گزارش ۲۰ فروردین ۹۸ بورس – صف‌ های طولانی خرید

0
100

ناظر اقتصاد: ۲۰ فروردین ۹۸ بورس با افزایش در شاخص کل مواجه بود. شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۸۳۲ واحدی به ۱۹۰,۴۲۵ واحد رسید. گزارش ۲۰ فروردین ۹۸ بورس بیانگر پابرجایی صف‌های طولانی خرید در شمار زیادی از سهم‌های بورسی است.ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۹۶۹۳ میلیارد ریال (۶۴۹ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۲۹۶ میلیارد ریال (تقریبا ۹۹۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۲,۳۵۰ میلیارد ریال بوده است.

گزارش 20 فروردین 98 بورس - صف‌ های طولانی خرید

صف‌‌های طولانی خرید – ۲۰ فروردین ۹۸ بورس

در پایان معاملات ۲۰ فروردین ۹۸ بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل با افزایش ۱۸۳۲ واحدی به رقم ۱۹۰ هزار و ۴۲۵ واحد رسید.

بازار بورس در ۲۰ فروردین ۹۸ یک روز پس از اقدام بی‌سابقه رئیس‌جمهور آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران در لیست تروریست‌های خود بی‌توجه به این اقدامات راه خود را پیش گرفته و اتفاقاً اکثر شاخص‌های بورس سبزپوش شدند که نشان از رشد بازار دارد.

صف‌های طولانی خرید در شمار زیادی از سهم‌های بورسی همچنان پا برجاست. پیوستن سرمایه‌های خرد به بازار، ارزش معاملات را به سطوح چشمگیری هدایت کرده و شاخص کل با رشد بیش از یک درصدی، پس از حدود ۶ ماه به محدوده ۱۹۰ هزار واحد بازگشته است. به نظر می‌رسد تمرکز اهالی بورس تهران بیشتر بر چشم‌انداز افزایش نرخ ارز مرجع، روند افزایشی بهار دلار نیمایی، صعود قیمت‌های جهانی و فصل داغ مجامع شرکت‌های بورسی و تقسیم سود است و وزن زیادی به اخبار غیراقتصادی نمی‌دهد.

میزان بازدهی و ارزش بازار صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۸

گزارش 20 فروردین 98 بورس - صف‌ های طولانی خرید

ریسک‌های کسب‌وکارها در ۲۰۱۹

«مجمع جهانی اقتصاد» جدیدترین به‌روزرسانی خود از ریسک‌های منطقه «منا» را منتشر کرد که در آن ریسک‌های اقتصاد ایران نیز معرفی شده‌اند.
براساس یافته‌های این گزارش پنج ریسک مهم اقتصاد ایران به ترتیب اولویت عبارتند از: «بحران‌های آبی»، «تورم غیرقابل مدیریت»، «درگیری‌ میان کشورها»، «سلاح‌های کشتار جمعی» و در نهایت‌ «شکست مکانیزم‌ها و نهادهای مالی» و «بیکاری و اشتغال کمتر از ظرفیت» که به‌طور مشترک به‌عنوان پنجمین ریسک اقتصاد ایران معرفی شده‌اند.
مجمع جهانی اقتصاد هشدار داد که منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) شامل اقتصادهایی است که وابستگی بیشتری به منابع طبیعی دارند و با توجه به تمرکز شکاف‌های اقتصادی و اجتماعی جهان در این منطقه، اثرات اختلالات تکنولوژیک و ژئوپلیتیک ممکن است بیش از هر نقطه‌ دیگر از جهان در منا برجسته باشد. (اقتصاد نیوز)

بادهای مخالف در مسیرتجارت ۲۰۱۹

«سازمان تجارت جهانی» تازه‌ترین پیش‌بینی خود از چشم‌انداز رشد تجارت جهان را منتشر کرد. به پیش‌بینی اقتصاددانان این سازمان، حرکت تجارت جهان پس از یک دوره رشد کمتر از انتظار ناشی از تشدید تنش‌های تجاری و نااطمینانی‌های اقتصادی در ۲۰۱۸، در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ با بادهای مخالفی مواجه خواهد بود. براساس این پیش‌بینی‌ها، حجم تجارت کالایی جهان در ۲۰۱۹ رشدی ۶/۲ درصدی خواهد داشت که پایین‌تر از نرخ ۳ درصدی سال ۲۰۱۸ خواهد بود. هرچند با فرض تلطیف تنش‌های تجاری می‌توان انتظار داشت رشد تجارت به نرخ ۳ درصد در ۲۰۲۰ بازگردد.
سریع‌ترین رشد تجارت کالایی جهان بر مبنای ارزش‌ اسمی را کشورهای تولیدکننده نفت ثبت کردند، همچون عربستان با ۸/۳۴ درصد و روسیه با ۶/۲۵ درصد. بیشترین افزایش ارزش واردات کالایی نیز مربوط به کشورهای اندونزی با ۲/۲۰ درصد، برزیل با ۸/۱۹ درصد، چین با ۸/۱۵ درصد و ویتنام با ۴/۱۵ درصد بود. در تجارت خدمات بازرگانی، چین بیشترین افزایش ارزش صادرات (با ۱۷ درصد) و ارزش واردات (با ۱۲ درصد) را به ثبت رساند. هند نیز در تجارت خدمات بازرگانی در هر دو طرف صادرات و واردات رشد دورقمی داشت (افزایش ۱۱ درصدی صادرات و ۱۴ درصدی واردات).
بر این اساس، در سال ۲۰۱۸ و با در نظر گرفتن ۲۸ عضو اتحادیه اروپا به‌عنوان اقتصادی واحد، ایران با صادرات ۱۰۸ میلیارد دلاری (سهم ۷/۰ درصدی از صادرات جهان) بیست‌وچهارمین صادرکننده بزرگ جهان لقب می‌گیرد. (دنیای اقتصاد)

بانک مرکزی چین ۱۱.۲ تُن طلا خرید

بانک مرکزی چین در ماه گذشته میلادی با خرید ۱۱.۲ تُن طلا مجموع ذخایر طلای خود را به یکهزار و ۸۹۴ تُن رساند که گامی دیگر در راستای تضعیف امپراتوری دلار محسوب می‌شود.
بانک مرکزی چین در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد چین برای چهارمین ماه متوالی ذخایر طلای خود را افزایش داد. در همین حال ذخایر طلای چین در ماه گذشته میلادی یعنی مارس ۱۱.۲ تُن روند صعودی به خود گرفت. همچنین چین در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، ژانویه و فوریه سال جاری میلادی هم به ترتیب ۹.۹۵ تُن، ۱۱.۸ تُن و ۱۰ تُن طلا به ذخایر خود افزوده بود.
بانک مرکزی چین اعلام کرد ذخایر فعلی طلای این کشور ۱۸۹۴ تُن است. چین بزرگترین تولیدکننده و مصرف‌کننده طلا در جهان محسوب می‌شود و به خرید طلا در راستای روی گرداندن از دلار آمریکا تغییر استراتژی داده است.
همچنین دیگر کشورها از قبیل روسیه و ژاپن هم به فروش ذخایر دلار آمریکا و اوراق‌خزانه‌داری ایالات متحده روی‌ آورده‌اند و یکی از دلایل آن ضعیف بودن سرمایه‌گذاری در این حوزه است. به گفته تحلیل‌گران بازار بورس روند کند رشد اقتصاد جهانی و بلاتکلیفی‌ها در حوزه جنگ تجاری میان چین و آمریکا نقش جدی در افزایش ذخایر طلای چین محسوب می‌شود. البته چین از اکتبر ۲۰۱۶ میلادی تا نوامبر ۲۰۱۸ میلادی اقدام به انتشار آمار ذخایر طلای خود نکرده بود.
در ماه ژانویه سال جاری میلادی بر اساس آمار شورای جهانی طلا چین بعنوان ششمین دارنده بزرگ ذخایر طلای جهان بود. همچنین بلومبرگ گزارش کرد، اگر چین روند انباشت شمش‌های طلا با سطح فعلی را در سال ۲۰۱۹ میلادی ادامه دهد، ممکن است تا پایان سال جاری میلادی به رتبه پنجم برسد و روسیه را با ذخایر ۲ هزار و ۱۴۹ تُن طلا پشت سر می‌گذارد. (ایبنا)

نظر بدهید