گزارش ۲ شهریور ۹۸ بورس – صعود دوباره در شروع شهریور

0
374

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۲ شهریور ۹۸ بورس ، شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۳۸۵۹ واحدی به ۲۶۹,۹۸۶ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۴,۰۹۲ میلیارد ریال (۵۷۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹,۲۳۸میلیارد ریال (تقریبا ۱۳۴۳ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۱,۴۱۰ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 2 شهریور 98 بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۲ شهریور ۹۸ بورس با افزایش ۳ هزار و ۸۵۹ واحد رکورد شکنی کرده و به رقم بی‌نظیر ۲۶۹ هزار و ۹۸۶ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم وزن هزار و ۷۶۵ واحد رشد کرده و به رقم ۷۳ هزار و ۸۹۰ واحد رسید. ارزش روز بازار امروز به بیش از ۹۹۱ هزار میلیارد تومان رسید.

ثبت رکورد جدید برای شاخص کل در معاملات امروز ۲ شهریور ۹۸ بورس مرهون تقویت قیمت در ۸۷ درصد از تعداد کل نمادهای بورسی است. در این رشد دسته‌جمعی بسیاری از نمادها با استقبال چشمگیر اهالی سهام در سقف مجاز قیمتی دادوستد می‌شوند. البته همچنان گروه‌های کوچک‌تر بازار با شدت بیشتری در مسیر صعودی در حال حرکت هستند. ثبت جهش ۲.۵ درصدی برای شاخص هم‌وزن، تفاوت مقیاس رشد در صنایع کوچک و بزرگ را به خوبی نشان می‌دهد.

علاوه بر تشدید جریان اطلاعات در بازار که به طور سنتی تقاضای قابل ملاحظه‌ای را جذب می‌کند، می‌توان به طرح بهانه‌های دیگر برای رشد طیف زیادی از سهم‌ها اشاره کرد که به طور کلی ذیل سه عنوان دسته‌بندی می‌شوند: گردش اخبار مرتبط با فروش دارایی‌های متورم‌شده در برخی شرکت‌ها، جذابیت افزایش سرمایه و از طرف دیگر، استقبال پیشدستانه از آزادسازی قیمت کالاهای ضروری از بند دلار ۴۲۰۰ تومانی. بازتاب این اخبار در فضای عمومی بازار را به طور خاص می‌توان در گروه‌هایی نظیر ساختمان‌سازی‌ها، خودرویی‌ها، بانکی‌ها، دارویی‌ها و غذایی‌ها و دیگر سهم‌های پرتقاضای امروز دید.

از طرف دیگر، ناامیدی اهالی بورسی از روند قیمت‌های جهانی منجر به عقب‌‌نشینی محسوس در سهام کالایی، به خصوص در غول‌های گروه فلزات شده است. فشار جنگ تجاری نه تنها باعث خروج سرمایه‌ها از سهم‌های بزرگ می‌شود بلکه جریان نقدینگی به سمت گروه‌هایی با توان ناچیز برای جذب پول هدایت می‌کند. همزمان با این اتفاق احتمال تشکیل حباب در مناطق مستعد بورسی بالا رفته و زنگ‌های هشدار را از سوی تحلیلگران بنیادی به صدا درآورده است. با وجود این، خوش‌بینی زیاد و اشتیاق برای خرید زمینه‌ساز غفلت اهالی سهام از شرایط بنیادی در برخی گروه‌ها شده است.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 2 شهریور 98 بورس

تعرفه در برابر تعرفه؛ افزایش جنگ تجاری آمریکا و چین

در آستانه برگزاری نشست سران کشورهای عضو گروه-۷ (G-7)، آمریکا و چین تعرفه‌های جدیدی علیه کالاهای یکدیگر وضع کردند تا جنگ تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان وارد مرحله تازه‌ای شود.
ساعاتی پس از آن‌که دولت چین تهدید کرد به تلافی تعرفه‌های وضع شده از سوی دولت آمریکا بر کالاهای چینی، ۷۵ میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی شامل دانه سویا، خودرو و نفت را طی دو مرحله مشمول تعرفه‌های جدید خواهد کرد، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از افزایش مجدد تعرفه بر واردات کالاهای چینی خبر داد.
ترامپ طی چند پیام توئیتری متوالی اعلام کرد تعرفه‌های اعمال شده بر ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی –که اکنون در حال اجراست- از ابتدای ماه اکتبر (۹ مهر) از ۲۵ درصد به ۳۰ درصد خواهد رسید. همچنین تعرفه ۱۰ درصدی که قرار بود از روز اول سپتامبر (۱۰ شهریور) بر ۳۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی اعمال شود، به ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.
صندوق بین المللی پول روز چهارشنبه ۲۱ آگوست اعلام کرد: سیاست‌های اعمال تعرفه از سوی ترامپ هیچ کمکی بر جبران عدم موازنه تجارت جهانی نخواهد کرد و بکارگیری تعرفه برای رسیدن به تعادل در بازارها، ابزاری ناکارآمد است.
صندوق بین‌المللی پول بر این باور است که آمریکا هرگز نمی‌تواند با افزایش تعرفه‌ها بر کالاهای چینی، بازار داخلی خود را در برابر ورود این کالاها به آمریکا محدود کند. (اتاق ایران)

ژاپن بزرگترین طلبکار آمریکا با ۱.۱۲ تریلیون دلار

چین در ماه جون گذشته برای اولین بار بعد از دو سال لقب بزگترین طلبکار آمریکا را از دست داد و آن را به ژاپن تقدیم کرد و اکنون بدهی آمریکا به این کشور ۱.۱۲ تریلیون دلار است در حالی که بدهی چین به آمریکا ۱.۱۱ تریلیون دلار است.
ژاپن امسال با افزایش ۲۱.۹ میلیارد دلاری طلب آمریکا لقب بزرگترین طلبکار این کشور را به دست آورد و اکنون بدهی آمریکا به ژاپن ۱.۱۲ تریلیون دلار است.
افزایش ۲.۱ میلیارد دلاری بدهی‌های امریکا به ژاپن در ماه جون چین را به جایگاه دوم فرستاد.
بنجامین جِفری کارشناس بازار در این خصوص می‌گوید:”حاکمیت بازار قرض با بهره پایین یا منفی باعث می‌شود که این بازار نسبت به بازارهای اروپایی و چینی فعال‌تر شود.”
وی در مصاحبه‌ای اعلام کرد:”علاقه ژاپنی‌ها به سرمایه‌گذاری و همچنین قرض با بازده پایین و یا منفی یکی از دلایل رشد بدهی‌های آمریکا به ژاپن است.”
در مقابل ژاپن کشور روسیه قرار داد که روز به روز در حال کاهش طلب‌هایش از آمریکا است. روسیه از سال ۲۰۱۸ به تسویه حساب با امریکا اقدام کرد و در ما جون گذشته ۱۰.۸ میلیارد دلار از طلب هایش را تسویه کرد.
این کشور زمانی یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران در بازار امریکا بوده است و تنها در سال ۲۰۱۰ نزدیک به ۱۷۵ میلیارد دلار در این بازار سرمایه‌گذاری کرد.
رئیس کل بانک مرکزی روسیه در این خصوص می‌گوید:”هدف از تسویه حساب با امریکا تقویت ارز ملی است.” وی در ادامه می‌گوید:”در این راه ما تمام ریسک‌ها را به جان خریدیم از جمله خطرهای منطقه‌ای، اقتصادی و مالی تسویه حساب با امریکا. (بلومبرگ)

نرخ تورم مرداد ماه ۱۳۹۸، ۴۲.۲ درصد

در مرداد ماه ۱۳۹۸ عدد شاخص کل (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۸۰.۸ رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.
در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۱.۶ درصد می‌باشد؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۴۱.۶ درصد بیشتر از مردادماه ۱۳۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کردند. که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۴۸ درصد) ۶.۴ واحد درصد کاهش یافته است.
درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم کالاها و خدمات مصرفی خانوار) در دوازده ماه منتهی به مردادماه سال ۱۳۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل برای کل کشور ۴۲.۲ درصد، مناطق شهری ۴۱.۴ و مناطق روستایی ۴۶.۶ درصد است. (مرکز آمار ایران)

نظر بدهید