بندی شده‌اند.
از میان ۲۱۸ کشور بررسی شده، ۳۱ کشور در گروه کم‌درآمد، ۴۷ کشور در گروه متوسط – پایین، ۶۰ کشور در گروه متوسط – بالا و ۸۰ کشور در گروه درآمدی بالا قرار دارند. به این ترتیب ۶۷ درصد از کشورهای دنیا در رده متوسط – بالا یا بالای درآمدی هستند.
در سالی که گذشت شش کشور گرجستان، سنگال، سریلانکا، زیمباوه، کوزوو و اتحاد قمر توانسته‌اند یک رتبه، شاخص درآمدی خود را ارتقا دهند، اما آرژانتین با سقوط درآمدی روبه‌رو شده و از رده بالا به رده متوسط – بالا تنزل جایگاه پیدا کرده است.
در این آمار، ایران با جمعیت ۸۰ میلیونی خود از نظر جمعیت در رده ۱۹ جهان قرار گرفته و با ثبت بیش از ۴۴۱ میلیارد دلار درآمد ناخالص ملی، رتبه ۲۶ میان تمام کشورها را به خود اختصاص داده است.
همچنین سرانه درآمد ملی ناخالص ایران براساس روش برابری قدرت خرید در سال ۲۰۱۸، برابر با ۲۱ هزار دلار برآورد شده که از این نظر رتبه ۶۸ را نشان می‌دهد.
اقتصاد ایران از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۸ میلادی که این شاخص در سطح جهانی بررسی شده، در ۱۹ سال ابتدایی در سطح درآمدی متوسط – پایین قرار داشته و از سال ۲۰۰۹ به بعد به رده متوسط – بالا وارد شده و در تمام سال‌های گذشته توانسته این جایگاه را حفظ کند.
در میان اقتصادهای برتر دنیا بالاترین درآمد ناخالص ملی با بیش از ۲۰ تریلیون دلار به ایالات متحده آمریکا اختصاص داشته و پس از آن چین و ژاپن قرار گرفته‌اند. در حوزه درآمد ناخالص ملی سرانه نیز سوئیس با بیش از ۸۳ هزار دلار، بهترین عملکرد را داشته و در میان کشورهای آسیایی قطر با ثبت ۶۱ هزار دلار، رتبه ششم را به خود اختصاص داده است.
براساس این گزارش اقتصاد ایران پس از طی روند صعودی تا سال ۲۰۱۱ از این سال تا سال ۲۰۱۵ وارد روند نزولی شده و پس از آن نیز تقریباً روندی ثابت را طی کرده است. این در حالی است که در همین بازه زمانی همسایه ایران، ترکیه با وجود نوساناتی که تجربه کرده اما در نهایت توانسته مسیر رو به رشد خود را ادامه دهد. (اتاق تهران)

تولید نفت شیل آمریکا از رشد تقاضای جهانی جلو می‌زند

بانک آمریکایی گلدمن ساکس در گزارش جدیدی پیش بینی کرد رشد تولید نفت شیل آمریکا تا پایان سال ۲۰۲۰ از رشد تقاضای جهانی پیش خواهد افتاد و با وجود محدودیت‌های تولید اعمال شده از سوی اوپک، رشد قیمت‌های نفت را محدود می‌کند. این بانک آمریکایی پیش‌بینی کرد: تولید نفت آمریکا ۳/۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ و ۲/۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ رشد می‌کند که در مقایسه با پیش‌بینی رشد تقاضا برای نفت به میزان ۸/۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ و ۶/ ۱میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ بالاتر است.
تمایل اوپک برای واگذار کردن سهم بازار احتمالا روند نزولی قیمت‌ها را محدود خواهد کرد. از این‌رو گلدمن ساکس دورنمای قیمت سال ۲۰۲۰ را تغییر نداد و همچنان انتظار دارد قیمت نفت برنت حدود ۶۰ دلار و وست تگزاس اینترمدیت ۵۵ دلار و ۵۰ سنت در هر بشکه باشد. اوپک و متحدانش که در راس آنها روسیه قرار دارد هفته گذشته موافقت کردند کاهش تولید نفت را تا مارس سال ۲۰۲۰ ادامه دهند. تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشتی نوشتند: استراتژی خروج از توافق کاهش تولید نفت مورد بحث قرار نگرفته و باید دید آیا تصمیم برای تمدید کاهش تولید باعث تسهیل رشد شیل و در نتیجه ضرورت کاهش بیشتر تولید این گروه در سال ۲۰۲۰ می‌شود.
نرخ رشد سریع شیل در یک دهه گذشته، جریان تجارت را تغییر داده و اوپک را وادار کرده است برای تقویت قیمت‌ها، تولید خود را محدود کند. البته پیش‌بینی چهار شرکت تحقیقاتی انرژی و دولت آمریکا نشان می‌دهد نرخ رشد سریع صنعت نفت شیل آمریکا احتمالا سال گذشته به پیک خود رسید و به دلیل درخواست سود مالی از سوی سرمایه‌گذاران بر سر افزایش تولید، آهسته شده است. (ایسنا)

شوک درمانی؛ ایجاد بستر لازم برای بهبود آرام رشد اقتصادی

فرض کنید در کشوری زندگی می‌کنید که ساختار ناکارآمد اقتصاد منجر به بحران شده است. دولت بیشتر از آنچه دارد خرج می‌کند. هزینه بالای دولت برای پرداخت حقوق کارمندانش، یارانه به کالاهای اساسی، و هزینه برنامه‌های رفاهی منجر به کسری بودجه شدید و استقراض دائم گشته است. این بحران بدهی انباشته راهی جز انتشار روزافزون پول و نتیجتا ابرتورم ندارد. هر روز که از خواب برمی‌خیزید نمی‌دانید ارزش حقوق‌تان چقدر است. قیمت‌ها دیگر معنایی ندارند. و اینها همه عواقب وخیمی برای فقرا و همینطور کارایی اقتصادی دارد.
وقتی مردم تورم شدید کنونی را ببینند، تورم در آینده را نیز انتظار می‌کشند بنابراین اقدام به خرید پیش پیش کالاها می‌کنند تا بعدا مجبور به پرداخت قیمت بالاتر نشوند. اما این افزایش تقاضا باعث تشدید تورم شده، درعین حال فشار دولت بر تجار برای کنترل قیمت، به کمبود کالاها در بازار و فروشگاه‌ها می‌انجامد. تورم باعث سقوط ارزش پس‌اندازهای مردم می شود که در این جریان افراد پیرتر بیشترین آسیب را می‌بینند.
در چنین شرایطی اداره مملکت ممکن نیست. کشور در بن بست سیاسی، اقتصادی گرفتار شده است. وضعیت مشابه این است که بیماری بشدت مریض دارید که درحال مرگ است. یا باید غده سرطانی را جراحی کرده و بیرون آورید، یا جلوی گسترش عفونت را بگیرید. بنابراین اصلاحات باید درست و یکباره اجرا شوند چون بعد از هر شکست هزینه سیاسی اجتماعی اصلاحات بسیار بالا می‌رود زیرا اعتماد عمومی فرسوده شده است. اگر سیاست گذار نتواند به وعده‌های خود مثلا در کنترل کسری بودجه و کاهش نقدینگی در جهت کنترل تورم عمل کند، مردم در مراحل بعدی نیز به او اعتماد نکرده و امکان پشتیبانی سیاسی از هرگونه برنامه اصلاحی از بین می‌رود.
شوک درمانی قرار است بستر لازم برای بهبود آرام رشد اقتصادی و استاندارد زندگی را در طول دهه‌های بعدی امکان‌پذیر کند. بنابراین عبارت شوک درمانی از این جهت گمراه کننده است زیرا عملا هیچ راهی برای رونق اقتصادی سریع و شوک آمیز یک کشور وجود ندارد. این صرفا شانسی به بیمار برای آغازی دوباره است. سیاست‌های اصلاحی نمی‌توانند به سرعت استاندارد زندگی در کشور را افزایش دهند بلکه این امر نیازمند تولد و توسعه میلیون‌ها بیزینس و سرمایه‌گذاری های جدید در طول سالیان سال است. طبیعتا موفقیت سیاست‌های اقتصادی مشابه در نهایت به نحوه اجرا و پیگیری آن در طی سالیان بعدی وابسته خواهد بود.
منبع: مسعود علی‌محمدی

نظر بدهید