گزارش ۱۹ فروردین ۹۸ بورس – رشد در فرابورس

0
136

ناظر اقتصاد: ۱۹ فروردین ۹۸ بورس با افزایش در شاخص کل مواجه بود. شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۵۱۸ واحدی به ۱۸۸.۵۹۲ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۰.۱۷۲ میلیارد ریال (۵۳۱ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۹۴۸ میلیارد ریال (تقریبا ۱۰۹۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۳.۴۹۹ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 19 فروردین 98 بورس - رشد در فرابورس

رشد در فرابورس – ۱۹ فروردین ۹۸ بورس

در پایان معاملات دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸ بورس اوراق بهادار در شاخص کل با افزایش ۵۱۸ واحدی به رقم ۱۸۸ هزار و ۵۹۲ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم وزن ۱۲۵ واحد رشد کرده و به رقم ۳۶ هزار و ۷۴۳ واحد رسید.

فعالان فرابورس در ۱۹ فروردین ۹۸ شاهد رشد در فرابورس بودند ۱۹ فروردین ۹۸ در فرابورس ایران نیز شاخص کل با افزایشی یک واحدی به رقم ۲۴۱۲ واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از ۱۴۱ هزار میلیارد تومان رسید. نمادهای پربیننده فرابورسی شامل شرکت ذوب آهن اصفهان، توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان، گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، پتروشیمی زاگرس، صنایع کاغذ پارس، کشت و دامداری فکا و ریشمک بودند.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 19 فروردین 98 بورس - رشد در فرابورس

نفت برای هشتمین بار در راه بورس

فردا «سه شنبه ۲۰ فروردین ماه ۹۸» قرار است که برای هشتمین بار نفت خام سبک شرکت ملی نفت در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه شود. قیمت پایه هر بشکه از نفت خام ۶۳ دلار و ۳۶ سنت در نظر گرفته شده است. در این عرضه نیز حداقل حجم خرید ۳۵ هزار بشکه حجم عرضه یک میلیون بشکه است.
لازم به ذکر است، امکان واریز پیش پرداخت شش درصد به صورت ارزی فراهم شده است و برای تسویه باقیمانده وجه، خریداران می‌توانند از ساز و کارهای ارزی مورد تائید شرکت ملی نفت ایران استفاده کنند. همچنین خریداران می‌توانند تا چهار ماه پس از انجام معامله، محموله را تحویل بگیرند و تحویل محموله در دیگر مناطق نیز منوط به تائید شرکت ملی نفت ایران است. در صورت درخواست خریداران امکان تحویل محموله به صورت زمینی از مخازن نفت پالایشگاه تبریز نیز امکان‌پذیر شده است. (ایبنا)

بانک مرکزی سال ۹۶ بیش از ۴۱ میلیارد دلار ارز فروخت

براساس گزارش بانک مرکزی از خلاصه تحولات اقتصادی سال ۹۶، میزان فروش ارز توسط بانک مرکزی در بازار بین‌بانکی رقمی در سال مذکور بالغ بر ۴۱ میلیارد و ۳۴۴ میلیون دلار بوده است. طبق این گزارش، یورو به عنوان ارز اصلی مداخله‌ای بانک مرکزی، ۴۱.۷ درصد از کل فروش ارز در بازار بین‌بانکی را به خود اختصاص داده است. این میزان فروش ارز توسط بانک مرکزی در مقایسه با سال ۹۵ حدود ۱۹ درصد رشد نشان می‌دهد. پیش از این اعلام شده بود ۱۸ میلیارد دلار اسکناس ارز در سال ۹۶ برای مدیریت بازار ارز به صورت نقدی عرضه شده بود. این میزان عرضه ارز نتوانست رشد نرخ ارز را کنترل کند و در نهایت خریداران این ارزها سود و رانت سرشاری را به دست آوردند. (فارس)

جنگ تجاری آمریکا با کشورها مانعی برای رشد تجارت جهانی شد

سازمان تجارت جهانی در گزارش سالانه خود از کاهش ۰.۳ درصدی تجارت در جهان در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ خبر داد. در این گزارش رشد تجارت جهانی برای سال ۲۰۱۹، به میزان ۲.۶ درصد پیش‌بینی شده است که کمتر از ۳ درصد سال ۲۰۱۸ و پیش‌بینی ۳.۷ درصدی است.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ احتمالا در سال ۲۰۲۰ شاهد بازگشت رشد تجارت جهانی به رقم ۳ درصد خواهیم بود که البته این مسئله بستگی به کاهش مناقشات تجاری بین ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ روبرتو آزودو، دبیرکل سازمان تجارت جهانی، می‌گوید: با توجه به بالا گرفتن اختلافات تجاری در جهان کسی نباید از این چشم‌انداز متعجب شود.
وقتی که ما شاهد سطح بالایی از اطمینان و بلاتکلیفی در بازار هستیم، تجارت نمی‌تواند نقش خود را در رشد اقتصادی به خوبی ایفا کند. به طور کلی در سال ۲۰۱۸ رشد تجارت در جهان متأثر از چندین عامل کاهش یافت که ازجمله این عوامل ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اعمال تعرفه از سوی برخی کشورها از جمله آمریکا و اقدامات مقابله‌جویانه کشورها با این سیاست، کاهش رشد اقتصاد جهانی، نوسان در بازارهای مالی، و تشدید سیاست‌های پولی در ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشورهای توسعه‌یافته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بوده است.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش تجارت جهانی به دلیل کاهش تقاضای واردات هم در کشورهای توسعه‌یافته و هم در کشورهای در حال توسعه است که البته برخی مناطق تأثیر بیشتری از این مسئله داشته‌اند.
پس از آنکه در سال ۲۰۱۷ شاهد رشد قوی تجارت در جهان بودیم اما در سال ۲۰۱۸ رشد تجارت در آسیا کاهش یافت. صادرات و واردات کشورهای اروپایی نیز شاهد افت محسوس بوده است. رابرت کوپمن، کارشناس ارشاد اقتصادی سازمان تجارت جهانی هشدار داده است: در صورتی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، طی سال جاری سیاست خود برای اعمال تعرفه بر واردات خودرو به آمریکا را اجرایی کند، شاهد بدتر شدن شرایط در تجارت جهانی خواهیم بود.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تجارت بین آمریکا و چین معادل ۳ درصد از کل تجارت جهان است.
تجارت مربوط به صنعت خودرو و واردات و صادرات خودروها نیز حدود ۸ درصد از تجارت جهانی را شامل می‌شود؛ بنابراین شما می‌توانید تصور کنید که تاثیر اعمال تعرفه بر واردات خودرو در جهان بیشتر از تاثیر جنگ تجاری آمریکا با چین خواهد بود. آمریکا همچنین تهدید کرده است در گام نخست طرح اعمال تعرفه بر واردات خودروهای اروپایی تعرفه اعمال می‌کند که این مسئله به شدت اروپایی‌ها را نگران کرده است.
البته در اواخر سال ۲۰۱۸ و در حاشیه برگزاری نشست گروه ۷ در بوینس آیرس آرژانتین روسای جمهور چین و آمریکا توافق کردند تا برای مدتی سیاست‌های تجاری علیه یکدیگر را تشدید نکرده و برای حل اختلافات مذاکره کنند که تا امروز هم این مذاکرات ادامه دارد. در صورتی که این مذاکرات به نتیجه نرسد آمریکا تهدید کرده است تعرفه ۱۰ درصدی واردات بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالا از چین را به ۲۵ درصد افزایش خواهد داد. (فارس)

نظر بدهید