گزارش ۲ اردیبهشت ۹۸ بورس – کاهش شاخص آزاد شناور

0
175

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۲ اردیبهشت ۹۸ بورس، شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۵۳ واحدی به ۲۰۴.۳۲۱ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۶.۲۴۰ میلیارد ریال (۶۹۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۸۷۲ میلیارد ریال (تقریبا ۳۹۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۰.۰۱۷ میلیارد ریال بوده است. گزارش ۲ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر کاهش شاخص آزاد شناور است شاخص آزاد شناور با کاهش ۳۴۷ واحدی به رقم ۲۳۰ هزار و ۴۷۴ واحد رسید.

گزارش 2 اردیبهشت 98 بورس - کاهش شاخص آزاد شناور

در پایان معاملات ۲ اردیبهشت ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل، با ۵۳ واحد عقب‌نشینی به رقم ۲۰۴ هزار و ۳۲۱ واحد رسید که البته کاهش اندک شاخص بعد از رکوردشکنی هفته قبل طبیعی به نظر می‌رسد. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز ۹۴ واحد رشد کرده و به رقم ۴۰ هزار و ۷۴۷ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۷۸۲ هزار میلیارد تومان رسید. دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸ معامله‌گران بورس بیش از ۶.۸ میلیارد برگ بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۳۸۷ نوبت معامله و به ارزش ۱۶۲۴ میلیارد تومان دادوستد کردند.

کاهش شاخص آزاد شناور – ۲ اردیبهشت ۹۸ بورس

شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۱۵ واحد کاهش یافته و به رقم ۵۸ هزار و ۸۸۴ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۶۵ واحد تقویت شد و رقم ۲۸ هزار و ۳۹۱ واحد رسید.

گزارش ۲ اردیبهشت ۹۸ بورس بیانگر کاهش شاخص آزاد شناور است شاخص بازار اول با کاهش ۲۴۲ واحدی به رقم ۱۵۲ هزار و ۹۹۹ واحد رسید و شاخص بازار دوم در بورس اوراق بهادار تهران ۸۴۶ واحد رشد کرده و به رقم ۳۹۵ هزار و ۱۷۸ واحد رسید.

نمادهای شپدیس، و غدیر در تقویت شاخص بورس اثرگذار بوده و نمادهای کگل، ومعادن، کچاد، رمپنا، بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

در فرابورس ایران نیز شاخص کل ۱۶ واحد رشد کرده و به رقم ۲۴۹۴ واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد تومان رسید. دوشنبه ۲ اردیبهشت ۹۸ معامله‌گران فرابورس بیش از یک میلیارد برگ بهادار سهام و حق تقدم در قالب ۱۶۱ هزار نوبت معامله و به ارزش ۴۷۶ میلیارد تومان دادوستد کردند.

میزان بازدهی و ارزش صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 2 اردیبهشت 98 بورس - کاهش شاخص آزاد شناور

ایران سال ۹۶ بالغ بر ۱.۲ میلیارد دلار گاز مجانی به ترکیه تحویل داد

بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال ۹۶ که به تازگی متن کامل آن از سوی دیوان محاسبات کشور منتشر شده است، بخشی از ارزش گاز صادراتی به ترکیه در سال ۱۳۹۶ به مبلغ یک میلیارد و ۱۱۲ میلیون و ۲۹۶ هزار و ۲۰۶ یورو معادل یک میلیارد و ۲۷۵ میلیون و ۳۷۲ هزار و ۶۵۳ دلار بابت تعدیلات ناشی از رای دادگاه داوری بین‌المللی اختصاص یافته است. بر اساس گزارش تفریغ بودجه ۹۶، کل میزان گاز صادراتی ایران در سال ۹۶ بالغ بر ۱ میلیارد و ۸۸۵ میلیون و ۵۰۵ هزار و ۳۱۳ دلار بوده است.
حمیدرضا عراقی معاون سابق وزیر نفت درباره شکایت گازی ترکیه از ایران و رای داوری بین‌المللی در این باره به دو شکایت ترکیه اشاره کرده و گفته بود: «ترکیه در شکایت نخست خود با ادعای کم فروشی گاز برای سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ ادعای خسارت کرده بود که در صورت محکومیت باید ۲۰ میلیارد دلار پرداخت می کردیم، اما دادگاه به نفع ایران رای داد. اما آنکارا در شکایت دوم ادعا کرده بود قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه در مقایسه با گاز صادراتی سایر کشورها گران تر است و برای تائید ادعای خود به کاهش قیمت جهانی گاز و سایر سوخت ها استناد کرده بود.» در نهایت ایران به کاهش ۱۳ درصدی قیمت گاز از سال ۲۰۱۱ به ترکیه محکوم شد که تحویل مجانی گاز در سال ۱۳۹۶ به این کشور بخشی از بازپرداخت مربوط به این کاهش قیمت بوده است. (فارس)

سرمایه‌گذاری ۳۳۳ میلیون دلاری «سافت بانک» ژاپن در پروژه خودران

به نقل از خبرگزاری فرانسه، شرکت خودروسازی تویوتا و صندوق سرمایه گذاری سافت بانک (که مقر آن در توکیو است) از سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری در کمپانی آمریکایی «اوبر» در راستای توسعه اتومبیل های خودران رونمایی کردند. در همین حال شرکت تویوتا در حال حاضر ۵۰۰ میلیون دلار در شرکت اوبر سرمایه گذاری کرده است.
همچنین در این سرمایه گذاری شرکت DENSO ژاپن که تولید کننده قطعات خودرو است برای تسریع بخشیدن در توسعه و تجاری کردن اتومبیل های خودروان «اوبر» وارد عمل می شود. بر همین اساس، شرکت تویوتا و DENSO ژاپن روی هم رفته ۶۶۷ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده‌اند و سافت بانک هم ۳۳۳ میلیون دلار سرمایه گذاری خواهد کرد. مدیر اجرایی «اوبر» گفت: خودران ها تحولی در حمل و نقل هستند و خیابان ها را ایمن تر و زندگی شهری را راحت تر می کنند. (ایبنا)

اختلاف بانک مرکزی ترکیه با IMF بر سر میزان ذخایر ارزی

صندوق بین المللی پول ذخایر خالص بین المللی ترکیه را تا دوازدهم ماه جاری میلادی ۲۸.۴ میلیارد دلار اعلام کرد؛ اما بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد که تمرکز بر روی آمار خالص گمراه کننده است و اصرار دارد که سرمایه گذاران به ذخایر ناخالص ترکیه که کمی کمتر از ۹۸ میلیارد دلار است، نگاه کنند. در همین حال، معاون بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد تمرکز بر روی رقم ناخالص ذخایر که شامل سپرده های بانک های تجاری در نزد بانک مرکزی بعنوان تعهد برای بدهی دلار آنها است منطقی تر است؛ ضمن اینکه تا زمانیکه پس اندازهای ارزی شهروندان ترکیه ای در بانک ها ادامه دارد بخشی از آن در بانک مرکزی نگهداری خواهد شد که این منابع در هر کاری که مناسب باشد استفاده می شود.
بر همین اساس، ترکیه در حدود ۱۱۸ میلیارد دلار سر رسید بدهی ارزی در ظرف ۱۲ ماه آینده دارد و بانک مرکزی ترکیه در صورتیکه که گردش سرمایه کاهش پیدا کند باید تمهیدات لازم را برای پرداخت این بدهی اتخاذ کند. در حال حاضر سرمایه گذاران خارجی ۱.۶ میلیارد دلار از بازار قرضه به لیر برداشته کرده اند که علت آن به دلیل تلاطمات سیاسی و اقتصادی این کشور بر می‌گردد. البته لیر ترکیه در ماه مارس هم با بیشترین روند روزانه کاهشی خود در یکسال اخیر مواجه شد؛ این در حالی است که بانک جی پی مورگان چیس آمریکا به سرمایه گذاران پیشنهاد فروش لیر را می کند. (ایبنا)

نظر بدهید