گزارش ۱۹ خرداد ۹۸ بورس – بازدهی بی‌رقیب سهام

0
430

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۲۹۲۰ واحدی به ۲۲۹,۸۰۸ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در ۱۹ خرداد ۹۸ بورس‌ ۱۴,۷۱۹ میلیارد ریال (۲۸۶۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۷,۵۸۵ میلیارد ریال (تقریبا ۱۹۵۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۷,۴۸۷ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 19 خرداد 98 بورس - بازدهی بی‌رقیب سهام

براساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸ بورس با افزایش ۲ هزار و ۹۲۰ واحد به رقم ۲۲۹ هزار و ۸۰۸ واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار به ۸۷۲ هزار میلیارد تومان رسید. امروز شاخص کل با معیار هم‌وزن ۱۵۳۴ واحد رشد کرده و به رقم ۵۵ هزار و ۹۷۶واحد رسید.

امروز معامله‌گران بورس اوراق بیش از ۴ میلیارد برگه بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۲۹۱ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۴۷۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

بازدهی بی رقیب سهام در معاملات ۱۹ خرداد ۹۸ بورس

بازدهی بی‌رقیب سهام در معاملات ۱۹ خرداد ۹۸ بورس با وسعت و شدت بیشتری ادامه یافت. نماگر اصلی بورس تهران که روز گذشته به دلیل تحریم‌های پتروشیمی از تداوم حرکت صعودی بازمانده بود امروز ضمن شکستن رکوردهای قبلی، قدم در قله ۲۲۹ هزار واحد گذاشت.

حرکت تند قیمت در طیف گسترده‌ای از سهم‌ها در حالی رقم خورد که ضمن استمرار ارزش بالای معاملات خرد، صف نفوذ‌ناپذیری از خرید در حدود یک سوم از نمادهای بورسی و فرابورسی شکل گرفت. ارزش ۳۰۰ میلیارد تومانی صف خرید در میانه معاملات امروز در حدود یک سوم از نمادهای بورسی و فرابورسی از شدت و وسعت تقاضا در اغلب نمادها به ویژه در صنایعی چون خودرویی، دارویی و سیمانی حکایت داشت.

روند یکدست در اغلب گروه‌ها را می‌توان ناشی از امواج تورمی دانست که طی این مدت در گزارش عملکرد شرکت‌ها انعکاس جالب توجهی داشته است. در آخرین پرده از این موج تورمی طی دو روز گذشته خبر افزایش نرخ فروش روغن‌های خوراکی و شوینده‌ها از سوی تولیدکنندگان انتشار یافت و موج شدیدی از تقاضا را در نمادهای وابسته رقم زد.

در کنار تورم نرخ‌های فروش، فصل داغ مجامع سالانه شرکت‌ها و جذابیت تقسیم سود در طیفی از نمادهای سودآور به این روند کمک کرده است و در این فضای مثبت اخبار پیرامونی نظیر تجدید ارزیابی دارایی ها نیز به عامل مکمل برای تشکیل این روند همگون و یکدست در اغلب نمادها شده است.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 19 خرداد 98 بورس - بازدهی بی‌رقیب سهام

انتقاد شدید IMF از سیاست‌های تجاری ترامپ

رئیس صندوق بین‌المللی پول (IMF) بار دیگر هشدار داد که اختلاف‌های تجاری آمریکا تهدیدی علیه اقتصاد جهان است که پیش‌بینی شده امسال رشد کمتری را تجربه کند.
کریستین لاگارد در گفتگو با گروه رسانه‌ای نیکی ژاپن گفت: معتقدیم ریسک‌های موجود اقتصاد جهان را پایین می‌کشند و به طور واضح باید گفت تنش‌های تجاری ریسکی قابل توجه در افق چشم‌انداز پیش رو محسوب می‌شود.
لاگارد در ادامه گفت: با وجودی که ریسک‌های بالقوه دیگری مثل مسائل ژئوپلیتیک وجود دارد، اصلی‌ترین آنها که در حال حاضر به وضوح قابل مشاهده است «تنش‌های تجاری» است.
لاگارد با وجودی که مستقیما اسمی از دونالد ترامپ نیاورده، عملا تیغ انتقادات خود را متوجه وی و سیاست‌های تنش‌زای تجاری‌اش در ماه‌های اخیر گرفته است. رئیس صندوق بین‌الملل پول پیشتر هم تاکید کرده بود که جنگ تجاری بین آمریکا و چین، ریسک بزرگی برای چشم‌انداز اقتصادی جهان است.
در حالی که ابراز نگرانی درباره مذاکرات تجاری چین و آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصادهای جهان به پای ثابت سخنان اخیر رئیس صندوق بین‌المللی پول تبدیل شده، کریستین لاگارد چندی پیش درجریان سفر به ازبکستان در گفتگو با رویترز گفته بود که اگر مسئله اختلافات تجاری چین و آمریکا حل نشود، چشم‌انداز اقتصادی جهان با یک ریسک روبروست.
وی با اشاره به پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از چشم‌انداز اقتصاد جهان گفت: به طور مشخص ریسکی که در این چشم انداز می‌تواند شرایط را از پیش‌بینی‌ها بدتر کند، تداوم تنش‌های تجاری بین چین و آمریکاست و اگر این تنش‌ها حل نشود، این ریسک به مسیر خود ادامه خواهد داد. (ایبنا)

بررسی طرح فراگیر ساخت یک میلیون مسکن در سال

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام این‌که مجلس تا حصول نتیجه موضوع مسکن را پیگیری می‌کند داشتن طرح فراگیر در ساخت و ساز مسکن را ضروری دانست.
علی لاریجانی اظهار کرد: توجه به اولویت نخست کشور که موضوع اقتصادی است و توجه جدی به استقلال اقتصادی، کارآفرینی، تولید ملی و رفع موانع آن مهمترین وظیفه دولت و مجلس است. در این زمینه یکی از موضوعات مسئله مسکن در کشور است که در بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس بین ۵۰ تا ۸۰ درصد متوسط درآمد افراد را در برمی گیرد که این رقم بسیار غیرمتعادل است.
وی تصریح کرد: یکی از روش‌های کاهش قیمت مسکن بیرون کشیدن زمین از بورس‌بازی است. البته داشتن طرح فراگیر در ساخت و ساز مسکن نیز ضروری محسوب می‌شود. یکی از مسائل و چالش‌هایی که نمایندگان به آن می‌پرداختند همین موضوع بود.
وی افزود: کمیسیون عمران مجلس در این زمینه جلساتی را با مسئولان مربوطه برگزار کرده و نهایتاً در جلسه‌ای با حضور وزیر راه و شهرسازی، رئیس بانک مرکزی، رئیس بنیاد مسکن، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و رئیس کمیسیون عمران ابعاد آن بررسی شد و تحقق ایده یک میلیون مسکن در هر سال از سطح روستا تا شهرهای کوچک، متوسط و بزرگ چگونه می‌تواند انجام پذیرد و نحوه پشتیبانی دولت و تسهیلات بانکی در سطوح مختلف و حجم کلان تسهیلات بانکی در این زمینه مشخص شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز ابعاد آن در این جلسه مطرح و از آرای نمایندگان استفاده خواهد شد، به هر تقدیر این موضوع یکی از مسائل مهم جامعه مخصوصاً برای جوانان است که مجلس روی آن تمرکز کرده و قطعاً تا حصول نتیجه آن پیگیری و نظارت خواهد شد. (تسنیم)

هشدار بانک جهانی به کشورهای جهان

بدهی دولت‌ها از زمان بحران مالی جهان افزایش‌یافته است. برابر گزارش بانک جهانی، بدهی اقتصادهای نوظهور و درحال‌توسعه از میانگین ۱۵ درصد به ۵۱ درصد از تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۸ رسیده است.
افزایش سطح بدهی به‌طور فزاینده‌ای نگران‌کننده است. بسیاری از اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه به میزان زیادی مقروض هستند. تجمع بدهی‌ها را می‌توان به دلیل نیاز به پروژه‌های تقویت رشد، سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها، بهداشت و آموزش‌وپرورش توجیه کرد.
تجزیه‌وتحلیل بانک جهانی نشان می‌دهد که کشورهای کم‌درآمد و با درآمد متوسط نیاز دارند که سالانه حدود ۶۴۰ میلیارد دلار تا ۲.۷ تریلیون دلار برای رسیدن به اهداف توسعه سال ۲۰۳۰ سرمایه‌گذاری کنند.
بدهی‌های بیش‌ازحد خطرات جدی به همراه دارد. در این صورت، دولت‌ها مجبور هستند بخشی از هزینه‌ها را برای پرداخت بدهی‌ها اختصاص دهند که این به معنی پرداخت کمتر به دیگر فعالیت‌های مهم است. (اتاق بازرگانی تهران)

نظر بدهید