گزارش ۲۰ آبان ۹۸ بورس – عدم رفتار باثبات در بازار جهانی

0
271

ناظر اقتصاد: در پایان معاملات ۲۰ آبان ۹۸ بورس ، شاخص کل بورس با افزایش ۱۱۴۸ واحدی به ۳۰۳,۹۴۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۱۶,۲۴۱ میلیارد ریال (۶۳۲۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹,۲۲۳ میلیارد ریال (تقریبا ۴۱۲۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱۵,۰۱۱ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 20 آبان 98 بورس - عدم رفتار باثبات در بازار جهانی

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز ۲۰ آبان ۹۸ بورس با افزایش ۱۱۴۸ واحد به رقم ۳۰۳ هزار و ۹۴۳ واحد رسید. این رشد در ادامه افت و خیزهای متناوب و یکی در میان قیمت‌هاست که می‌توان آن را نوعی ثبات حرکتی برای بورس تهران قلمداد کرد.

شاخص کل ۲۰ آبان ۹۸ بورس برای چهاردمین روز متوالی حول نقطه ۳۰۵ هزار واحد در حال رفت و آمد است. این رفت و آمد در مسیر افقی و غیرشیب‌دار برای بازاری که برای حدود هفت ماه به طور بی‌وقفه رکوردشکنی می‌کرد و در موج اصلاحی هم ریزش سریع و یکپارچه‌ای را تجربه کرد، یک ویژگی مطلوب به شمار می‌آید.

عدم رفتار باثبات در بازار جهانی هم عاملی است که به احتیاط بیشتر در بورس تهران دامن زده است. سهامداران صبح امروز و قبل از شروع معاملات بورس تهران بازگشایی ضعیفی از بازار جهانی در شرق آسیا را مشاهده کردند.
پایان هفته قبل بود که اخبار پیشرفت مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا منجر به تحریک تقاضا و افزایش نسبتاً قابل ملاحظه قیمت مواد خام از جمله نفت و فلزات بود. اما امروز قیمت‌های جهانی به دلیل دریافت سیگنال‌های منفی از جنگ تجاری تغییر مسیر دادند.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 20 آبان 98 بورس - عدم رفتار باثبات در بازار جهانی

تأثیر فساد بر نرخ رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری خارجی

مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق ایران، با انتشار گزارشی درباره تأثیر فساد بر نرخ رشد اقتصادی به این سال پاسخ داده است که آیا مقررات دولت در برابر فساد می‌تواند بر رشد اقتصادی یک کشور تاثیر بگذارد؟
برای پاسخ به این پرسش، وابستگی تابعی بین تولید ناخالص داخلی (GDP)و سرانه نرخ رشد و تغییرات در شاخص ادراک فساد (CPI)بررسی شده است. بر اساس یافته‌های این مطالعه، برای دوره زمانی ۲۰۰۴-۱۹۹۹ به طور میانگین برای همه کشورهای جهان این نتیجه مشاهده شده که افزایش یک واحدی شاخص ادراک فساد، منجر به افزایش ۱.۷ درصدی سرانه تولید ناخالص داخلی سالانه شده است.
با تخمین مدل در خصوص کشورهای اروپایی در حال گذار، مشاهده شد که افزایش یک واحدی شاخص ادراک فساد، رشد ۲.۴ درصدی سرانه تولید ناخالص داخلی را به همراه دارد.
فساد، به‌طور عمومی هزینه راه‌اندازی کسب‌وکارها را افزایش می‌دهد و سرمایه‌گذاران چنانچه بخواهند برای ورود به بازار یک کشور تصمیم بگیرند، ترجیح می‌دهند کشوری که سطح فساد بالایی دارد را انتخاب نکنند زیرا فساد سود سرمایه‌گذاری آن‌ها را کاهش می‌دهد.
بر مبنای این گزارش، فساد سوءاستفاده از قدرت دولتی برای کسب منافع شخصی، یک پدیده جهانی است که تقریباً بر تمام جنبه‌های زندگی اجتماعی و اقتصادی جامعه تأثیر می‌گذارد. فروش دارایی دولتی توسط کارکنان دولت، رشوه‌خواری، اختلاس از صندوق‌های عمومی، حمایتگری و خویشاوند سالاری در انتصاب‌های دولتی همگی مصادیقی از فساد هستند.
بانک جهانی تخمین می‌زند که سالانه بالغ‌بر ۱۰۰۰ میلیارد دلار آمریکا به دلیل فساد از دست می‌رود که ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می‌دهد. (اتاق ایران)

افزایش ۲۷ درصدی سپرده‌های بانکی

آمارهای بانک مرکزی از افزایش ۲۶.۹ درصدی مانده سپرده‌ها و ۲۱.۷ درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان تیر ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکایت دارد.
گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان تیرماه سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۲۲۱۶۵.۱ هزار میلیارد ریال شده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۴۶۹۶.۴ هزار میلیارد ریال (۲۶.۹ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۱۴۹۱.۷ هزار میلیارد ریال (۷.۲ درصد) افزایش نشان می‌دهد.
بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۱۹۶۹.۸ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۵۹.۵ هزار میلیارد ریال است.
مانده کل تسهیلات بالغ بر ۱۶۱۰۸.۹ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۲۸۷۲.۵ هزار میلیارد ریال (۲۱.۷ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۱۰۱۸.۷ هزار میلیارد ریال (۶.۸ درصد) افزایش داشته است. بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۱۰۴۴۵.۲ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۵۴.۸ هزار میلیارد ریال است. (ایبنا)

کاهش رتبه بدهی انگلیس

پس از آن که موسسه رتبه بندی “فیچ” اعلام کرد رتبه اعتباری انگلیس را کاهش داده است، موسسه رتبه‌بندی “مودی نیز” در گزارش مشابهی اعلام کرد رتبه بدهی انگلیس را به دلیل نااطمینانی‌های ناشی از برگزیت کاهش داده است.
به گفته این موسسه، نقاط قوت اقتصادی و مالی انگلیس در نتیجه تداوم فضای نامطمئن چگونگی خروج این کشور از اتحادیه اروپا تضعیف شده‌اند و این کشور از زمان رفراندوم سال ۲۰۱۶ که در آن ۵۲ درصد مردم رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند، نتوانسته است به یک نقشه راه دقیق برای ترسیم آینده روابط خود با اتحادیه اروپا دست یابد.
اختلاف نظر بین دولت و مجلس این کشور باعث شده است پارلمان منحل و انتخابات زودهنگام در دسامبر برگزار شود. اتحادیه اروپا با تمدید مهلت خروج تا پایان ماه ژانویه موافقت کرده است اما طبق اعلام موسسه مودی، تمدید چند باره مهلت خروج و نامشخص بودن مسیر آینده باعث کاهش رقابت‌پذیری انگلیس در جذب سرمایه‌های خارجی و نیروی کار ماهر جدید شده است. (اقتصاد نیوز)

نظر بدهید